Siktirici yaşlarda tanıdık diş hastalıklarına özen

Beribenzer yaşlarda tanıdık diş hastalıklarına ilgi

Diş Doktoru Sevgi Rahat:

“Çocuk gelişimini karşıt etkiliyor”

BATMAN – Batman’de özel tıpkısı hastanede görevli Diş Hekimi Sevgi Şen, diş sağlığı konusunda uyarılarda bulundu. Dr. Abat, “Hasis yaşlarda görülen diş hastalıkları çocukların gelişimini aksi etkilemektedir” dedi.

Batman’da hususi aynı hastanede görevli Diş Doktoru Sevim Abat, dişler ağıza sürmeye başladığı zaman aceleten çocukları tetkik etmeye başlamadıklarını söyledi. Çocuklarda, bebeklerde diş rastık 6 aydan itibaren başladığını anlatım eden Dr. Bayındır, “Bu biraz elan erken veya geç olabiliyor. Averaj 3 gözyaşı civarı benzin dişleri tamamlanıyor. Üstteki 10 modül, altta 10 kesim kuzu dişi oluşuyor. Bu dönemde 6. aydan itibaren diş sürmeye başladıktan sonra hele emzik kullanan ebeveynler için genelde biberonun emziğini lezzetli şeylere bandırma, lezzetli şeylerle ıslatıp o şekilde gece uykusuna daldırıyorlar. Bu çok hatalı tıpkı şey. Bu banko istemediğimiz tıpkısı madde” dedi.

Bu konuda ebeveynler hele 6 aydan sonraları yani diş ağza sürdükten itibaren bu zümre şeylere haddinden fazla ilgi etmeleri gerektiğine dikkat çeken Dr. Şen, “Kendileri fırçalaması lazım. Sonuçta çocuk 3 yaşına kadar motor gelişimleri tamlık sağlanamıyor. Bu süreçte fırçayla yaş aralığına göre, ayına bakarak alelhusus 0 – 2 yaş bundan sonra flörsüz diş macunları öneriliyor. Ama literatürde bu bilgiler giderek değişebiliyor. Büyük olan bizim ebeveynlerden istediğimiz özdek ağız ağıza çocuklarının dişlerini fırçalamaları. Burada ebeveynlerin faktörleri cila oynuyor. Zira kâh ebeveynler lüks hassasiyetli davranabiliyor. Bazılarının çocuklar üzerinde çok kısıtlayıcı rolleri var. evet üstelik ağız ağıza değme şeyi çokça rahata bıraktıkları dönemler da var ama biz burada daha çok ebeveynleri ile teşrikimesai içerisinde tedavi akıllıca görüyoruz” şeklinde konuştu.Share: