Rusya’dan geldi, 14 yıllık yarım baş ağrısı ağrılarından kurtuldu

RUSYA’birlikte, 15 yaşında migren tanısı koyulan ve 14 yıldır ilaçlarla tedavi olan Gülnaze Kobilzhonova (29), çareyi Türkiye’birlikte buldu. Ağrıları yüzünden eğitim bilimi ve gelişim hayatında sıkıntılar calip Kobilzhonova, Trabzon Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Tababet Fakültesi Farabi Hastanesi’nde yapılan yarım baş ağrısı ameliyatıyla sağlığına kavuştu.

Rusya’da işlek ve 15 yaşında migren tanısı koyulan Gülnaze Kobilzhonova, senelerce ilaçlarla tedavi gördü. Çığlık başlangıç ağrısı atakları nâkil, eğitim bilimi hayatına dahi bitmeme edemeyen Kobilzhonova yarım baş ağrısı ameliyatı üzere yaptığı araştırmalar sonucu Trabzon KTÜ Tababet Fakültesi Farabi Hastanesi’ne geldi. Plastik, Rekonstrüktif ve Beğenilen Cerrahi ve Umum Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Muhammet Uraloğlu’nun yaptığı ameliyatla sağlığına mülaki Kobilzhonova, yaşadıklarını anlattı.

‘FELÇLİ OLDUĞUM GÜNLERİM OLDU’Yaşadığı çor yüzünden eğitim hayatına bitmeme edemediğini belirten Kobilzhonova, “15 yaşında tanılama konuldu. İlk zamanlarda çok fazla etkilemiyordu amma yaşım ilerledikçe hayatımı münasebetsiz etkilemeye başladı. Eğitim Bilimi hayatımda çok ağırlık yaşadım. İstediğim performansta eğitim bilimi göremedim. Yataktan kalkamadığım ve antrparantez mefluç olduğum günlerim oldu. Etibba marifetiyle daima ilaçlar verildi. İlaçların dozu dolaşma geçtikçe arttırılıyordu. Ama vücudum anlaşılan azıcık sonra ilaçlara hoşgörü gösterdi. İlaçlar ağırbaşlılık etmemeye başladı. Tahammülfersa benzeri haldeydim” dedi.’AĞRILARIM AĞIZ AĞIZA BİTTİ SAYILIR’Ameliyatın her ülkede yapılmadığını söyleyen Kobilzhonova, “Araştırmaya başladım. Yarım Baş Ağrısı hastalığının ameliyatı olduğunu öğrendim. Ameliyatla ağrıların hafiflediğini ve ayrıca yüzdelik beniz oranında hastalıktan kurtulma olasılığı olduğunu öğrendim ama operasyon Rusya’birlikte yapılmıyordu. Türkiye, Amerika ve Avrupa’de yapılıyordu. Ben bilirkişi doktorları araştırmaya başladım ve Muhammet Uraloğlu’nu buldum. Trabzon’üstelik ameliyat oldum. Demincek ara sıra kontrollerime geliyorum. Tahminî 1,5 ay evvel ameliyatı oldum. Ağrılarım ağiz ağiza bitti sayılır. Bir Vakitler kullandığım ayrımsız avuç dolusu hapları bile kullanmıyorum. Çalışma hayatıma ferasetsiz döndüm. Ameliyattan bilahare durumumu arkadaşlarıma anlattım. Rusya’birlikte tedaviye gittiğim doktorumla görüştüm. Bu hastalıktan kurtulmanın yolunun olduğunu anlattım. Beş Altı evrak gönderdim kendisine. Bu şikayetlerle hastaları gelirse ameliyat yapılabildiğini üstelik anlatsın ve hatta hastalarını Türkiye’ye yönlendirsin istedim” diye niteleyerek konuştu.’YURT DIŞINDAN KIP ÇOK ZÜĞÜRT TEDAVİ İÇİN GELİYOR’

Migren hastalığının bilinenin bilakis tedavisi olduğunu tamlayan KTÜ Tababet Fakültesi Farabi Hastanesi Plastik, Rekonstrüktif ve Bedii Cerrahi ve Halk Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Muhammet Uraloğlu, “Imdi yarım baş ağrısı, tedavisi olan tıpkı hastalık. Epey aynı ameliyatla bu hastalıktan ağiz ağiza ayrılmak tür. İlaç tedavisi tıpkısı tedavi yöntemi değil, çabucak günü yetirmek için geçerli, ağrıları hafifleten benzeri yöntem. Özellikle süreğen migreni olan hastalarımıza ameliyatı öneriyoruz. Yarım Baş Ağrısı hastası olan eşhas, çalışamıyor, eğitim hayatında bilcümle anlamda bulunamıyor, hisse senedi hayatında canlı olamıyor, evli ise çocuklarıyla ilgilenemiyor, eşi yoluyla hor görülüyor. Migren hastaları haddinden fazla çok güçlük çekiyor. Tığ hastalarımıza migren testi yapıyoruz ve o sınav sonrası ameliyata uygun olup olmadıklarını tayin ediyoruz. Yarım Baş Ağrısı cerrahisini kudretli benzeri şekilde yapmaya devam ediyoruz. Birçok hastamız site dışından, dar dışından otama amacıyla geliyor. Berenarı talep alıyoruz. Hastalarımızın işler sonrası takiplerini gerçekleştiriyoruz. Kavrayışsız dönüşler koskocaman oluyor. Bu tedavi beğenilen ameliyatıyla ortaya intişar bir otama yöntemi. Yüz gerdirme ameliyatı olan hastalarda migren ağrılarının sonuç bulduğu tayin edilince bu tedavi yöntemi ortaya kullanılmış. Hastalarımız yemeden içmeden migrenden kurtulmuyor tıpkı zamanda karşı ve beniz çevresindeki kırışıklıklardan bile kurtuluyorlar” ifadelerine yer verdi.Share: