Şırnak ve yer illerde yeni eğitim bilimi talim yılı başladı

Şırnak, Mardin, Bingöl ve Batman’da bakir terbiye tedrisat yılının başlaması nedeniyle merasim düzenlendi, okullarına mevrut öğrenciler dersbaşı yaptı.

Yaz tatilinin ardından arkadaşları ve öğretmenleriyle buluşmanın mutluluğunu kıvrak öğrenciler İstiklal Marşı’nın okunmasının arkası sıra sınıflara alındı.

Şırnak Kalıp İstiklal İlkokulu’nda düzenlenen törene katılan Vali Osman Bilgin, yıpranmamış eğitim tedris yılının, site genelindeki 150 bin mektepli ve 9 bin 200 öğretmene aynalı olmasını diledi.

Eğitim öğretimin önemine meni fail Bilgin, öğrencilerin, geleceğin teminatı olduğunu belirtti.

Bilgin, okullardaki fiziksel imkanların geçmişle mukayese edilmeyecek derecede iyileştirildiğini rapor ederek, eğitim bilimi tedris altyapısının güçlendiğini söyledi.

Derslik başına sakıt öğrencisi sayısının birlikte averaj 24 olduğunu dile getiren Bilimci, “İnşallah çocuklarımızı yer ongun şekilde yetiştirerek ülkemizi henüz yüksek seviyelere taşıyacağız.” dedi.

Ilbay Bilimci, öğretmenler, öğrenciler ve veliler üzere yıpranmamış yetişek talim yılının adamakıllı olması dileğinde bulundu.

Daha sonradan ilk öğüt zili çaldı.

Programa, Şehremini Mehmet Yarka, İl Milli Terbiye Müdürü Mirza Şık, İl Güven Başmuallim Vekili İbrahim Çıldır ve hava müdürleri katıldı.

Mardin

Elifana Mehmet Pozisyon İlkokulu’nda düzenlenen programda imtina etmek duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediyesi Başbuğ Vekili Mahmut Demirtaş, yeni eğitim bilimi talim yılının ülkeye ve millete kırnak olmasını diledi.

“Cumhuriyetimizin 100. yaşını kutlayacağımız bu terbiye öğretim yılını, ilimizde yetişek altyapısının elan dahi güçlendiği, niteliğinin katlanarak arttığı ayrımsız zaman yerine geçireceğimize yürekten inanıyorum. İlimizde eğitime dair fikri, projesi olan herkese kapımızın 7 ahit 24 saat belirgin olduğunu bire bir sefer henüz hatırlatıyorum” diyen Demirtaş, Il ve Büyükşehir Belediyesi adına eğitim bilimi amacıyla değme nev desteği vermeye hazır olduklarını bildirdi.

İl Milli Eğitim Müdürü Gaye Çıpa bile Mardin’dahi 1177 okulda 11 bin 598 öğretmen ve 246 bin 477 öğrenci ile dersbaşı yaptıklarını belirterek, tekmil okullarda muktezi önlemlerin alındığını ve yaz dönemi süresince okullarda vacip tadilatın dahi yapıldığını aktardı.

Daha sonra günün meal ve önemini belirten şiirler okundu, umum oyunları gösterisi sunuldu. 4. dershane öğrencileri okula kullanılmamış başlayan 1. dershane öğrencilerine “Okula ömre bedel geldiniz” çiçeği sundu.

Sınıfları gezen Ilbay Demirtaş, öğrencilerle dostane etti, onlara kudretli tıpkısı yıl diledi.

Bingöl

Bingöl’üstelik geçmiş öğüt zili 441 okulda 60 bin 456 öğrenci için çaldı.

Yıpranmamış eğitim bilimi talim yılının başlaması dolayısıyla suret Martir Mustafa Gündoğdu İlkokulu’nda merasim yapıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törende konuşan Vali Yardımcısı Fatih Kaya, eskimemiş yetişek yılının ülkeye ve millete hayırlar getirmesi temennisinde bulundu.

Kayaç, “Bizler sizi çokça bekledik, sizleri çokça özledik, öğretmenlerimiz sizi haddinden fazla özledi. Siz de öğretmenlerinizi haddinden fazla özlediniz. İnşallah bu yetişek talim yılı sizlere çokça çok yenilikler katacak, bakir şeyler öğreneceksiniz. Kullanılmamış terbiye talim yılının başarılarla geçmesini dilerim.” sözlerini gider etti.

Törene, Milli Eğitim Müdürü Halil Yücel, bölüm müdürleri ve veliler katıldı.

Konuşmaların peşi sıra öğrenciler sınıflarına geçti.

Batman

Batman’de 170 bin öğrenci 2022-2023 terbiye tedrisat yılına başladı.

Bayraklı Köyü İlkokulu’nda planlı törene Vali Ekrem Canalp, İl Milli Eğitim Bilimi Müdürü Mahmut Kurtaran ve hava yöneticileri ve veliler katıldı.

Törende konuşan İl Milli Terbiye Müdürü Kurtaran, terbiye ve öğretimin başlaması dolayısıyla ateşin aynı bölüm yaşadıklarını dile getirdi.

Yeni eğitim bilimi tedrisat yılının yekpare öğrencilere hayırlı olmasını dileyen Kurtaran, “Zaman itibarıyla 170 bin öğrencimiz yetişek öğretime başlıyor. 10 bini aşkın öğretmen ve yöneticimiz yetişek tedris hizmetinde görev algı. 670’i resmi 830 yetişek kurumunda terbiye tedris yılı sağ esen ve huzurla başladı.” diye konuştu.

Günün önemini tamlayan şiirlerin okunduğu törende, Ilbay Canalp’ın önceki ibret zilini çalmasıyla öğrenciler sınıflarına geçti.

Share: