“Romatoid artriti kireçleşme ile karıştırmayın” uyarısı

Medipol Esenler Darülfünun Hastanesi Fiziki Tababet ve Iyileştirme Bölümü’nden Dr. Öğr. Üyesi İlknur Topal, el beyninde “iltihaplı mafsal romatizması” olarak bildik romatoid artritin (RA) geçmiş semptomlarını 30-50 yaş ortada gösterdiğini belirterek, “Umum beyninde kireçleme diye niteleyerek bilinen tıpkısı soy iltihapsız romatizma olan osteartrit ile romatoid artrit sıklıkla karıştırılır.” ifadesini kullandı.

Medipol Esenler Üniversite Hastanesi’nden yapılan açıklamada konuya ilgili değerlendirmeleri kayran düz Dr. Öğr. Üyesi Topal, romatoid artritin, başta halk pus eklemleri koyulmak üzere umum vücuttaki eklemleri tutabilen vakayiname iltihaplı benzeri romatizma çeşidi olduğunu bildirdi.

Tedavi edilmediği takdirde eklemlerde kalıcı deformiteye amil olabileceğini nâkil Topal, doğacak yaşlarda kişilerin günlük işlevlerini hesabına getirmekte zorlandığını anlattı.

Topal, “Romatoid artritin ilk semptomları eklemlerde şiş, kızarıklık ve ısı artışı şeklindedir. Beraberinde sabahları eklemlerde sakim saati bulan katılık, ağızda kuruluk, gözde zayıflık ve çökme hissi tamam.” ifadelerini kullandı.

RA’nın sanılanın aksine yaşlılıkta tanıdık tıpkı çor olmadığını aktaran Topal, şu bilgileri verdi:

“Romatoid artrit elden müstakbel yaşta görülmüyor. İlk semptomlarını 30 ile 50 gözyaşı beyninde gösteriyor. Ahali ortada kireçleme diye bildik tıpkı nev yangısız romatizma olan osteartrit ile romatoid artrit sıklıkla karıştırılır. Osteartrit artık doğacak yaşlarda görülür. Diz, kural ve halk ekleminde görülür, sabah eklemlerdeki katılığı 5-10 dakika civarındadır. Parmaklarda deformiteden artım nodul şeklinde hasis biçim değişiklikleri oluşabilir. Sıcaktan hoşlanır, fistül tedavileri yarar sağlar. Romatoid artrit ise sıcağı sevmez, itici revize etmek gerektiğinden fistül tedavisi bu hastalar için akıllıca değildir.”

“Er tedaviyle parmaklardaki deformitelerin önüne geçilebilir”

Dr. Öğr. Üyesi İlknur Topal, RA’nın kalıtsal yönünün bulunduğunu, ancak ailesinde bu rahatsızlığı taşıyan temas hastada gelişmeyebileceğini kaydederek, şu açıklamalarda bulundu:

“Genetik faktörlerin yanı sıra çevresel faktörler, viral enfeksiyonlar kadar etmenler romatoid artrit gelişiminde kurum oynar. Teşhis konulan seçme hastada eklemlerde model bozukluğu olamaz. Er tedaviyle parmaklardaki deformitelerin önüne geçilebilir. Yer yoğun eklemleri tutsa dahi ayn, akciğer, kalp soy hastalıkları, zaman tablosunda bozukluklar, deri tutulumu, cilt altında nodül oluşumu ve böbrek tutulumu de görülebilir.”

Topal, yangılı romatizmalarda egzersizin yarayışlı olduğunu belirterek, romatoid artritin tedavisinin mevcudiyet boyu sürdüğünü bildirdi.

Kovid-19 aşısı ile RA ortada gelişigüzel ilişkinin olmadığını aktaran Topal, romatizmal hastalığı olan riskli gruptakilerin aşılarını aksatmamaları gerektiğini belirtti.

Topal, tılsım kullanımına ait, “İlaçlar doktor kontrolünde düzenlenmeli. Remisyon dönemlerinde hekim önerisiyle bire bir süre ilaçlar kesilebilir ancak bu süreçte de hekim kontrolleri aksatılmamalı.” ifadelerini kullandı.

Share: