Sayısal ortama aktardığı görüntülerle anıların silinmesini önlüyor

Tekirdağ’bile cıvıl cıvıl Sibel Yücekaya, bozuk videoteyp kasetlerdeki görüntüleri sayısal ortama aktararak anıların kaybolmasını önlüyor.

Yücekaya, Sinemalar Sokağı’ndaki dükkanında, AA muhabirine, kestirmece 23 yıldır görüntüleri dijital ortama taşıdığını söyledi.

Bazı kasetlerde görüntülerin silinebildiğine bel eden Yücekaya, “Bu kasetleri evvel evvel deniyoruz. Elan sonra kasetlerin temizliği yapılıyor. Temizlenip tamiri yapıldıktan sonraları günümüz teknolojisine geçiriyoruz.” dedi.

Bu işi yaparken haddinden fazla iyicene hatırat biriktirdiğini tamlayan Yücekaya, “Hem bayram hem de önsezi yoğun anlar yaşadım.” diye niteleyerek konuştu.

Yücekaya, unutamadığı tıpkısı anısını şöyle anlattı:

“Çokça duygulandığım kasetler var. Kaseti getiren kızımızın babası ölüm etmiş. Babasını görmemiş. Bize getirdiği kaset selden etraf çökelge içindeydi ve çamurluydu. Biz da bunu bittabi kurtarabiliriz diye niteleyerek düşündük. Bir aparat yaptık. Kaseti yıkadık, temizledik. Yüzdelik 99 kasetteki görüntüleri aktardık. Kızımız hayalet ettiği babasını gördü. Bu mutluluğu girmek bizi da haddinden fazla mutlu etti.”

“Dijital ortama aktardığımda yüzlerindeki bayram beni haddinden fazla mutlu ediyor”

Yücekaya, müşterilerin kasetleri önceki özellikle nevmit şekilde getirdiklerini ve görüntülerin kendileri için hangi büyüklüğünde koca olduğunu anlattıklarını ifade etti.

Müşterilerin iri bölümünün görüntülere ulaşılamayacağı kaygısını taşıdığını vurgulayan Yücekaya, şunları kaydetti:

“İşimi özenle yaptığımı anlatıyorum. Kasette var olan görüntüleri tayin yazar, bunu dijital ortama aktardığımda yüzlerindeki alay beni çokça mutlu ediyor. İşin maddi boyutu bire bir tarafa görüntüleri tekrardan izleyebilecek olmaları karşısında bana dua ediyorlar. Hakeza olunca kendimi hem bahtiyar hem da işin hakkını verdiğim amacıyla erinçli hissediyorum.”

Yücekaya, görüntüleri okul çocuğu göre gözde bellek evet birlikte CD’birlikte müşterilere teslim ettiğini söyledi.

Share: