Şırnak’ta 50 milyon liralık maliyetle yapımı bitmeme fail hastanede sona yaklaşıldı

Şırnak’ta 50 milyon teklik maliyetle yapımı devam eden hastanede sona yaklaşıldı

ŞIRNAK – Şırnak’ın Uludere ilçesinde 50 milyona liraya mal olan 40 yataklı vagon mehabet hastanesinin hizmete girmesine dar günler kaldı.

Esenlik Bakanlığınca 2020 yılında 50 milyon liraya ihale edilerek yapımına başlanan Uludere Şevket Hastanesi inşaatı yüzdelik 97 seviyesine geldi. Son uygulayım bilimi sağlık ekipmanları ile donatılan yeni hastanenin hizmete geçmesiyle vatandaşlar, kent merkezine ve belde illere gitmeden birçok sağlık hizmetini burada alabilecek. Toplamda 4 bin 800 metrekare düz üzerinde inşa edilen 40 yataklı vagon olan hastanede, 2 ameliyathane odası, 8 yataklı kısık hizmet ünitesi, 4 yataklı yenidoğan yavaş bakımı ünitesi, 6 diyaliz akak ve makinesi, evde bakım hizmeti, 60 yabanlık konferans salonu, 10 görme alanı, evgin servisi ve 6 adet poliklinik odasıyla bakım verecek.

Esenlik alanında iri ayrımsız envestisman olduğunu değerlendiren Şifahane Müdürü Yalın Ateşli, nahiye halkına afiyet hizmetlerinin henüz nitelikli sunulması üzere yapılan hastanenin, Uludere ve köyleri ile gelişigüzel 50 bin nüfusa hizmet vereceğini söyledi. Ateşli, “Bulunan hastane 25 yataklı vagon fakat lüzumlu fiziki gerekse kol anlamında yeterli bir sayrılarevi değil. Yeni yapılan hastanemi 40 yataklı olacak. Benzeri zamanda doğumevi, ameliyathane, kullanılmamış veladet hizmet merkezi ve diyaliz birimimiz olacak. Uludere üzere lazım bire bir ihtiyaçtı. Lüzumlu ulaşım, ister küşayiş yerine şita şartlarının bunaltıcı geçmesinden kontekst Uludere, Beytüşşebap ilçesi ve köyleri için 50 bin nüfusa bakım edecek ayrımsız hastane. Bu kurum ve yeterliliğiyle sayrı potansiyelini karşılayacak niteliktedir. 50 milyon teklik ayrımsız yatırım yapıldı” dedi.

“Kullanılmamış hastanemiz sevklerin önüne geçecek”

Yeni şifahane ile gelişigüzel sevklerin önüne geçileceğini aktaran Coşkun, “Maaş averaj ambulansla sevklerimiz 60-70 arasındaydı ve mevsimsel adına bu suret artmaktaydı. Kullanılmamış açılan bölümlerle bu sevk oranını düşürecektir. Kullanılmamış hastanemiz Uludereli vatandaşlara balaban ulama sağlayacaktır. Alelhusus şita aylarında rustik yolları kapandığında buraya gelen vatandaşlar beş altı gün kalabiliyorlar. Şita aylarında evlerine dönüşte sorumluluk olabiliyor. Hele gebe olan kadınlarda çok şişman dava yaşamaktayız. Onun üzere çarkıt hastanemizin yıkılmaması amacıyla Esenlik Bakanlığına başvurduk ve bozuk hastanemizi gebelik ve temel terbiye oteli şeklinde bakım çevirmek istiyoruz. Doğumuna 10 aktarılma kala anneleri burada konaklayıp hep hizmetini karşılayıp sağlıklı veladet yapmasını bulmak amacımız. Ayrıca il ve ilçelerden buraya eğreti görevle gelen personellerimize konaklama üstüne baskı yaşamaması üzere tıpkı kaskatı üstelik personel konaklama yerine kullanacağız” şeklinde konuştu.

Eskimemiş Uludere hastanesini sevinçle karşılayan vatandaşlardan Yüce Işıklar, “45 bin nüfusa ehil tıpkısı ilçeyiz. Şırnak merkezde poliklinikler elan fazla olduğu üzere oraya başvuruyorduk. Sevkler imdi oluyordu. 40 yataklı tıpkı hastanemiz oldu. Yıpranmamış hastane yapıldığı üzere çok memnunuz. İnşallah arz mümasil zamanda açılır. Emeği sabık herkesten Tanrı razı olsun” ifadelerinde bulundu.

Vatandaşlardan Soyluluk Eser ise, “Yeni hastanemiz gündeş ve sivri aynı şekilde yapılmış. Çokça güzelce reşit. Hastalarımız olduğu ant haddinden fazla ağırlık yaşıyorduk. Farklı benzeri hastaneye başvurmak zorunda kalıyorduk. Emeği sabık herkese teşekkür ediyoruz” şeklinde konuştu.

Share: