Safranbolu’da turizm hedefine bu sene yaklaşıldı

UNESCO Acun Mirası Listesi’nde düz düz Karabük’ün tarihi evleriyle adlı ilçesi Safranbolu, bu yıl gezici yoğunluğu nedeniyle müstevli öncesindeki turizm hedefine yaklaştı.

“Safranbolu’da Zaman” belgeseliyle 1977’de himaye ve turizm alanında önce adımlarını atan, 1994’te UNESCO’ya alındıktan bilahare seyyah ağırlamaya başlayan tarihi kaza, 2019’da 1 milyon 300 bin kişiyi ağırlayarak turizmde genişlik gür sezonu yaşadı.

Başta Ankara ve İstanbul görünmek için ülkenin temas köşesinden ağırladığı yerel ziyaretçilerin beraberinde Tayvan, Japonya, Almanya, İtalya ve Güney Kore üzere dünyanın rastgele bölgesinden turiste ev sahipliği fail ve yılda 1,5 milyon gezici hedefi konulan Safranbolu’yu, yeni çeşit koronavirüs (Kovid-19) salgını zımnında 2020’de 480 bin, 2021’de ise 1 milyon 150 bin dirilik musahabe etti.

Türk kent kültürünün bugüne vasıl arz koskocaman bina taşlarından olan, tarihi zenginlikleriyle ziyaretçilerine adeta “zamanda seyahat” yaptıran ve 2022’nin 7 ayında tahminî 1,2 milyon seyyar sayısına ulaşan Safranbolu, seyyar yoğunluğuyla yıl sonu hedefine yaklaştı.

Tarihi han, sıcak, cami, çeşme ve köprülerin yanında geleneksel konaklarıyla öne çıkan Safranbolu’da, misafir sayısının artırılması üzere lansman faaliyetleri ve seyahat projeleri uygulanmaya devam ediyor.

“Safranbolu, dünyanın mehabetli turizm destinasyonlarından birisi”

Safranbolu Kaymakamı Şaban Arda Edip, AA muhabirine, Safranbolu’nun makro turizm merkezlerinden birisi olduğunu söyledi.

Tarihi ilçenin salgın sonrası sakat domuzuna günlerine kavuştuğunu ve turizm hareketliliğinden nasibini aldığını ifade eden Müellif, “7 aylık verilere baktığımızda 200 bin konaklamalı, 1 milyona yakın gelişigüzel gezici sayısıyla Safranbolu sokakları coşkuyu yaşıyor. Safranbolu, vakit kaybetmeden ülkemizin değil, dünyanın mefret turizm destinasyonlarından birisi. Şehrimiz tamamıyla UNESCO şehri.” diyerek konuştu.

Müellif, Safranbolu’ya gelenlerin buram buram tarihi yaşadığını dile getirerek, şunları söyledi:

“Safranbolu, balaban şehirlerden, metropollerden sıkılan insanların sunu makro turizm destinasyonlarından birisi haline geldi. İlçede artan hareketliliği fazlasıyla görüyoruz. 10 bin olan konaklama imkanımız adeta buna yetişmeye çalışıyor. Sene sonuna kadar seyyar kapasitemizi 1,5 milyona çıkartmayı hedefliyoruz. Safranbolu, sadece merkezde değil, birçok mütenavip turizm alanına belirgin benzeri saha. Burada turizmin her alanına şahitlik edebilirsiniz.”

Safranbolu’nun değerlerini koruyarak yaşatacaklarını vurgulayan Yazıcı, ülkenin ve dünyanın temas köşesinden insanları tarihi ilçeyi görmeye nida etti.Share: