Rusya, Almanya’ya Neonazi saldırısı amacıyla memorandum verdi

Rusya, Almanya’da Sovyetler Birliği anıt ve mezarlığına yapılan ofans zımnında Almanya Dışişleri Bakanlığı’na nota verdi.

Almanya’nın Werneuchen kentinde Sovyetler Birliği dönemine ilişik anıt ve ikinci acun savaşında ölenler adına nesir edilen mezarlığa Neonazi grupları tarafından yapılan saldırıya Rusya’dan reaksiyon geldi. Rusya’nın Berlin Büyükelçiliği saldırıyla ilişik Almanya’ya muhtıra verildiğini açıklayarak, “Almanya’daki Sovyetler Birliği anıtlarına ve mezarlara yapılan azılı hamle olayları devam ediyor. Akıbet olarak Almanya’nın Werneuchen kentinde Sovyetler Birliği dönemine ilişik anıta ve mezarlığa cüretkâr gerçekleştirildi. Bu çirkin eylemi, etnik nefreti kışkırtma ve dünyayı ve Avrupa’yı Nazizm’den çevirmek için hayatlarını kaybeden askerlerin anısına sarakacı tıpkısı saygısızlık adına görüyoruz” denildi.

Açıklamanın devamında ise saldırıyla ilişik Almanya’ya protesto notası verildiği belirtilerek, “Alman Dışişleri Bakanlığına, olayın koşullarını sınırlamak amacıyla kapsamlı önlemlerin alınması, faillerin hesap vermesi ve 16 Mabeyin 1992 günlü Acımasız-Alman Çarpışma Mezarları Anlaşması mucibince anıtın güvenliğinin sağlanmasının temenni edildiği aynı ihtarname notası verildi” ifadeleri kullanıldı.

Öte yandan Werneuchen kentinin polis merkezinden yapılan açıklamada, anıta müstehzi saldırılar gerçekleştiren kişilerin tespiti amacıyla çalışma başlatıldığı ve düzenlilik kamerası görüntülerinden kişilerin araştırıldığı duyuruldu. – MOSKOVA

Share: