Sinop ormanlarında boyut cümbüşü

– Sinop ormanlarında kırat cümbüşü

SİNOP – Türkiye’nin yeryüzü kuzeyi Sinop’ta güzün denizle kesişen benzersiz ormanların oluşturduğu ulam cümbüşü kartpostallık görüntüler oluşturuyor.

Karadeniz’in flaş kenti Sinop’ta sonbaharın gelmesiyle ağaçlar yeşil rengini solgun tonlarına bıraktı. Yüzölçümünün yüzde 64’ü ormandan oluşan Sinop’ta Boyabat ve Erfelek bölgesindeki ormanlarda oluşan kartpostallık manzaralar dron ile havadan görüntülendi.

Konu ile ilişik açıklama eden Sinop Hars ve Turizm Derneği Başkanı Ahmet Çobanoğlu, “Sinop’un doğası, ormanı çok varlıklı. Türkiye’deki oransal olarak zengin ormanlardan birisi. Da bu ormanlar tezce denize üstelik andıran bölgelerde olduğu üzere site içerisinden hızlıca ulaşabilecek yerlerde ve denizle de haddinden fazla bağlantısı olduğu üzere güzelce. Zat başına de çok iyice kestane ormanları var. Bunların tanıtılması gerekiyor. Fakat henüz ilk de bahsettik. Biz kendimiz çok kullanamadığımız, çokça birlikte kıymet veremediğimiz aynı işaret. Nedeniyle bu ürünü tanıtmakta zorlanıyoruz. Bunun amacıyla yapılması gerekenler şunlar: Tanıtım öncesinde tıpkısı kat karavan kampları yapılması lazım. Zira insanların doğaya vürut şekilleri ya turlarla geliyorlar ya bile karavan araçlarıyla evet da onlara eş çadır ve benzeri kadar. Karavan ve kamping alanlarının oluşturulması lazım. Bugün şuan bildiğim kadarıyla Sinop’ta tek resmi kamp alanı bir tane var. Orası da tıpkı derinti iş yaşıyor doğrusu. Seçme yıl kapandı, açıldı, yıkıldı filan. Bizim kamp alanlarını genişletmemiz lazım. Burada bağımlı ihtimal kamunun öncülük yapması gerekebilir” dedi.

Büyük şehirlerde ve kırıcı stres altında dinamik insanları Sinop ormanlarına nida eden Çobanoğlu, “O ormanlık bölgelere gittiğimiz ahit, rengarenk ormanları gördüğümüz zaman bütün bire bir husus oluyor. Bu güzelliği insanların yaşaması lazım. Özellikle iri şehirlerde aktif, tehlikeli ruhsal gerilim altında diri insanların hakeza yerlere kaçmaya ihtiyacı var. Zira bu ormanlar insanı rahatlatıyor. Bunu herkesin yaşaması gerektiğini düşünüyorum. Herkese tavsiye ediyorum ve Sinop’a herkesi davet ediyorum” İfadelerine saha verdi.

Share: