Şanlıurfalı kör halterci, kamer-sarih eşkâl hayaliyle antrenmanlarını sürdürüyor

Şanlıurfa’birlikte 2 sene önceki halterle tanışan ve katıldığı Türkiye Görme Engelliler Halter Şampiyonası’nda ikinci olan 17 yaşındaki Müslüm Gözükara, ay-kemiksiz formayla başarılara imza atma hayaliyle çalışmalarına bitmeme ediyor.

Işığım Ol Görme Engelliler Spor Kulübünde eğitim bilimi gören Gözükara’nın hayatı, güzeşte sene başladığı halter sporuyla değişti.

Kulüp başkanı Fatma Zaloğlu’nun yönlendirmesiyle çalışmalara başlayan Gözükara, nekes antrenman yaparak tahminî 2 sene süresince iri adım kaydetti. Temmuz ayında Osmaniye’de düzenlenen Görme Engelliler Türkiye Halter Şampiyonası’nda 105 kilo kaldırarak ikincilik elde eden Gözükara’nın hedefi milli takımda üstelik başarılar elde buyurmak.

Gözükara: “Engelimi sporla aşmaya çalışıyorum”

Müslüm Gözükara, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 2 yaşındayken geçirdiği rahatsızlığın peşi sıra görme engelli olduğunu, sporu çok sevdiğini belirtti.

Tahminî 2 sene önceki halterle ilgilenmeye başladığını, pakt başkanı Fatma Zaloğlu’nun yönlendirmesiyle birlikte kendisini geliştirdiğini anlatan Gözükara “Engelimi sporla aşmaya çalışıyorum. Kulübümüzün salonunda antrenmanlarımı yapıyorum. Osmaniye’dahi Türkiye Şampiyonası’na katıldım. Burada iki madalya aldım. Zer madalyayı kaçırdığım için çok üzüldüm. İleride henüz nazik başarılar kazanacağıma inanıyorum.” dedi.

Hedeflerine yayılmak amacıyla çokça çalıştığını anlatan Gözükara, şöyle konuştu:

“Öncelikle Türkiye Şampiyonası’nda değerli madalya kullanmak istiyorum. Genişlik balaban hayalim dahi kamer-münhal formayla milli takımda uğraşmak. Ülkem yerine yarışmak istiyorum. Bu eksantrik benzeri gelgel, apayrı bire bir ruh. O duyguları yaşayacağıma inanıyorum. Daha yolun başındayım. Halterin beraberinde golbol sporluyla birlikte ilgileniyorum. Zamanım az çok golbol oynuyorum. Tesadüfen arkadaşlarımın ısrarıyla haltere başladım. Golbol yaptığımda haltere birlikte çalışmış oluyorum. Fakat iki sporu bir anda fayrap etmek zor. Halterde 105 kilo kaldırdım. Engelim, spor yapmama tek zaman bariyer olmadı. Bence hayatta temizlemek rastgele husus değil. Görmeyen insanlar bu dünyada çok mehabetli başarılar elde ediyor. Benden çok henüz ateş durumda olup dahi balaban başarılar elde edenler var.”

Zaloğlu: “Hedefimiz temas çocuğumuzu milli takıma takip etmek”

Işığım Ol Rüyet Engelliler Spor Kulübü Başkanı Fatma Zaloğlu, 2 sene ilk kurdukları kulüp eliyle rüyet engellileri hayata kazandırmaya çalıştıklarını dile getirdi.

Kısa sürede kırıcı başarılar elde ettiklerini rapor eden Zaloğlu, pakt adına orak ayı ayında Osmaniye’üstelik düzenlenen Türkiye Rüyet Engeliler Halter Şampiyonası’nda ikincilik ve dördüncülük elde ettiklerini aktardı.

Ailelerden çocuklarını spora yönlendirmelerini isteyen Zaloğlu, şunları kaydetti:

“Kurduğumuz spor kulübüyle aileler ve rüyet engeli kollar arasında kıvrak ayrımsız rabıt kurduk. Çocuklarımız bize, tığ birlikte çocuklarımıza bağlıyız. Hedefimiz değme çocuğumuzu milli takıma hissetmek. Bu konuda çocuklarımız amacıyla değme şeyi yapıyoruz. Bu konuda güzel başarılar elde ettik. Tahminî 2 almanak olmamıza karşın atletizmde ve halterde yetişkin başarılar elde ettik. Amacımız özürlü çocukları bulunan tam ailelere ulaşıp, onları sporla tanıştırmak. Onları topluma kazandırıp, sosyalleşmelerini sağlamaya çalışıyoruz.”Share: