Sanal dünyaya açılan başlık rastgele alanda hayatı kolaylaştırıyor

Gelişen teknolojiyle sık sık duyulmaya başlanan ve oyun amaçlı kullanımının yanında afiyet, eğitim bilimi, güvenlik üzere alanlarda da öne sâdır sanal gerçek gözlükleri, yediden yetmişe herkese mevhum dünyanın kapılarını aralıyor.

Özellikle askeri alanda deli dolu beğenilen artırılmış gerçeklik teknolojisinin sağladığı imkanlar, riziko ve maliyeti azaltarak verimi artırıyor.

Asker ve polislerin, eğitim, tatbikat kabil operasyon sırasında kullandığı sensörler ve beyinli gözlükler, terbiye alanını metrukiyet etmeden mahiyet tıpkısı işler deneyimi yaşamalarını sağlıyor.

Sanal operasyona katılan Itimat Genel Müdürlüğüne vabeste Polis Özel Harekat (PÖH) timleri, suçlularla yaşanabilecek çatışmayı mevhum ortamda deneme ediyor.

Giyilebilir teknoloji ile donanan PÖH’ler, Mevhum Taktik Eğitim Merkezinde (SATEM) aldığı eğitimler sayesinde ilgi, sıkı ve düzenlilik konularında daha şuurlu ayla geliyor.

AA muhabirine eğitimlerle ilgilendiren vukuf veren özel harekat polisi, 3 boyutlu SATEM’in sıfırdan projelendirilerek sonuncu aşamaya getirildiğini ve 2019’dan itibaren deli dolu şekilde kullanıldığını söyledi.

Geçmişte yaşanan olaylara tanık reşit gazi personelin deneyimlerinden elde edilen bilgiler ışığında hazırlanan senaryolar sebebiyle, bakir personelin tecrübesinin arttırıldığını belirten hususi harekat polisi, “Bu yöntem, atış yeri, uçak, otobüs ve benzeri eğitimlerdeki riskleri sıfıra indirdi. Çoğunlukla meskun yöre operasyonları amacıyla eğitim bilimi düz personel özen, sıkı ve düzenlilik konularında henüz bilinçli ağıl geldi. Personel, yetişek böylelikle işlenmiş olan operasyonun yeniden görüntülerini izleyerek analiz ve istimara yapma imkanı sağlamış oldu. Sistemde, bu zamana kadar 30 milyon adedin üzerinde dijital fişek kullanıldı. Fişek maliyetleri düşünüldüğünde, konuşu açıdan şişman tasarruf sağlanmakta.” diye niteleyerek konuştu.

Özel harekat polisi, simülatör sisteminde enfrastrüktür olarak, sinema sektöründe mergup “Motion Capture” namına tanıdık debi yakalama teknolojisinden yararlanıldığını belirterek, sistemin, Mardin, Batman, Diyarbakır, İstanbul ve Ankara kabilinden illerdeki mahiyet bölgeler, şanlı tesisler senaryolaştırılarak modellendiğini anlattı.

Arazi, bina, uçak, tutak kurtarma operasyonu, konvoya akın, miting saldırısı gibi senaryoların, hamur fiziksel ortamlar modellenerek eğitim bilimi programına alındığını nâkil özel harekat polisi, hamur avlu şartlarını ve ırak kayran patırtı ortamlarının, mevhum ortamda uygun deneyimlendiğini söyledi.

-“Yakında sistemin elbiseleri da ati”

Kullanımı temas alanda yayılan mevhum nesep gözlüklerinin baziçe amaçlı kullanımı dahi sürüyor. Mevhum gerçeklik oyun salonu işletmecisi Ferhat Içtinap Etmek, AA muhabirine yaptığı açıklamada, rastgele yaştan müşterisi olduğunu, kullanıcıların gözlüğü takarak aracısız oyun alanının içine girdiklerini kaydetti.

Salonda şimdilik hoppadak gözlük ve joy-sticklerin kullanıldığını tamlayan Ocumak, “Bu joysticklere cebe, tığ kadar aparatlar takabiliyorsunuz. Yakında sistemin elbiseleri dahi gelecek. Söz Gelişi silahlı tıpkı baziçe oynarken size mermi geldiğinde o mermi size fiziki adına uymazlık vermese de hissedeceksiniz, ayrıca çokça beş altı ayrımsız elem duyacaksınız.” dedi.Share: