Sinop’ta Müftülük 333 nikah kıydı

Sinop il genelinde, 2017 yılında müftülere nikah kıyma yetkisi verilmesinin peşi sıra bugüne kadar 333 nikahın kıyıldığı bildirildi.

İl Müftüsü Mustafa Düzgüney, AA muhabirine, resmi gazetede yayımlanan kararla 2017’den beri müftülüklerde nikah kıyılabildiğini söyledi.

Şimdiye kadar il genelinde 333 nikah kıydıklarını tamlayan Düzgüney, müftülükte nikah kıydıran çiftlerin antrparantez gine belediyeye müracaatla kentlileşmiş nikah kıydırmalarına icap kalmadığını söyledi.

Düzgüney, “Müftülüklerde nikah işlemleri belediyelerdeki resmi nikah prosedürleriyle aynı. Evlenecek çiftlerin müftülüğe başvurma etmesiyle alay malay başvurularını sistemden girerek çiftin önünde evlenmelerine seçkin bariyer yoksa talepleri doğrultusunda tıpkısı takvim veriyoruz. Müftülükte evet birlikte düğünün yapıldığı mekanda nikahlar gerçekleşiyor.” dedi.

Nikahın çiftler arasında bire bir akit olduğunu rapor eden Düzgüney, “Normalde resmi nikah ve dini nikah diye niteleyerek bire bir alt bölüm dahi yoktur. Müftülüklere bitirme verilmesiyle birlikte bu ayırım birlikte ortadan kalkmış oldu. Nedeniyle müftülüğümüze dini ve resmi nikah üzere değişik gelme işi bile bitmiş oldu. Evlenen çiftlere, evliliğin tıpkısı evcilik oyunu olmadığını sabırla ferah günde ve keder günde alay malay bir maltalık seyretmek, kere arkadaşlığı fora etmek olduğunu anlatım ediyoruz. Bu kapsamda eş, toplumun direğidir. Karı kurumu güçlendikçe toplum henüz bile güçlenecektir. Evliliğe etap atacak çiftlere bile buradan mutluluklar diliyorum.” diye konuştu.

Share: