Şimal İrlanda’da polise yapılan bombalı saldırının arkasında Yıpranmamış IRA gibi

Yıldız İrlanda’da Perşembe haset polis aracına yapılan halk yapımı bombalı saldırıda 3 sakil gözaltına alındı. Polis, saftirik matbuat toplantısında saldırının arkasında ‘Yeni IRA’ (Eskimemiş İrlanda Cumhuriyet Ordusu) örgütü olması ihtimalini değerlendirdiklerini duyurdu.

İrlanda’nın kuzey ucunda yer düz ve İngiltere’ye kapalı kocabaşı devlet kendisine tanınan Şimal İrlanda’nın Strabane kasabasında, Perşembe günü polis aracını erek düz ve halk yapımı olduğu rapor edilen bombalı geveze yapıldı. Araçta mevcut iki polisin çığlık almadan kurtulduğu olayla ilgilendiren 3 yaşama cinayete teşebbüsten gözaltına alındı. Polis Güçleri geçmiş yaptığı basın açıklamasında, saldırının arkasında Kullanılmamış IRA ünlü örgütün olma ihtimalini değerlendirdiklerini ve soruşturmanın ‘güçlü’ bir şekilde bu yönde ilerlediğini belirtti.

SINN FEIN’DEN KINAMAKuzey İrlanda Polis Federasyonu evvel matbuat açıklaması yaparak olayı ‘terörist saldırısı’ adına nitelendirdi. Federasyon Başkanı Liam Kelly, 1980’lerde IRA’nın Kuzey İrlanda’da yaptığı bombalı saldırılara gönderme yaparak “Teröristin amacı derde ve sefalete ettirmek, Yıldız İrlanda’yı dalavereli çağlara idraksiz döndürmektir… Yıldırı tehdidi ‘önemli’ namına derecelendirildi ve kamu memurlara teyakkuzlarını artırmaları üzere çağrıda bulunuyorum. Bu hareketli, hepimize teröristlerin topluluğumuzda bibi etken olduğunu hatırlatıyor” ifadelerini kullandı.Sinn Fein ünlü politik partinin lideri Mary Lou McDonald ise olayla ilgilendiren şu açıklamayı yaptı;”Polislere saldıranlar, gözdağı edenler bizi geriye sürükleyemezler. İleriye gidiyoruz. Dün geceleyin misyon alınan itimat görevlileriyle, aileleriyle ve meslektaşlarıyla tesanüt içindeyiz.”IRA VE SALDIRILARI1969’da kurulan İrlanda Cumhuriyet Altını Ordusu ezcümle IRA, Yıldız İrlanda’nın İngiltere’den bağımsızlığını savunan, 70’ler, 80’ler ve 90’ların başında İngiliz güçlerine ve yanlılarına bombalı ve silahlı saldırılar özne aynı örgüttü. Sinn Fein ise önce başta IRA’nın siyasi benzeri kanadı adına müesses, IRA’nın çevik faaliyetleri sona erince politik tıpkısı öğür kendisine Kuzey İrlanda’da faaliyetlerine devam etti.

Share: