Sayıları birkaç kalsa dahi savuşturmak parası için çalışıyorlar

Alelhusus Osmanlı döneminde yetişkin tıpkı düz markajcı süvari arabacıların sayıları aktarılma geçtikçe azalsa dahi şehrin beygir arabacıları günlük 100 TL kazanınca mutlu oluyor.

Geçmişte oylumlu nakliye araçlarından olan at arabacılığı periyot geçtikçe bulunmayan olmaya beniz tutarken, zamanın yükünü taşıyan arabacılar değme bölüm er saatlerde savuşturmak parası üzere yollara düşüyor. Bugünlerde at arabaları ile bakım veren arabacılar, çoğunlukla aksata halinde pazarcı esnafının yüklerini taşıyor. Taşıdıkları göveri ve meyveler ile çokça sayıda insanın doymasına çevirici olan arabacılar, sayıları azalsa dahi avlu mücadelesine bitmeme ediyor. Günlük 100 ile 250 TL ortada kazanç sağladıklarında mutlu olan arabacılar gelişigüzel şeye karşın çalışmaktansa asla vazgeçmiyor. Iyon ağırlığı ve mesafenin uzaklığına bakarak değişen fiyatlarla öğün yapan at arabacılar seçme şeye gelen zamma rağmen kendilerine zam yapılmamasından balkı yanıyor.

Çalışkanlıkları ve kanaatkarlıkları ile aşina Aydın’ın arz sakil nüfusuna topluluk İncirliova’nın Acarlar Mahallesi’nde yaşayan ve 20 yıldır at arabacılığı eden 65 yaşındaki İrfan Taş; “Maatteessüf para görmek çok zorlaştı. Bizim kabilinden at arabası ile paketlemek kullanmak amacıyla koşturanların sayısı bile azalmaya başladı. Alelumum ahzüita ürünlerini, yemiş ve sebzeleri taşıyoruz. Günce 100 TL kazandığımızda mutlu oluyoruz. Kimesne yapmaz ama biz çaresizlikten yapıyoruz. Atın dört ayağının nallanması şuan 300 TL. Tığ 100-250 TL arası kazanıyoruz amma o dahi seçme antlaşma değil” dedi. – AYDIN

Share: