“Shakespeare’in Bütün Oyunları” ve “Canlanan Masallar” erte ilk gösteri yapacak

Antalya Celal Tiyatrosu yapımı “Shakespeare’in Bütün Oyunları” ve Erzurum Büyüklük Tiyatrosu yapımı “Canlanan Masallar” oyunları ferda izleyiciyle buluşacak.

Mehabet Tiyatroları Umumi Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre, Fehamet Tiyatroları’nda ilk defa sahnelenecek Koca Long, Daniel Singer ve Jess Winfield’in yazdığı, Leyla Özgüler Kalender’in Türkçeye çevirdiği ve Gökçe Yurtsal’ın yönettiği Antalya Devlet Tiyatrosu yapımı “Shakespeare’in Bütün Oyunları”, yarın saat 20.00’da Haşim İşcan Kültür Merkezi DT Sahnesi Siktirici Salon’da ilk gösteri yapacak.

Londra’bile senelerce vabeste gişe oynayan ve Niyazi Er Kurt, İsmail Sabri Memiş, Şükrü Gürel’in tekellüf aldığı oyunun, görünüş tasarımı Büşra Eroğlu Doğan, kostüm tasarımı Gazal Erten, çırağ tasarımı İzzettin Biçer, müziği Akış Sevgör’e ait.

Shakespeare’in hep eserlerini tıpkısı oyunda oynama çabasının anlatıldığı baziçe, izleyiciye Shakespeare’i hatırlatmayı ve hak ettiği değeri ona baştan kazandırmayı amaçlıyor.

“Canlanan Masallar”de rollerinden sıkılan kahramanlar farklı masallarda kayran alacak

Yerleşik Sahne kendisine kurulmasının 25. sene dönümünü kutlamaya hazırlanan Erzurum Kerem Tiyatrosunun, “Canlanan Masallar” ünlü yavru oyunu dahi ferda saat 14.00’te Erzurum DT Sahnesi’nde prömiyerini gerçekleştirecek.

Imge Uğur’un yazdığı, Fatih Topcuoğlu’nun yönettiği, Yelda Püsküllü, Hilal Yüksel, Ömer Reze, Berkay Parafin, Kaan Ertekin, Mekselina Düğdü, Tude Alacalı, Enes Yurtsever, Yusuf Öztürk, Öz Saygı Emre Teber’in azamet aldığı oyunun görünüş tasarımı Fatih Yarşi, kostüm tasarımı Berna Güç, çırağ tasarımı Rahmi Özan, müziği Tuncay Aras, koreografi düzeni Meltem Yorulmaz ve dramaturgisi Orhan Kola’ya ait.

Tek perdelik oyunda, kendilerine biçilen rolden sıkılan masal kahramanlarının, girdikleri ayrımlı masalların ortamında yaşadıkları olaylar, bent çalımlı, eğlenceli, karmaşık ve eleştirel tıpkısı anlatımla sahneye aktarılıyor.

Açıklamada değerlendirmesine saha verilen direktör Fatih Topçuoğlu, “Canlanan Masallar”ın, birçok masal kahramanının birbirine karıştırılarak, alışılagelmişin dışında bire bir hikayenin oluşturulduğu ve ayrımlı mesajların yer aldığı ayrımsız baziçe olduğunu anlattı.

Çocuklarının zeka seviyesinin çok yüksek olduğuna işaret fail Topçuoğlu, “Teknolojik aletlerin onlar amacıyla kullanımı gayet yalınç ve küçük yaşlarda öğreniyorlar. Ancak bunun ongun yanları olduğu kadar fazlasının çocukların gelişimine, psikolojilerine, büyümelerine çok beis verdiğini düşündüğümüz ve oyun dahi bu noktalara dokunduğu üzere sahneye getirmeye karar verdik. Çocuklarımızın hem eğlenmesini hem de doğru mesajlar almasını imge ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Share: