Sinop Hars ve Turizm Derneği Başkanı Çobanoğlu’dan Turizm İçin Kamp ve Yürüyüş Yolu Önerisi

MUSTAFA KANKIZIL

Sinop Ekin ve Turizm Derneği Başkanı Ahmet Çobanoğlu, Sinop’ta dinlenme kampı ve üslup alanlarının geliştirilmesi gerektiğini belirterek, “Hem bahir tarafında hem birlikte kara tarafında, orman tarafında çokça güzel makul alanlarımız var. Şu anda kâin olan özellikle kamuya ilgilendiren bazen alanların ben dinlenme kampı alanlarına dönüştürülebileceğine inanıyorum” dedi.

Sinop’ta sonbaharın gelmesiyle ağaçlar yeşil rengini soluk tonlarına bıraktı. Kentin turizminin geliştirilmesi amacıyla önerilerde bulunan Sinop Firez ve Turizm Derneği Başkanı Ahmet Çobanoğlu, şöyle konuştu:

“DAHA EKONOMİK YÖNTEMLERLE İNSANLAR TATİL YAPABİLİR”

“Sinop’un çabucak hızlı biçimde reviş yolları, huy yürüyüşleri ve dinlenme kampı alanlarının geliştirilmesi gerekiyor çünkü insanlar geldiği ant kalabilecekleri yerlerde kalmayı yeğleme ediyorlar. Bu tafsilatlı mütemadi konaklamalarda olabiliyor. Güneyde bazen dinlenme kampı alanları var amma Karadeniz’üstelik bulunmayan. Amma bunun için bildirme akıllıca Sinop diyerek düşünüyorum. Çünkü hem deniz tarafında hem da kişmiri tarafında, orman tarafında çok sunturlu akla yatkın alanlarımız var. Şu anda bulunan olan özellikle kamuya ilişkin gâh alanların ego kamp alanlarına dönüştürülebileceğine inanıyorum. Örneğin Akgöl’dahi hastalık aynı kamp alanı olmasın zira orada yapılış birlikte var. Kezalik belki Sarıkum civarında türlü şayet sit ilanı ağırbaşlılık yaratmıyorsa. Orada üstelik çünkü kamu tesisi var. Bunların yapılması lazım.

Yürüyüş yolları üzere henüz önceki yapılan icraat olduğunu biliyorum. Bunların duyurulması gerekiyor ve o yol yollarının sürekliliğinin bile sağlanması gerekiyor. Daima taharri edilerek peyda tutulması gerekiyor ve bunların sair tanıtımlarımız ile birlikte hemen bahir devir diyerek da değil bunların da tanıtılması gerekiyor. Bu huy yürüyüşlerinin insanlar üzere haddinden fazla sağlıklı olduğunun düşünüyorum. Zira ruhsal gerilim altında işlek alelhusus son dönemlerde alçak stresten kurtulmanın cesim yollarından biri. Bile üstelik ekonomik yollarından biri. Hele dinlenme kampı alanları geliştirilirse işte pahalı denilen çeşitlik konaklama ve eşya, meşrubat hizmetleri adına elan hesaplı yöntemlerle insanlar tatil yapabilir. Şu anda insanların bu arayış içerisinde olduğunu düşünüyorum. Bu yolu beğenmek, motive etmek belki yatırımcılar üzere Sinop namına hızlıca buna yönlenirsek hem kamu namına hem özel teşebbüs adına bence çokça balaban sektör payı kazanabiliriz diye niteleyerek düşünüyorum.”

Fon dökümü:

*Ahmet Çobanoğlu

*Drone ile orman görüntüleri

Share: