Rize’de şifalı bildik suda arsenik oranı 27 tekmil aşkın çıktı

RİZE’da ‘şifalı ıIıca suyu’ namına bilinip, gâh kesimlerce hayır olduğuna inanılarak tüketilen suda yapılan analizlerde, yüksek miktarda arsenik tespit edildi. İl Afiyet Müdürlüğü ekipleri suyun bulunduğu yere, “Bu suyun içilmesi sağlık açısından uygun değildir” ihtar tabelası astı.

Merkeze sadık Küçükçayır köyünde mevcut ve gâh kesimlerce yararlı olduğuna inanılarak geçer Ilıca suyunda, analiz üzere İl Keyif Müdürlüğü ekiplerince 7 Haziran’birlikte mostra alındı. Trabzon El Sağlığı laboratuvarlarına gönderilen numunelerin incelenmesi sonucunda suyun sıçanotu değerinin litresinde 10 mikrogram olması gerekirken, 27 kat ilavesi 273,43 mikrogram olduğu ölçüldü. Analizlerde litrede 250 miligram olması müstelzim sülfat değeri de 496,37, 200 miligram olması gereken sodyum oranı ise 373,12 miligram ve 50 mikrogram olması müstelzim mangan oranı de 624,17 mikrogram çıktı.

Suyun içmeye akıllıca olmadığının belirlenmesi konusunda İl Afiyet Müdürlüğü ekipleri çıkan analizler doğrultusunda içme suyunun bulunduğu yere ‘Bu suyun içilmesi keyif açısından akıllıca değildir’ kayıtlı uyarı safiha astı.  ‘BELLİ PERİYOTLARLA YENİDEN TAHLİL VE TETKİKLER YAPILACAK’İl Afiyet Müdürlüğü’nden konuya ilgilendiren yapılan bağlanmış açıklamada, suyun halihazırda içilmesinin uygun olmadığının tespit edildiği belirtilerek, şöyle denildi: “Bu sebeple ilişik kurumlarımız ivedilikle bilgilendirilmiş, akabinde dahi vatandaşımızın suyu kullanmaya bitmeme etmesi üzerine suyun içilmesinin sağlık açısından uygun olmadığını belirtir yazının ilgilendiren yere asılmasına lüzum duyulmuştur. Halkımızın gönül ettiği bahis konusu suyumuz ile ilgilendiren gene muhtemelen periyotlarla baştan analiz ve tetkikler yapılacak olup, düzelmesi yerinde halkımız bilgilendirecektir. İlimiz genelinde nüfusunun nazik ayrımsız çoğunluğu eliyle içmece suyu olarak beğenilen Andon şebeke suyu ile ilişkin ise herhangi bir tartı olmayıp, tınlamalı tetkikleri yapılmakta ve güvenle içilebilir durumdadır” denildi.’BİZ BU SUYU ŞİFALI BİLİYORDUK’Ilıca suyundan içmeye gelen ve tabelayı görünce sangılık ateş parçası Meliha Özdemir “Biz bu suyu şifalı biliyorduk. Ne oldu dahi şimdi böyle oldu? İstanbul’dahi yaşıyorum, Rize’ye gelişigüzel geldiğimde bu sudan içmeye gelirim. Tabelayı görünce şaşırdım. Şimdiye büyüklüğünde bütün içerdim, hiçbir sıkıntısını yaşamadım” dedi.Tabelayı görünce huzursuz olduklarını belirten Hatice Fil, “Şifalı biliyorduk, yıllardır bu suyu içiyorduk. Herhangi Bir yıl 1-2 nöbet geliyoruz buraya. Demin asılan tabelayı görünce korktuk az buçuk erinçsiz olduk. Gene akarsu aldık ama bu nöbet içmeyip ayaklarımıza kullanırız” diye konuştu.’SUYUN YERİNDE TAHLİL EDİLMESİNİ İSTİYORUZ’

Sedat Büyük ise “Çocukluğumuzdan beri buraya gelirdik. Eskiden buranın girişinde üstünde nelere gür geldiğini yazan iri tıpkısı tabela olurdu. Buranın 150 yıllık aynı mazisi var. Eskiden insanlar buraya şifa bulmaya gelirdi. Demin yapılan tarihlerde suyun çirkin olduğunu söylüyorlar. Tığ buna katılmıyoruz çünkü bu akarsu, tıpkı dolaşma durduğu zaman bozuluyor. Bu sudan göstermelik aldılar, birçok günde çözümleme ettiler belli değil. Biz bu suyun yerinde çözümleme edilmesini istiyoruz. Burada işletmelerdeki insanlar paketlemek yiyor. Bu suyun kapanması eylemek, işletmelerin bulunmayan olması etmek. Madem ‘esenlik için makul değildir’ diyerek bu yazıyı yazdılar o ant buraya gelip suyu mühürleseydiler. Mevrut insanlar inanmayıp gene suyu alıp içiyor” dedi.Share: