Sinop’ta kurulan ‘Katı Atık Kaldırılmış Tesisi’ doğaya ve ekonomiye yardım sağlayacak

Sinop’ta kurulan ‘Kalpsiz Atık Bertaraf Tesisi’ doğaya ve ekonomiye katkı sağlayacak

SİNOP Sinop’ta 6 kaza belediyesinin kurulumunu kolektif üstlendiği Tiran Atılan Giderilmiş Tesisi ile toplanan çöplerden elektrik enerjisi ve doğada geri dönüştürülebilecek örgensel atılmış kazandırılacak. Tesisin ise yılbaşında faaliyete girmesi planlanıyor.

Sinop’ta Meşe Dağı mevkiinde 11 bin metrekarelik alanda yapımı bitmeme eden Merhametsiz Atılmış Giderilmiş Tesisi’nde icraat sürüyor. Yılbaşında faaliyete girmesi planlanan tesisle Sinop’ta 6 kaymakamlık belediyesi kat sayı benzeri çalışmaya imza atıyor. 6 ilçeden toplanan çöplerin biriktirilerek ayrıştırılacağı tesiste ayrıştırılan metan gazından faaliyet enerjisi ve doğaya düşüncesiz dönüşebilecek örgensel atılan kazandırılacak. Tesisin yapımının gelecek aylarda tamamlanması ve yılbaşında faaliyete girmesi planlanıyor.

Sinop Belediye Başkanı ve Eşkal, Ayancık, Türkeli, Erfelek, Dikmen ve Gerze ilçelerinden oluşan Deniz Boyu Belediyeler Birliği Başkanı Barış Ayhan, çalışmaları 6 kaymakamlık ile gelişigüzel yürüttüklerini söyledi. Başbuğ Ayhan, “Bu tesiste 2021’in Haziran ayına kadar vahşi ambarlama yapıyorduk. Biyokütle erke üstüne müteharrik benzeri firma ile anlaştık, yaptığımız tören düzeni sayesinde çıktı çöpümüzden enerji üretiyoruz. Çöpün içerisindeki metan gazını çöpten ayırıyoruz, çöplerin altında örümce zehir gibi borular var. Çöpün dibine çöken bataklık gazı gazını çökerterek çöpün içerisinden çekiyoruz ve balonun içre biriktiriyoruz. Metan gazını dahi tribünlerde yakarak hayatiyet enerjisi üretiyoruz ve o enerjiyi satıyoruz” diye niteleyerek konuştu.

Bataklık Gazı gazının havaya karışması önlenecek

Kurulan tesisle apansız aşkın rüşvet elde edildiğine değinen Başkan Ayhan, “Çöpün içinden sâdır metan gazı çevreye dokuncalı, ozon tabakasındaki deliğe sebep olan makro tıpkısı gaz. Dünyada ozonun bildirme balaban düşmanı üstelik bu kent çöplükleri. Biz sonunda metan gazını çöpün içerisinden ayrıştırarak havaya karışmasını ve ozonun delinmesini önlemiş oluyoruz. Bu firmayla yaptığımız antant sebebiyle çöplüğün işletmesini dahi onlara yaptırıyoruz ve bunları bizden denk tahsis etmeden yapıyorlar. Elan eski yıllarda bu çöplüğün düzenlenmesini, serilmesini, suyunun tahliyesini yaptırıyorduk. Bugünkü rakamlarla mahiye maliyeti 200 bin TL civarındaydı, bu maliyetten kurtulduk. Ozona ve çevreye bacanak ayrımsız kasılma oldu ve oradan erke üretiyoruz” şeklinde konuştu.

Organik atıklar ayrıştırılacak

Ayrıca tesisin karşısına ise tiran atılmış tesisi kurduklarını birlikte belirterek, “Bütün toplanan çöplerimiz bu tesise geliyor. Yürüyen bantların üzerinde çöpümüz tıpkısı yolculuğa çıkıyor. Üzerlerinde optikçi kari sistemler var. Temas gözlükçü okuyucunun algılayacağı benzeri materyal var. Çöpümüzün yürüyen banttaki yolculuğu bittiğinde imdi uzvi olmayan hiçbir gübür kalmıyor. Hep idraksiz dönüştürülecek olan maddeleri ayrıştırıyoruz ve ekonomiye hoşgörüsüz kazandırıyoruz”

135 milyon liraya dünyalık oldu

Tesisin önce yatırım maliyetinin 39 milyon TL olduğunu, dövizdeki yükselişten kaynaklı yüzde 217 denk artışı gerçekleştiğini belirterek 96 milyon TL henüz eklediklerini kaydetti. Sonunda tesisin 135 milyon TL’ye para olduğu öğrenildi. Tesisin 3 kamer içerisinde tamamlanmasının planlandığını belirten Başkan Barış Ayhan, yılbaşıyla birlikte tesisin faaliyete girmesinin hedeflendiğini belirtti.

Share: