Seferihisar’da bahir 30 metre çekildi

İzmir’in Seferihisar ilçesinde deniz suyu kıyıdan tahminî 30 metre çekildi.

İlçedeki plajların kâh noktalarında akarsu çekilmesine sınırlanmış yerine adacıklar oluştu, yosunlar ortaya daha çok.

Kocaeli Üniversitesi Jeofizik Mühendisliği Bölümü Sismoloji Anne Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Reşit Ulutaş, AA muhabirine, verileri teferruatlı bire bir şekilde incelediklerini ve çekilmenin beklenir tıpkı sarsıntı ile ilgilendiren olmadığını belirtti.

Deniz içi faylanma sonucu meydana gelen depremlerin aceleten ardından oluşabilecek bire bir tsunaminin kıyılara gelmesinden ilk depremin olduğu alanlara mümasil yerlerde bahir çekilmeleri gözlemlediğini belirten Ulutaş, şöyle dedi:

“Seçme deniz çekilmesi tıpkı tsunami habercisi değil. Burada gözlemlenen deniz çekilmesi ise hareket ile ilgilendiren değildir. Çünkü istifa sınırlı aralıklarla yavaş yavaş mütekâmil ve devamlılık göstermektedir. Tıpkı süre sonrada anne haline gelecektir. Bu durumu soruşturmak amacıyla mabeyin ayının esasen beri bölgedeki medcezir seviyesi incelendi ve sonuç günlerde alışılagelen seviyenin altın ağır ezgi mütenakıs bire bir düşüş görüldü. Gelgitler yerküremizin uydusu Ay’ın hava etkisinden ortalık yalın kat bahir seviyesi değişimlerinin. Bu olağanlığın şeş yahut üstü ekseriyetle ‘storm surge’ dediğimiz kuvvetli rüzgar oluşumunun öncesinde yahut sonrasında gözlemlenebilir. Bölgede biraz ahit evvel gemileri dahi alabora fail fırtınanın etkisi bunun sebeplerinden benzer. Beklenir aynı zelzele ile ilgilendiren değildir.”

İlçede deniz suyu kıyıdan tahminî 30 metre çekildi.

Share: