Sınav simülasyonu gerçeğini aratmadı: kıl payı yetişenler oldu

Sınav simülasyonu gerçeğini aratmadı: neredeyse yetişenler oldu

Tekirdağ’birlikte binlerce öğrenci gerçeğini aratmayan üniversite deneyim sınavında arak döktü

Tekirdağ’lı 3 bin mektepli tecrübe sınavına girdi

TEKİRDAĞ – Tekirdağ’bile darülfünun deneyim sınavına katılan binlerce mektepli, bilgilerini kontrol etmek üzere ter döktü.

Tekirdağ’ın Süleymanpaşa ilçesinde Süleymanpaşa Belediyesi eliyle düzenlenen deneme sınavında üniversite sınavına hazırlanan binlerce mektepli ÖSYM düzeyinde sorulara karşılık vererek eksikliklerini müşahede fırsatı yakaladı.

Tekirdağ’ın 11 ilçesine işlek öğrencilerin katılımına belirtik olan sınavda, tahminî 3 bin öğrenci Tekirdağ Namık Eksiksizlik Üniversitesi’nde yapılan TYT oturumunda soruları cevapladı. Saat 10’bile başlayan sınav öncesinde görevliler vasıtasıyla belgeleri arama edilen öğrenciler salon ve geçenek numaralarına bakarak sınıflara yönlendirildi. ÖSYM sınavlarında yapıldığı kabil öncesinde kendilerine sunulan gözlükçü formları dolduran öğrenciler sınavın ser saatini bekledi. Sınav öncesinde çocuklarını üniversite kampüsüne getiren velilerin, araçlarıyla trafik yoğunluğu oluşturduğu görülürken, kâh öğrencilerin, mahiyet sınavda bile olduğu kadar geç tükenmek için koştuğu gözlemlendi.

Süleymanpaşa Şehremini Cüneyt Yüksel ve Süleymanpaşa İlçe Milli Eğitim Müdürü Ebubekir Atilla, sınav salonlarını gezerek sınava girecek olan öğrencilere başarılar diledi.

Çocuklarımıza En İyi Şekilde Bakım Edeceğiz

Düzenlenen deneme sınavı ile ilgilendiren namına konuşan Süleymanpaşa Belediye Reisi Cüneyt Yüksel; “Öncelikle zaman sınama sınavına giren tahminî 3 bin kardeşimize başarılar diliyorum. ÖSYM standartlarında bire bir imtihan hazırladık. Biz çocuklarımızı Haziran ayında yapılacak kaynak sınavlara hazırlamaya çalışıyoruz. Bu dahi onun benzeri provası olmuş oldu. Tekirdağ Namık Kemal Üniversitemize, Rektörümüze, Süleymanpaşa İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüze, faaliyet arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. Bizim yaşıtlarımızın hepsi bunu çokça ferah bilir, çocuklarımızın bu sınav heyecanını biraz bile olsa üzerlerinden atmaları gerekiyor. Tığ da bunu muktedir olmak amacıyla Namık Eksiksizlik Üniversitesi’nde okullarında yaptıkları deneme sınavlarının dışında üs üniversite sınavı formatında benzeri sınav hazırladık. Burada koca olan şu aslında; biz yedi sınama sınavı yapıyoruz. Bu sınav onlar amacıyla fiziki anlamda dahi prova olmuş olacak. Şöyle bire bir şansımız var, daha çok dört deneyim sınavımız elan olacak. Çocuklarımızın bu deneyim sınavları sayesinde hatalarını görebilme, hatalarını düzeltebilme şansları olacak. Süleymanpaşa Belediyesi yerine Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün bizlere emanet ettiği çocuklara genişlik ongun şekilde hizmet edebilmek onlarının önünü açabilmek üzere ne gerekiyorsa yapıyoruz, yapmaya de bitmeme edeceğiz. Ego bilcümle çocuklarımıza başarılar diliyorum. Görüyorsunuz, aileleri de burada. Bildiğiniz darülfünun sınavı üzere oldu. Seçme molekül gönüllerince olsun” dedi.

Yeter ki Onlar Okusunlar

Üniversite sınavları dışında lise öğrencilerine yönelik tecrübe sınavlarının yapıldığını tamlayan Süleymanpaşa Belediye Başkanı Cüneyt Yüksel, “LGS sınavlarımız bile bitmeme ediyor. Tığ 8’nci sınıftaki çocuklarımızı liseye, 12’nci sınıftaki çocuklarımızı de üniversiteye hazırlamak üzere deneme sınavları yapıyoruz. Elden sınama sınavları ile kalmıyor elbette ki. 12’nci sınıftaki öğrencilerin gerekseme duyduğu apotr kitapları basan yayınevleri ile bile protokoller imzaladık. Yüzdelik 70’lere mümasil indirimler aldık. Hemen onunla bile bitmedi. Bütün çocuklarımıza Vakur Bilgili dağıttık. Gösterişli Kartlar ile gelişigüzel hem muvasala, hem ahzüita, hem bile internet imkanı sağladık. Yani tığ ailelerimizin üzerindeki yükü benzeri nebze da olsa almaya çalışıyoruz, iş bu. Onlar yeter kim derslerine çalışsınlar. Bizler Şehremaneti yerine, Milli Eğitim Bilimi adına, Vilayet adına, kurumlar adına hepimiz üzerimize sakıt görevi yapmaya çalışıyoruz. Ben inanıyorum ki, Süleymanpaşa’bile sükse oranı çokça yavaş oranda artacak. Yeryüzü birkaç yüzde 30 – 40 oranında üniversiteye yurt oranında artma olacak. Bunu üstelik göreceğiz Haziran’da inşallah, hedefimiz bu yönde” dedi.

Öğretmenler Fahri Gözetmenlik Yapıyor

Süleymanpaşa Belediyesi marifetiyle düzenlenen deneme sınavında, ücretsiz kendisine gönüllü gözetmenlik fail öğretmenlere teşekkürname fail Süleymanpaşa Belediye Reisi Yüksel, “Süleymanpaşa İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ndeki bütün öğretmenlerimiz bugün ve erte öğrencilerimizin gireceği sınavda gönüllü gözetmenlik yapıyor. Bu öyle kolay aynı öz değil, takkadak kaymakamlık belediyesinin meselesi değil. Bu herkesin elini taşın altına değil, mahmul gövdesini koyduğu külliyen yekün bire bir organizasyondur. Ben balaban öğretmenlerimin ellerinden öpüyorum. Küçüklerimin her birine sarılarak, gözlerinden öpüyorum” dedi.

Attığımız Adımlar Ülkemize Denk Olacaktır

Deneme sınavıyla ilgilendiren görüşlerini belirten Süleymanpaşa İlçe Milli Eğitim Bilimi Müdürü Ebubekir Atilla ise, “Öncelikle belediyemize Başkanımız nezdinde eksiksiz kurmaylarına teşekkür ediyorum. 12’nci derslik öğrencilerimiz bu sınava girecekler. 11 ilçe geneline küşade bire bir sınavımız. Belediyemiz, Üniversitemiz ve Süleymanpaşa İlçe Milli Terbiye Müdürlüğümüz vasıtasıyla yapılan bu imtihan aslında evlatlarımızın kendilerini ölçebileceği ve sonrasında alabileceği tedbirlere yönelik tıpkı sınav simülasyonu. Burada emeği güzeşte çok bulunmaz meslektaşlarıma üstelik teşekkür ediyorum. Hasbilik esasıyla burada fariza yapıyorlar. Rastgele birine saygılarımı, şükranlarımı sunma ediyorum. beher adımda, ‘tohum saç, bitmezse arazi utansın’ ilkesiyle cereyan ediyoruz. Bizim atmış olduğumuz bu adımlara Süleymanpaşa ilçesinin başarısına, ülkemize eş olacak çalışmalarına cephe verecek adımlar namına bakıyoruz. Cenabıhak, evlatlarımızı baştan sona yardımcısı olsun. Herhangi Bir birine başarılar diliyorum” ifadelerini kullandı.

Share: