Savaştan Kaçıp İzmir’e Mevrut Ukraynalılar Depremzedeler İçin Çalışıyor

KERİM UĞUR

Ukrayna- Rusya Savaşı sırasında ülkelerinden kaçarak İzmir’e gelen Ukraynalılar, Kahramanmaraş depreminin yaralarını kaldırmak için İzmir’dahi arkalama çalışmalarına katılıyor.

Kahramanmaraş’ta arka arkaya meydana mevrut iki depremin arkası sıra arkalama seferberliği başlatan İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin gönüllü kadrosunda düzlük alan İzmir Ukraynalılar Derneği üyeleri bile depremden etkilenen yurttaşların yaralarını dercetmek için canla başla çalışıyorlar. Fuar İzmir’üstelik kurulan arkalama noktasına mevrut dernek üyeleri arada bir koliler taşıyan topluluk üyeleri arada sırada paketleme ve sair işleri yaparak arkalama ediyorlar.

ANKA Selen Ajansına konuşan İzmir Ukraynalılar Derneği Başbuğ Yardımcısı Oksana Tarz, “Biz İzmir Ukraynalılar Derneği yerine bu arkalama kampanyasını duyduğumuzda hızla yardıma geldik. Çünkü sabık sene şubat ayında cidal başladığında tığ Türk milletinden haddinden fazla müzaheret aldık. Ukraynalılar haddinden fazla ongun biliyorlar eşyasız ve evsiz kalmayı. Acılarını o kadar ongun anlıyoruz ki çabucak yardıma geldik. Kullanılmamış gelen Ukraynalılar bile var aynı şekilde onlarda muavenet etmek istiyorlar. Maddi durumu bereketli olmayanlar buraya fahri adına gelip koli topluyorlar, paket yapıp müzaheret ediyorlar” diye konuştu.

Share: