Şanlıurfa’da “isot reçeli” sezonu başladı

Şanlıurfa’da, yöre halkı yoluyla “isot reçeli” adına adlandırılan biber salçası üretimi başladı.

İlkbaharda ekilen, yazın hasat edilmeye başlanan biberler, kamyonlarla pazarlara getiriliyor.

Pazardan alınan biberler, imdi kadınlar yoluyla kişi ve çöplerinden ayrıldıktan sonra parçalanarak naylonların üstünde bir müddet bekletiliyor. Henüz sonradan makinede çekilen biberler, havuzlarda güneşin durumuna bakarak 3-5 dönem bekletilip amade hale getiriliyor.

Birçok yemeğe katılan salça, şita günlerinde kahvaltılarda içine husye kırılarak yahut zeytinyağıyla tüketiliyor.

İsot üreticilerinden İsa Işıkay, AA muhabirine, temmuzdan itibaren biberlerin pazarlarda yerini aldığını ve salça yapımına başladıklarını söyledi.

Kadınlar marifetiyle parçalanan biberlerin bir süre güneşte bekletildiğini aktaran Işıkay, şöyle konuştu:

“Bu sene kış mevsiminden dünya hem biber rekoltesi bağan hem bile geç oldu. Şanlıurfalılar olarak genellikle reçeli kahvaltılarda, misil aralarında ve yemeklerde kullanırız. Bizim reçelin tadına hele icra vekili tıpkısı dirilik apayrı salça yemez. ‘Şimdiye büyüklüğünde biz hangi yemişiz?’ diyorlar. Bizim uzvi biber salçamızın tadını düz aynı elan bırakamıyor, bağımlısı oluyor. Üretilen biber salçamızı hem şehir içi hem şehir dışına yani Türkiye’nin herhangi bir bölgesine gönderiyoruz. Lacerem kayısı, incir, kiraz ve vişne reçeli varsa bizler dahi Şanlıurfalılar yerine isot reçeli yapıyoruz. Onların reçeli lezzetli bizimki acıdır ama acıların yeryüzü tatlısıdır.”

“Az içi ve dışına gönderiyoruz”

Muhammed Bakır Mermer da biber salçasının Şanlıurfa’nın geleneksel tıpkı ürünü olduğunu belirtti.

Yemeklerde ve kahvaltıda tüketilen biber salçasının kentte çokça sevildiğini anlatım eden Mermer, “Biber salçası yörede ‘isot reçeli’ diye niteleyerek beğenilen. Ürettiğimiz biber salçasını dar içi ve dışına gönderiyoruz. Önümüzdeki günlerde internet üzerinden da satışlarımız başlayacak. Hem sıkı içi hem az dışından, dünyanın ciharıyek yanından talip müşterilerimizin taleplerini karşılamaya çalışacağız.” dedi.Share: