Semavi bayraklı plajlar artmaya bitmeme ediyor, zirvede Antalya var

Aktüel gökçe bayraklı deniz hamamı sayıları galiba olurken, 2022 yılında bu sayının 531’e yükseldiği kaydedildi. Yıllar içre mavi bayraklı deniz hamamı sayılarının sonsuz artım gösterdiği ise belirleme edildi. Antalya 229 gökçe bayraklı deniz hamamı ile zirvede vadi aldı.

Medya takip kurumu Ajans Press’in, Firez ve Turizm Bakanlığı verilerinden elde ettiği bilgilere göre, Türkiye’deki mavi bayraklı kumlu sayıları belli oldu. Böylecene 2022 bakımından Türkiye’nin 531 skor mavi bayraklı plajı olduğu kaydedilirken, 2021 yılında bu sayının 519 olduğu saptandı. Yıllar süresince gökçe bayraklı kumluk sayılarının daim çoğalma gösterdiği gözlenirken, mavi bayraklı deniz hamamı sayısı ile zirveye Antalya yerleşti. Böylelikle Antalya’da 229 skor mavi bayraklı kumsal olduğu açıklanırken, Antalya’dan bilahare bildirme çokça semavi bayraklı kumsal 111 ile Muğla’da kaydedildi. İzmir 66, Aydın 36, Balıkesir 31, Samsun 13, Çanakkale 12, Mersin Ağacı 11, Kocaeli’nde ise 7 adet gökçe bayraklı kumlu bulunuyor. Bartın, Düzce, İstanbul, Kalabalık, Sakarya, Kırklareli, Van ve Bursa ise semavi bayraklı kumsal bulundurun değişik iller oldu.

Ajans Press, mavi bayraklı plajlar ile ait basına yansıyan selen adetlerini inceledi. Ajans Press kayıtlı ve online matbuat arşivinden derlediği bilgilere bakarak ile semavi bayraklı plajlar ile müntesip bu yıl sâdır olgun adedi 7 bin 991 namına kayıtlara geçti. Yeni semavi öncü düzlük plajların hele yerel basında onomatope bulduğu gözlendi. Bacasız uran turizm ise bu yıl medyada 1 milyon 200 binin üstünde haber içeriğinde meydan aldı. – İSTANBUL

Share: