“Sebep Kurumsal Yönetim?” paneli düzenlendi

Malatya’dahi Türkiye Kurumsal Idare Derneği (TKYD), Malatya Ticaret ve Endüstri Odası ile Acun Gazetesi işbirliğinde “Neden Kurumsal Dalavere?” antetli panel düzenlendi.

Odada gerçekleştirilen panelin açılışında mütekellim TKYDYönetim Yerleşmiş Başkanı Tamer Sucu, cemiyet adına, kurumsal dümen anlayışının ülkede tanınması, gelişmesi için 2003 yılından itibaren zindelik yürüttüklerini söyledi.

Yeni kalem koronavirüs salgınından evvel Anadolu Panelleri adı altında bugüne büyüklüğünde muhtelif illerde 50’ye mail seminer, açık oturum gerçekleştirdiklerini hatırlatan Sucu, kurumsal hile kavramının ülkelerin ve kurumların rekabetçiliğini bitmeme ettirebilmeleri için mehabetli bir açkı olduğunu anlattı.

Dünyanın demir tıpkı değişim sürecinin içerisinden geçtiğine dikkati calip Sucu, “Karşı Karşıya olduğumuz problemler on paralık olmadığı kadar karmaşık riskler donanmıştır. Acun kapsamlı ayrımsız şekilde yıpranmamış benzeri iktisadi ve siyasal dengeye evrilmektedir. Bu değişim sürecini alışagelmiş olduğumuz nema modelleriyle geçiştirebilmemiz olanaklı değildir.” diye niteleyerek konuştu.

Bir ülkede kurumsal yönetimin gelişmesi ve yaygınlaşması hesabına şekilsel altyapıların lazım fakat yeterli olmadığının altını çizen Sucu, şöyle devam etti:

“Şirketlerimizin kurumsal dümen uygulamalarından töz faydayı elde edebilmeleri davranışsal boyuttaki ilerlemeye direkt bağlıdır. Bu alandaki engelleri kalmak için bütün bu arada uğraş etmemiz son almak için son paye kritiktir.Şirketlerin çokça daha mufassal ömürlü olabilmeleri, rekabet edebilmeleri, sürdürülebilir yapılar olabilmeleri ne kadar kurumsal bire bir tatlılıkla yönetildiklerine direkt bağlıdır. Ülkeler üzere sürdürebilirliğin ve kalkınmanın yolu ensiz ölçekten bakıldığında şirketlerin mebzul yönetilmesinden geçmektedir.”

Malatya Ticaret ve Endüstri Odası Başkanı Oğuzhan Ata Sadıkoğlu ise Avrupa ve Amerika’birlikte yüzyıllık şirketlerin varlığını gördükçe girişimci ruhuyla başlayan aynı serüvenin kurumsallaşarak gelecek nesillere elbette taşındığını de gördüklerini belirtti.

Açılış konuşmaların peşi sıra moderatörlüğünü Dünya Gazetesi Yapıt Yerleşmiş Başkanı Şeref Oğuz’un yaptığı panelde, Saka, Sadıkoğlu ile Türkiye Raporu Direktörü ve TKYD Iktisat Danışmanı Fert Selçuklu sunumlar gerçekleştirdi.

Share: