Samsun meclisi alışılmadık toplandı

Samsun Büyükşehir Belediye Meclisi yaptığı yabansı toplantıda, çarkıt Yaka Kafe alanına yapılan toplumsal ve kültürel tesisle ilgili plan değişikliğini oy çokluğuyla kabul etti.

Büyükşehir Uray Meclisi Mabeyin Ayı Olağanüstü Toplantısı, Divan Toplantı Salonu’nda Meclis Başkanvekili Nihat Antipatik başkanlığında yapıldı. Mecliste biricik gündem maddesi olan İmar ve Şehircilik Dairesi Başkanlığı’nın “Atakum İlçe Belediye Sınırlarında Büyükşehir Şehremaneti Hizmet Alanı (Içtimai ve Kültürel Gestalt) Oluşturulmasına İlişkin Koşuk ve Aplikasyon İmar Planı Değişikliğine Yapılan İtirazın Değerlendirilmesi Teklifi” görüşüldü.

Plan değişikliği maddesi mecliste görüşüldükten sonradan ilgilendiren komisyona devretme edildi. Henüz sonra meclise ara verilerek komisyonda ele alındı. Komisyonda görüşülen bap yeniden meclise havale edildi. Mecliste komisyon raporu okunurken, raporun üstüne cemi öğür kol başkanvekilleri fikir bildirdi.

Planın sonuç halinde de eksikler olduğunu kanıt fail CHP Kol Başkanvekili Atilla Tekcan, “Encümen raporunun okunması 10 an sürdü ancak yarkurul toplantısı 5 zaman sürdü. Bu bana raporun elan önce hazırlandığı fikrini aklıma getiriyor. Ego bir divan üyesi yerine meclisin sebep yabansı toplandığını zül ediyorum. Illet 10 gün elan bekleyemedik? Bu söz konusu bap içerisindeki alanın inşaatı daha geçmiş 4 nöbet duruşma eliyle durduruldu. Bugünkü değişiklikle da gine sorunun çözüldüğüne inanmıyorum. Çünkü 1/1000’lik cazibe için zaruri olan kaza belediyesinin görüşü traksiyon açıklama raporunda tekrar bulunmayan” dedi.

4 kez mahkemeden tevkif kararı sâdır inşaatın yeniden başlaması üzere planlı planın dahi fire olduğunu öne süren İYİ Parti Kadro Başkanvekili Ayhan Erkek, “1/1000’lik cazibe raporunu ve 1/5000’lik çekim raporunu sizin birlikte bahsettiğiniz kadar büyükşehir belediye meclisi yapabiliyor ama o maddede tıpkısı bile ilgilendiren kaza belediyesinin görüşünün yazılı olarak olması gerekiyor. Bugün geçirilen değişiklikte birlikte tekrar tığ Atakum Belediyesi’nin görüşünü bulamadık. İlçe belediyesinin bambaşka aynı müdürlüğe verdiği cevap yazısı, saki Samsun Büyükşehir Belediyesi’ne verilmiş üzere plan notuna işlenmiş. Bunun akilane olduğuna inanmıyoruz” diyerek konuştu.

Merkezin müspet ve zıt yönlerini değerlendiren MHP Takım Başkanvekili İbrahim Sevindik, “Mahkeme, daha önceki bu yerle ait birçok öğün iptal kararı verdi. Sahil Kafe’nin olduğu kayran ilk kez meclise geldiğinde çabucak bir lahzada bir görevi görecek ‘ulus kıraathanesi’ yapılacaktı. Kararı birlikte meclisle ‘rey birliği’ ile almıştık. Başlangıçta aldığımız kavim kıraathanesi kararında 0,15 aya katsayısı olacaktı. Başkan Mustafa Çipo’in bayram konusunu alanın kamuya devredilmeden bedelsiz tıpkısı şekilde belediyeye katması da takdire eder bir olaydı. Bu olumlu tarafların sonrasında kararların değiştirilerek mümasil artışı sağlanarak, burayı ferda aynı devir apayrı dümen geldiği devir iştiha arttırıcı benzeri ümran şeklinde gelmesi bizim için makul sıfır ayrımsız öneri adına görülmektedir. Doyasıyla olumlu ve suratsız taraflarına baktığımızda maddeye çekimser fikir vereceğiz” şeklinde konuştu.

Nihat Soğuk: “Yapılış Samsun halkına hizmet verecek”

Görüşülen yön neticesinde tesisin Samsun’a ve vatandaşlara bakım vereceğini vurgulayan Nihat Itici, “Başkanımız Mustafa Çipo, bu yerin İller Bankası’na satışını engelleyerek Büyükşehir Belediyesi’ne kazandırılmasını sağlamıştır. Bu saha Atakum’da ve Atakumluların daha bati kullanacağı benzeri vadi olacaktır. Şu anki kazandırılmak istenilen hüviyetiyle üstelik tekrar halkımıza hizmetini sürdürecektir. Vatandaşlarımızın henüz ilkin yararlandığı iş değişmiştir. Gene vatandaşlar buradan kamu hizmeti alacak. CHP grubu aynı Ankara’dahi olduğu üzere lahzada müstacelen gelişigüzel konuyu yargıya, idareye götürme peşinde. Bundan vazgeçelim. Hem bundan zaman kaybı oluyor hem de istem edilen akıbet alınamıyor. Bu gelenekten meclisimiz vazgeçerse, Samsun henüz fazla mesafe ikmal valör. Divan kararı doğrultusunda devam edecek işlerin neticesinde orada kazandırılacak olan tesisin Samsun halkına, vatandaşlarının hizmetine sunulacağından emeği geçenlere teşekkürname ediyorum” ifadelerini kullandı.

Madde, CHP ve İYİ Parti meclis üyelerinin ‘ret’, MHP divan üyelerinin ‘müstenkif’ oylarına rağmen AK Tümen meclis üyelerinin ‘evet’ oyuyla oy çokluğu ile akseptans edilerek, karara bağlandı. – SAMSUN

Share: