Samsun, Çankırı, Amasya, Sinop ve Kastamonu’dan deprem bölgesine destek

Samsun, Çankırı, Amasya, Sinop ve Kastamonu’dan deprem bölgesine istirdat ekipleri ve çok sayıda anahtar gönderildi.

Samsun Büyükşehir Belediyesi, Kahramanmaraş merkezli, 10 ili etkileyen iki depremin ardından bölgeye enfrastrüktür çalışmalarında kullanılmak amacıyla iş makinesi gönderdi.

Büyükşehir Belediye Reisi Mustafa Demir, sarsıntı bölgesinde AFAD, Kızılay, Belediyeler Birliği, bakanlıklar ve sair kamu kurumlarıyla daim bağlanak halinde olduklarını belirtti.

Depremin önce anından itibaren AFAD yetkilileri ile yapılan görüşmeler neticesinde ihtiyaçlar doğrultusunda ekiplerin serian hazırlıklarını yaptığını ve dakikasında müzaheret amacıyla bölgeye akıntı ettiğine bel fail Çıpa, “Zelzele bölgesine İtfaiye Kat Başkanlığı yoluyla 3 çevirgeç, 15 kontrol istirdat personeli, elektrik üreteci, ayırıcı, kesici, beton akçakesme spirali, albeni yastıkları, posta yapımı üzere paletli ekskavatör, 2 lastikli ekskavatör, 2 modül lowbed ile 4 personel ve 4 şoför, Su ve Lağım Döşemi İdaresi Umumi Müdürlüğü tarafından ise ortamında pvc borazan, şiber valf, kaplin manşon, adaptör, elektrofüzyon makinesi, ayrışık çaplarda çıpa nipel, çıpa makas, ellik testere, törpü, şarjlı spiral mevcut 3 açacak ile 6 personel deprem bölgesine gönderildi. 5 kamyon, 1 loder ve 1 lowbedin ise sevke amade halde bekletilmektedir.” dedi.

Ondokuz Mayıs Üniversitesinin (OMÜ) 9 yabanlık Taharri Istirdat Takımı bile Osmaniye’deki depremzedeler amacıyla yola artık.

Canik Belediyesi Taharri Kurtarma (CAK) ekipleri de yaşanan depremin arkası sıra arama kurtarma ve yardım çalışmalarına katılmak için zelzele bölgesine gitti.

Anadolu Aslanları İş Adamları Derneği Samsun Büro Başkanı Ahmet Alp Doğru üstelik yaptığı mukayyet açıklamada, depremden etkilenen Malatya’ya 1 sayı ekskavatör ve JCB kepçe gönderdiklerini belirtti.

Isıtıcı, akarsu ısıtıcısı, karı ve erkek termal içlik, kar kürekleri, termal çoraptan oluşan 2 tırı da sarsıntı bölgesine atıf etmeye hazırlandıklarını bildiren Akıllıcasına, 7 aksiyon makinesinin henüz bölgeye gönderilmesi için mesai yürüttüklerini aktardı.

Çankırı

Çankırı Valiliğinden yapılan mukayyet açıklamada, depremden etkilenen bölgelere şehirden 119 personel ve 16 aracın anlamaklık ettiği belirtildi.

Açıklamada, Çankırı Şehremaneti Başkanlığı, AFAD İl Müdürlüğü, İl Sağlık Müdürlüğü, Mekân ve Şehircilik İl Müdürlüğü, İl Milli Terbiye Müdürlüğü, Çankırı Defterdarlığı, Ocak ve Toplumsal Politikalar İl Müdürlüğü, İl Hususi İdaresi, Türk Telekom İl Müdürlüğü, Türk Kızılay Çankırı Şubesi ve Çankırı Hayatiyet Dağıtım Şirketi eliyle,11 arama kurtarma teknisyeni, 3 planlama ve engel tenkis personeli, 1 aşçı, 8 kıran göçük tahammül personeli, 8 UMKE personeli, 2 ambulans ile 6 cankurtaran personeli, 7 keyif personeli, 1 afet tanıtma personeli ile tanıtma aracı, 4 kıyamet istirdat teknisyeni, değişik kurumlardan 34 domestik destek ekibi personeli, 6 itfaiye aracı taharri istirdat personeli, 22 afet enerji grubu personeli ile 8 afet psikososyal grubu personelinin bölgeye fehim ettiği kaydedildi.

Amasya

Amasya İl Hususi İdaresi koordinasyonuyla 60 dil depremden etkilenen Gaziantep’in Nurdağı ilçesine gönderildi.

Bir greyder, 7 yazı kazıcı ve yükleyici, 4 kazmaç, 1 mini kazmaç, 8 büyük damperli kamyon, 6 siftinlik damperli kamyon, 3 yükleyici, 4 dört çarpı dört kamyon, 1 kasalı kamyon, 11 tır taşıt, 1 otobüs, 1 minibüs, 1 akaryakıt tankeri, 2 transit kamyonet (1 tonluk yakıt tankı), 6 dinlenme kampı treyler ve 3 elektrik üreteci toplamda 60 aracın hareket bölgesinde göçük tahammül kadar çalışmalara katılacağı belirtildi.

Sinop

Sinop’tan zelzele bölgesine 29 AFAD ve UMKE personeli ile iki beyaban hastanesi, 23 çevirgeç, 53 personelden oluşan komando er timi, 9 personelden oluşan 3 hasar belirleme ekibi, 5 İl Kafile İdaresi personeli, 12 Sinop Belediyesi personeli, 4 İl Özel İdaresi personeli, 3 Sinop Orman Bölge Müdürlüğü personeli ile özel sektörden iki iş makinesi operatörü gönderme edildi.

Kastamonu

Kastamonu İl Esenlik Müdürlüğü, biri dört yataklı vagon girmek amacıyla 10 cankurtaran, ivedi müdahale uzlaştırıcı, 2 lojistik aracı, 6 UMKE uzlaştırıcı, kamyon ve minibüs görünmek için 21 açacak ile 81 personelin yer sarsıntısı bölgesine akım ettiğini açıkladı.

İl Hususi İdaresi marifetiyle bile yer sarsıntısı bölgesine 3 hareket makinesi, 250 battaniye, 76 metrekarelik 3 deri, 37,5 metrekarelik 5 çadır, 18 metrekare 15 çadır, 2 elektrik üreteci gönderildi.

Share: