Şanlıurfalı ayrıntılar AVM’de kültür ve sanatla tanışıyor

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi marifetiyle 2 yıl önce benzeri ahzüita merkezinde kurulan firez ve musahabe merkezinde 10 branşta açılan ücretsiz kurslara katılanların sayısı 50 bine ulaştı.

Dallar, “Tüketen çocuklardan üreten çocuklara” projesi kapsamında atılmış malzemelerden oyuncak ika ile resim, ebru, satranç, mangala, dama, piyano ve yay kabil kurslardan ücretsiz faydalanıyor.

“Toplumsal farkındalığı ve el becerilerinin geliştirilmesini amaçlıyoruz”

Kültür ve Danışma Merkezi’nin umum sanatları öğretmeni Zeynep Çulcu, AA muhabirine, merkezde 7’den 70’e herkese seslenme fail, firez ve içtimai faaliyetlerinin düzenlendiği, ailelerin çocuklarıyla katılabileceği etkinlikler üstelik gerçekleştirdiklerini belirtti.

AVM’ye alışveriş için mevrut ailelerin çocuklarıyla merkezi musahabe ettiklerini ve burada birinci sınıf ant geçirdiklerini anlatım fail Çulcu, şöyle konuştu:

“Merkezimizde hem çocuklarımız hem de biz mutlu oluyoruz. Burada çocuklarımızın içtimai farkındalığa ehil olması ve el becerilerinin geliştirilmesini amaçlıyoruz. Özel günlerimizin dışında 7 devir süresince etkinliklerimiz oluyor. Çocuklarıyla gelen aileler burada betik okuyabiliyor, satranç oynayabiliyor veya çocuklarıyla gelişigüzel yaptığımız etkinlikle domuzuna aralık geçirebiliyorlar. Bizler, aileler ve çocuklarıyla bir rağbet büyü oluşturuyoruz. Torunlar zaten atlaya zıplaya ve kasten geliyorlar. Merkezimizde çocuklarımıza ahali becerilerinin yanı sıra, kasaba, natür ve hayvan sevgisini de veriyoruz. Biz ailelere evlerinde çocuklarıyla ne kadar etkinlik yapabilirler noktasında üstelik efkâr veriyoruz. Söz Gelişi aileler evlerindeki pet şişeleri çöpe atmayarak onu tıpkı kalem kutusu yahut saksılık yapabiliyor. Elan üstelik önemlisi ayrıntılar da bunun bilincinde oluyorlar, tıpkı şeyi aldıklarında ‘bunu atmayayım, burada kullanabilirim’ diye anlayışsız dönüşler alıyoruz.”

Müzik öğretmeni Zeynep Kurucu birlikte merkezde çocuklara yönelik haftalık 40 saat piyano ve yay dersleri verdiğini söyledi.

Ellerinden geldiğince çocuklar ve ailelerine birçok alanda deneyimler kazandırdıklarını rapor fail Kurucu, “Öğrencilerimize termin sistemiyle öğüt saatleri belirlenerek kendi ferdî hızlarında ilerlemeleri ve böylece dahi seviyelerini duyurma gayeli dinletiler düzenliyoruz. Gelen mektepli sayımız rastgele geçen dönem artıyor, bu nedenle dahi hoca sayımız üstelik artacak ve bununla ilişik projelerimiz var.” diye niteleyerek konuştu.

Velilerden Ayşe Altınsoy ise haftada 2-3 devir çocuklarını merkeze getirdiğini belirterek, “Kızımı ve oğlumu buraya getiriyorum çok iyicene işler var. Evvel gösterici yaptık, bugün ebru yaptık. Çocuklarım henüz geçmiş hırsızlık kullanmayı bilmiyordu, etkinlikler sebebiyle hırsızlık kullanabiliyorlar. Hakeza tıpkısı merkezin açılmasından hava belediye başkanımıza teşekkür ediyorum.” dedi.

Çocuklardan Rozalin Asuman üstelik seyran gayeli geldiği AVM’bile Hars ve Nutuk Merkezi’ni gördüğünü ve çokça eğlenceli bulduğunu anlatarak, kardeşleriyle kılık, ebru etkinliklerine katıldıklarını ve keyifli bir zaman geçirdiklerini söyledi.

Ahmet Asuman ise merkezi görünce derakap girdiğini ve çokça eğlendiğini tabir ederek, cemi çocukları davet etti.

Share: