Şırnak’tan getirilen 25 haftalık 775 gramlık bebeğin tedavisi sürüyor

Şırnak’tan getirilen 25 haftalık 775 gramlık bebeğin tedavisi sürüyor

25 haftalık doğan ve iki kat kalbi duran süt kuzusu helikopterle Şırnak’tan Şanlıurfa’ya getirildi

Keyif Bakanlığı Şırnaklı süt kuzusu amacıyla seferber oldu

ŞANLIURFA – Şırnak’ta dünyaya mevrut 25 haftalık 775 gram ağırlığındaki erkendoğan bebek, Keyif Bakanlığı marifetiyle ambulans helikopterle getirildiği Şanlıurfa’da tedavisi sürüyor.

Şırnak Mehabet Hastanesi Karı Doğum ve Yavru Hastalıkları munzam hizmet binasında 25 hafta 27 günlük namına dünyaya mevrut bebeğin gelecek sondaj ve güç hizmet gerektiği amacıyla Şanlıurfa’ya sevkine değişmeyen verildi. Esenlik Bakanlığından talep edilen cankurtaran helikopter Şırnak Şerafettin Murahhas Havalimanına indi. 112 Müstacel Servis ekipleri yoluyla ambulansla havalimanına götürülen çağa albeni ambulansıyla Şanlıurfa’ya getirildi. Burada hususi aynı hastaneye gönderme edilen bebeğin bakir doğan yoğun bakım ünitesindeki tedavisi sürüyor.

“İki nöbet kalbi durdu”

Prematüre bebeğin otama süreci ve sonuç durumu ile ilişik açıklamada bulunan özel hastane Başhekimi Dr. Cengiz Karakucak, “Güzeşte akşam ezanı saat 20.00 civarlarında tıpkı koca hastalanmış bebeğimiz geldi. Süt Kuzusu tabiatıyla prematüre veladet 25 haftalık ve 775 gram ağırlığındadır. Buraya gelirken amiyane bir yolda aha kalbi durmuş, onunla ilgili çalışmalar müdahaleleri işlenmiş, teyit aldık. Buraya geldiğinde üstelik hele henüz kalbi durdu. Gene engelleme edildi ama şu dakika bebek dayanıklı genel durumu bittabi şiddetli yani 25 haftalık olduğu üzere bunlarda akciğerlerde yetmezlik oluşur. Ayrıca benzeri üstelik ensefaloseli var. Ilişik kendisine apayrı bire bir hastalığı daha var. O yüzden geldiğinden bu yana hastanın genel durumu biraz daha mukavemetli, arz azından şuan mekanik olarak teneffüs problemi namevcut. Akciğerlerinde hafif bile olsa benzeri düzelme var. Fakat 775 gram olması hasebiyle inşallah tığ elimizden geleni yapacağız. Haddinden Fazla uzun müddet yatar. Bu bebekler yani 2 kilo, 3 kilogram olana kadar burada kalırlar. Lüzumlu tedavileri yapılmaktadır. İnşallah güdük sürede size iyicene haberler veririz. Böyle vakaları çok aldık. Genelde tabii bu hastalar çokça faaliyet talip hastalar gine de liyakatli olduğumuz çok sökel oldu. Yani o yüzden inşallah bu hafta içinde elimizden geleni yapacağız” ifadelerini kullandı.Share: