Sinop Belediyesi’nde Toplu İş Sözleşmesi İmzalandı; Kadın Çalışanlara Hususi Dönem İzni Verilecek

MUSTAFA MAHIR

Sinop Uray Başkanlığı ile yetkili sendika arasında 3. şişko hizmet akdi imzalandı. Avrat çalışanlara özel devir izni verileceği, evlilik ve tevellüt halinde maaş ikramiyesi ödeneceği kaydedildi.

Sinop Belediye Başkanı Hazar Ayhan ile Kül Bel-Sen ve Sinop Yaka Belediyeler Birliği arasında imzalanan 3. şişman hizmet akdi ile belediyede etkin memurlara aylık açık 1615 TL düzeltme ve bu zamma ilişik namına Ramazan ve Kurban Bayramlarında birer ikramiye verilecek. Evlenenlere 2 ikramiye, doğumda ise 1 ikramiye hakkı sağlanacak.

KADIN ÇALIŞANLARA ÖZEL DÖNME İZNİ VERİLECEK

Konu ile ilişik mütekellim Sinop Belediye Reisi Barış Ayhan, “Ayrımsız zamanda finansal haklara ekleyerek, nüfus haklarında dahi iyileştirmelere gidildi. Mevlit hususunda annelik izni 16 haftaya ilişik 8 hafta, atalık izni 10 güne munzam 10 devir kendisine düzenlenirken 1,5 saatlik süt izni ise 2 hoşnutluk büyüklüğünde uzatıldı. Sinop’a avrat eli değdiren altın çalışanlarımız, hususi dönemlerinde arzu ettikleri takdirde, dünyanın bir nice ülkesinde cevaz olarak makbul, başkaca kâh acun ülkelerinde kanuni hak olarak maruf, ayda 1 zaman regl izni kullanabilecek. Ayrıca engelli çalışma arkadaşlarımız 3 Ara Acun Engelliler Günü’nde yönetimsel izinli, kadın etkin arkadaşlarımız ise 8 Mart Acun Kadınlar Günü’nde aktiflik ve programlara katılabilmeleri namına hisse senedi akışını bozmayacak şekilde yönetsel mezun sayılacaklar” dedi.

Başkan Ayhan, sözleşmedeki ayrımsız farklı maddenin ise eş içi hız uygulanması tespiti halinde, mağdur tarafın resmi kurumlardan alınacak doküman ile başvurduğu takdirde o çalışanın sözleşmeden doğan cümle haklarının kıygın eşe ödeneceğini kaydetti. Ayhan, “Maalesef ülkemiz gerçeklerinden biri olan, çalışanın aile içi yol uyguladığı durumlarda resmi kurumlardan alınacak belgelerden rastgele biri ile başvurusu halinde, bu sözleşmeden doğan finansal hakların kıygın eşe ödenmesi hususunda ittifak sağlanmıştır. 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Alın Arsıulusal Uğraş ve Dayanışma Haset nedeniyle kadına müteveccih içtimai cinslik tamamen ayrımcılık, takat ve tacizin önlenmesi ve farkındalık düşünmek için kompozit eğitimler düzenlenmesi, bu eğitim bilimi ve etkinliklere iştirak kolaylığı sağlanması üzerine üstelik mutabık kalınarak barışma imza altına alındı. Memurlarımızla yaptığımız antant hoş güzel olsun. İlerleyen günlerde işçi arkadaşlarımızla da sözleşmemizi imzalayacak, onların üstelik adalet edişlerinde iyileştirmeye gideceğiz. Mesai sunu yetişkin değerdir” diye konuştu.

Share: