Sinop Belediye Reisi Ayhan: “Türkiye’nin Çekirdeksel Enerjiye İhtiyacının Olmadığını Düşünüyorum”

MUSTAFA BECERIKLI

Sinop Şehremini Barış Ayhan, “Ben şu anda Türkiye’nin çekirdeksel enerjiye ihtiyacının olmadığını düşünüyorum. Bakın tığ metan gazından, şehir çöplüğünden erke üretebiliyoruz. Bence önceliğimiz yenilenebilir kaynaklar olması lazım. Güneşten, rüzgardan, çöpten, çöplükten, dalgadan birçok alandan katıksız mekân dostu enerji üretebilme imkanlarımız varken bence ilk bu imkanların değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyorum” dedi.

Sinop Şehremini Hazar Ayhan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Sayın Putin’le ayrımsız birlikte Sinop Nükleer Santrali’ni konuştum. Biz 2024’ün başı yahut 2023’ün böylelikle aynı üniteyi açacağız. Onun dışında 3 vahit elan var. O 3 üniteyi bile ardı ardına mahsus aralıklarla açacağız. Sinop’ta yeni aynı flaşör üniteyi mensur edeceğiz” sözleriyle ait izah yaptı. Ayhan, şöyle konuştu:

“ÇEKIRDEKSEL SANTRALİ DESTEKLEMİYORUM”

Sinop Belediye Başkanı Sulh Ayhan, “Ben Nükleer Santrali desteklemiyorum. Ben biliyorsunuz teferruatlı yıllardan beri şehremini olmadan esbak dönemlerde da ben nükleer karşıtıyım. Ben şu anda Türkiye’nin çekirdeksel enerjiye ihtiyacının olmadığını düşünüyorum. Bakın biz metan gazından site çöplüğünden erke üretebiliyoruz. Bence önceliğimiz yenilenebilir kaynaklar olması geçişsiz. Güneşten, rüzgardan, çöpten, çöplükten, dalgadan tıpkısı çok alandan doğal kasaba dostu erke üretebilme imkanlarımız varken, bence geçmiş bu imkanların değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyorum” dedi.

“ASLA NÜKLEER SANTRAL YAPTIRMAYACAĞIZ”

Sinop Nükleer Karşıtı Ortam (NKP) Derneği Icra Oturmuş Başkanı Mine Batur, “Tabi kim nükleer santrali yaptırmayacağız. Bunun üzere Sinop halkına güveniyorum. Sinop halkı duyarlı tıpkı halktır. Özellikle nükleer üstüne. Katiyen nükleer santralci yaptırmayacağız. Bunun amacıyla mücadelemizi bitmeme ettireceğiz. Nükleersiz benzeri hayat diliyorum” diye konuştu.

“CENNETİN İÇİNE CEHENNEMİ YAPTIRMAYACAĞIZ”

Sinop Çekirdeksel Karşıtı Platform Yürütme Oturmuş Üyesi Kayhan Mihmandar ise şunları söyledi:

“Sayın Reisicumhur medyayı çıkıp daim bunları söylüyor ve bu işi gündemde tutmaya çalışıyor. Biliyorsunuz bundan evvel Japonlarla iki ihtişam beyninde yapılan tıpkı ittifak yapılması planlanıyordu ama hayata geçiremediler bu projeyi maliyet artışı dolayısıyla. Deminden bile Putin ile olan yakınlığını kullanıp ROSATOM’a Sinop’ta çekirdeksel santralci yaptırmak istiyor. Bu benzeri hayalden öteye geçemez. Çünkü ülkenin ortamında bulunduğu ekonomik akse ve bütün bu sıkıntıların üstüne milyarlarca dolarlık tıpkısı envestisman boşaltmak çokça el. Bu anlamda Sinoplular adına, Sinop halkı adına bu cennetin içine cehennemi yaptırmayacağımızı tercüman olmak istiyorum. Akıbet kendisine birlikte nükleere taannüt yaşa avlu diyorum.”

Görüntü dökümü:

*Hazar Ayhan

*Mine Bahadır

*Kayhan Mihmandar

*Nükleer santral cereyan etmek istenilen alandan drone ile fon

Share: