Şehit hoca Necmettin Yılmayan, Gümüşhane’de kabri başında anıldı

Görev yaptığı Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinden, memleketi Gümüşhane’ye dönerken Tunceli’da PKK’lı teröristlerce kaçırıldıktan sonradan katledilen dershane öğretmeni Necmettin Yılmaz, 24 Teşrinisani Öğretmenler Günü’nde kabri başında anıldı.

Gümüşhane Valisi Kamuran Taşbilek ve eşi Sibel Taşbilek, Torul Kaymakamı Orhan Ayaz, İl Milli Terbiye Müdürü Sağlam Sert ile öğretmenler, şehit öğretmenin Torul’a merbut Demirkapı köyündeki kabrini görüşme etti.

Şehidin babası Hamit, annesi Gülay ve ağabeyi Ahmet Yılmaz’ın da katıldığı ziyarette, Kur’an-ı Ahi tilaveti ve duaların okunmasının arkası sıra Necmettin öğretmenin kabrine karanfil bırakıldı.

Vali Taşbilek, burada yaptığı konuşmada, Necmettin Yılmaz’ın yetişek şehidi olduğunu, milletin aydınlanma davasına hizmet ettiği sırada galiz aynı saldırıya uğradığını söyledi.

Vatanın birliği ve beraberliği uğruna can veren şehitlere budun yerine gönül borçlusu olduklarına meni fail Taşbilek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“24 Kasım’de manevi huzurunda şehidimizin Öğretmenler Günü’nü kutlamak, ona gönül borcu ve şükranlarımızı arz etmek üzere ziyarette bulunduk. Antrparantez Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, İçişleri Bakanımız Süleyman Soylu, Milli Terbiye Bakanımız Mahmut Özer’in selamlarını dahi devretmek için buradayız. Onun kadar Aybüke kızımız, geçtiğimiz günlerde Gaziantep Karkamış’ta Ayşenur öğretmenimiz martir oldu. Tığ biliyoruz kim Türkiye Cumhuriyeti devleti haddinden fazla şişman. Bu evlatlarımız vatanımızın, milletimizin birliği ve beraberliği uğruna fedai can eyleyen bütün şehitlerimize, gazilerimize kavim namına minnettarız.”

“Kime silah çektiklerinin farkında değiller”

Şehidin babası Hamit Yılmayan ise gazetecilerin kendisine yönelttiği “Hisleriniz nedir?” sorusuna, “Tıpkısı babaya sorulacak yer edisyon sorulardan tıpkısı tanesi bu. Bunun dille tarif edilmesi imkansız.” yanıtını verdi.

Türk bayrağının dalgalanması üzere oğlunun görev yaptığını vurgulayan Yılmayan, şunları kaydetti:

“Tıpkı nübüvvet mesleğini yürütme ederken, evladımın, asalaklar eliyle katledilip bedenini ramazan ayında oruçluyken, Pülümür Çayı’nda yolun kenarına bırakıp adamlık dışı katliamları yerinde gören mahlukat, kime silah çektiklerinin farkında değiller. İnşallah Rabbim onlara üstelik akıl verir, bu vatana yarayışlı evlatlar olurlar diyerek düşünüyorum. Necmettin hoca de sizin ve bizim üzere tıpkısı vatan evladıydı. Bayrağımızı Şanlıurfa’nın Siverek ilçesi Çiftçibaşı köyünde dalgalandırmak için oralara gidip görev yaptı. Vuslatı bu kadarmış, Rabbim şefaatinden bizi yoksun etmesin. Yekpare milletimize şükranlarımızı sunuyorum. İyi ki bu memleketin tıpkı evladıyız, ferdiyiz ne bahtiyar bize.”

Share: