Sanayi ve Uygulayım Bilimi Bakanı Varank, Iğdır’da fabrikaların şişko açılışında konuştu Açıklaması

Uran ve Uygulayım Bilimi Bakanı Mustafa Varank, Devrim otomobili amacıyla gazetelerin attığı manşetlere belen ederek, “Siyasiler, manşetlerle oluşturulan halkoyu baskısının altında ezildi ve üretilen Inhina araçlarının arkasında duramadı. İşte şu anda üstelik esasta kamu olarak yapılmak maksut bu. Süreğen muhaliflerle fondaş gazeteciler, dezenformasyonlarıyla 60 almanak hayalin önüne saklamak istiyor. Ama şurası haddinden fazla ongun anlamaları lazım, imdi eski Türkiye yok.” dedi.

Vekil Varank, Iğdır’üstelik kurulan tuz işleme ve ambalajlama tesisi, nesiç fabrikası ve möble fabrikasının, Kombinasyon Sanayi Bölgesi’ndeki Asetat Sodyum Klorür Fabrikası’nda düzenlenen dolgun açılışında yaptığı konuşmada, Iğdır’birlikte bulunmaktan mutlu olduğunu söyledi.

Togg’un üretimini hep beraber izleyip gördüklerini tabir fail Varank, “Görüntülerde istihsal bandı, spekülasyon hatları, boyahaneler var mıydı, vardı. Evet süreğen muhalifler günlerce gazete köşelerinden ve televizyonlardan ne dedi. ‘Toog’un üretim bandı bulunmayan, bu araçları İtalya’dan getirdiler’ dediler. İşte bunlar bilcümle gözleri olup birlikte görmeyenler. Bunu illet yapıyorlar, biliyor musunuz? Tarihimizi gür bilmezsek bu sorunun cevabını üstelik güzelce benzeri şekilde veremeyiz.” diyerek konuştu.

Varank, Türkiye’nin 61 sene önceki zat evcil otomobilini ürettiğini hatırlatarak, şöyle konuştu:

“1961’birlikte 23 mühendis ve uygulayımcı Eskişehir Cer Atölyesi’nde yerel araba boşaltmak amacıyla çalışmalarına başladı. Hedefleri yerel ve milli otomobili o tarihte, 29 Ekim’e yetiştirmekti. Kapının üzerine muhteşem rakamlarla kaç zaman kaldığını gösteren resim astılar ve Devrim otomobili 129 gün bilahare üretilmiş oldu. Biri bej, biri yağız iki Kıvrılma, Eskişehir’den Ankara’ya getirildi. Lokomotiften sıçrayacak kıvılcımlar bire bir kazaya sebebiyet vermesin diye niteleyerek üstelik arabaların depolarını trene bindirmeden boşalttılar. Ancak imdi maalesef terslikler başladı. Ankara’ya geldiklerinde, bürokratların tez ettirmesi sonucu otomobile benzin koymayı unuttular. Haliyle, Reisicumhur Cemal Gürsel’in bindiği çevirgeç 200 metre sonraları yolda durdu.”

“60 almanak hayalin önüne ayrılmak istiyorlar amma artık sakat Türkiye bulunmayan”

Sonrasında bu hatanın telafi edilip depoya hızlıca mahrukat konulduğunu anlatan Varank, şöyle devam etti:

“Cumhurbaşkanı Cemal Gürsel, Devrim otomobiliyle için devam etti amma hareket işten geçmişti. Ancak bu nazik başarıya, dönemin bu vizyoner projesine rağmen, ertesi dönme gazeteler bütün aynı ağızdan aynı zaman olduğu kabil tıpkı karalama kampanyası başlattılar. ‘Kıvrılma otomobili yolda kaldı’, ‘Kıvrılma 200 metre gidebildi’ manşetleri attılar. Hassaten edepsizcesine ve sıkılmadan ‘Milletin parasını boşa gönderdiler’ diye gazetelerinde yazdılar. Kimesne Reisicumhur Cemal Gürsel’in aslında Inhina ile tıpkısı gezi yaptığından bahsetmedi. Serencam olarak siyasiler, manşetlerle oluşturulan halkoyu baskısının altında ezildi ve üretilen Kıvrılma araçlarının arkasında duramadı. İşte şu anda üstelik aslında bilcümle olarak geçmek istenen bu. Müzmin muhaliflerle fondaş gazeteciler, dezenformasyonlarıyla 60 almanak hayalin önüne görevlendirmek istiyor. Amma şurası haddinden fazla bereketli anlamaları geçişsiz, çıktı sakat Türkiye yok.”

Varank, Togg’un babayiğitlerinin arkasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın olduğunu belirterek, “Bütün bu yapışkan propagandalara karşın Togg, Cumhurbaşkanımızın liderliğinde 2023’te yolların tozunu attıracak. İşte bu adamakıllı heyecanı ve gururu milletimize yaşatmanın hamdolsun şükrünü yaşıyoruz. Ama biraz evvel söyledim. Bunu başarmanın yolu siyasal iradeden geçiyor. İşte o siyasal iradeyi gösteren başlangıç babayiğidimiz sayın Cumhurbaşkanımız olduğu üzere biz bu gururu milletimize yaşatabiliyoruz.” dedi.

Polemiklerle değil, hizmet, eser ve yatırımlarla iz bırakmaya devam ettiklerini belirten Varank, Türkiye’nin dört bir tarafında fabrikalar açtıklarına ve tesisler kurduklarına belen etti.

Varank, “130 milyon lira yatırım tutarına ehil tuz işleme ve ambalajlama tesisini, 93 milyon lira envestisman tutarına ehil yapı fabrikasını ve 15 milyon lira yatırım tutarına eş möble fabrikasını açıyoruz. Bu fabrikalar, Iğdırlı kardeşlerimize atlatmak kapısı olacak.” ifadelerini kullandı.

Iğdır’a yapılan yatırımlardan bahseden Varank, şunları kaydetti:

“Bu fabrikaların birlikte, Kalkınma Ajansımızın desteğiyle tamamladığımız tahminî 22 milyon lira bütçeye sahip üç değişik projeyi bile şehrimize kazandırmış oluyoruz. Iğdır OSB Katıksız Gazla Rekabet Gücünü Artırıyor Projesi ile sanayicimizin enerji giderlerini azaltarak elan bağan maliyetlerle istihsal yapmalarına imkan tanımış olacağız. Tuzluca Natür Parkı Projesi ile Tuz Mağaralarını afiyet turizmine kazandırarak şehrimizin ekonomisine yenilik getiriyoruz. Seralarda Istihsal Yapıncak Ellerle Buluşuyor Projesi ile birlikte şehrimizdeki tavhane tarımını büyüterek tarımsal mülhak değerinin artırılmasına yüce benzeri yardım sağlayacak. Peki, toplamda 261 milyon teklik envestisman Iğdır’ımıza şiddetli hayırlı olsun.”

“Iğdır OSB’dahi, yüzde 95 doluluk oranını yakaladık”

Iğdır’ın gelişen ve büyüyen ekonomisiyle bölgeye tehlikeli kattığını vurgulayan Varank, kentin 3 değişik ülkeyle yandaki olması nedeniyle ciddi konuma ehil olduğunu ve bunun şehre üretimde şanlı fırsatlar sunduğuna değindi.

Varank, Iğdır’daki imalat sanayisinin son yıllarda hızla geliştiğine dikkati çekerek, “Iğdır OSB’dahi, yüzdelik 95 doluluk oranını yakaladık. Açtığımız ikinci etapta üstelik yatırımlar devam edecek. Tığ üstelik Endüstri ve Teknoloji Bakanlığı kendisine Iğdır’ın elan birlikte gelişmesi için desteklerimize bitmeme ediyoruz. Son 20 yılda Iğdır üzere 900 milyon teklik envestisman tutarına ehil 156 heveslendirme belgesi düzenledik. 5 bin 250 nefis istihdamın önünü açtık. KOSGEB eliyle şehrimizdeki 1600 işletmeye 90 milyon liralık bindi sağladık. Bölgenin dinamiklerini harekete etmek amacıyla Serhat Kalkınma Ajansı eliyle 249 projeye verdiğimiz destek tahminî 120 milyon lirayı buldu. DAP Kesim Kalkınma İdaresiyle 71 projeye toplamda 102 milyon teklik esas aktardık. Serhat Kalkınma Ajansıyla desteklediğimiz 9 milyon liralık bütçeli Iğdır Davet Merkezi Projesi geçenlerde tamamlanacak. Bu eşkâl açıldığında Iğdırlı kardeşimiz yeni istihdam imkanlarına kavuşmuş olacak.” şeklinde konuştu.

Türkiye’nin endüstri yatırımlarına cevvaliyet kesmeden bitmeme ettiğine bel fail Varank, şunları dile getirdi:

“OSB’lerin sayısı akıbet 20 yılda 192’den 344’e imdi. en son cemaziyelevvel attığımız imzayla Zonguldak Gökçebey’e 345’inci OSB’yi kurduk. Üretimdeki parsel sayısı 57 bine ulaştı. Elden sonuç bir yılda 17 bakir OSB kurduk. İnanın hep bu yatırımlara karşın, tığ sanayicilerimizin taleplerine şu anda yetişmekte az çok zorlanıyoruz. Tığ taleplere yetişemezken, birileri kalkıp halen Türkiye’dahi 20 yılda tek üretimlik kurulmadı diyebiliyor. Rastgele devir açılışlardan açılışlara koşmamıza karşın inkarlarını sürdürüyorlar. Varsın onlar görmezden gelsin. İşte bizim sanayicimiz burada, fabrikalarımız burada. Bu vesileyle ülkemize yatırımla, üretimle, istihdamla, ihracatla katkı sunan tam yatırımcılarımıza şahsım ve milletimiz adına şükranlarımı sunuyorum.”

Icra Vekili Varank, konuşmanın ardından kurdele kesilerek açılışı yapılan tesislerde incelemelerde bulundu.

Açılışa, Ilbay ve Uray Komutan Vekili Hüseyin Açık Deniz Sarıibrahim, AK Parti Umumi Komutan Yardımcısı Ömer İleri, iş kadını Mehmet Sürkit, Sanayi Bölgeleri Genel Müdürü Fatih Turan, bazı AK Parti milletvekilleri ve çokça sayıda davetli katıldı.

Share: