Site sakinlerine ‘aidat’ şoku!

Icar rakamlarına yaklaşan aidat bedelleri yıpranmamış yılda elan bile arttı. Yüzdelik 100’ü aşan zamlar zımnında apartman ve site sakinleri esmer kişmiri düşünüyor… Hile şirketleri minimum ücretlere mevrut zamlar sonrası küsurat personel giderleri ve faturalardaki artışları esbabımucibe göstererek durumu açıklasa birlikte, geliri bir oranda artmayan vatandaş mağdur. Evet yapılan fahiş zamlara itiraz hakkı var mı?

Hürriyet’ten Gülistan Alagöz merak edilen soruları ehlivukuf isimlere sordu…

Gayrimenkul Hukuku Derneği Başkanı Avukat Büyük Güvenç Kiraz site sakinleri amacıyla posta haritasını şöyle anlattı:

UMUMI KURULA KATILIN

– Aidat zamları yapılan genel kurullarda belirleniyor. Maalesef ülkemizde maliklerin balaban kısmı bu toplantılara katılmıyor, sonrasında mevrut zamları görünce şok oluyor. O yüzden mutlak genel asamble toplantılarına katılın. Kurula iltihak hakkı para sahiplerine ait olsa bile, kiracılar de vekalet alarak katılabilir.

– 500 konutluk tıpkı kent üzerinden denk verelim. 1. umumi kurulda 251 ajan akmak zorunda, genelde bu misil bulunamaz. Bu kez birlikte çokluk aranmadan 2. genel asamble yapılır. Buna 60 güç katıldığını düşünelim, 31 kişinin kararı ile 500 yabanlık siteyi kimin elbette yöneteceği, ne büyüklüğünde aidat ödeneceği belirlenir.

– Alınan karar sonrası genel kurula katılmayanlar toplantı tarihinden bilahare 6 ay, katılanlar 1 ay içinde Barış Hukuk Mahkemesi’hangi dava açabilir. Burada bilgili üzere oylumlu olan ayrımsız usulsüzlük, usulsüzlük olup olmadığı… Eğer yoksa itiraz kabul edilmez. Davalar 6 ay ile 1 yıl süresince sonuçlanır.

– Benzeri yöntemsizlik namevcut amma fahiş artışa itiraz edilecekse bu posta 1/3 iye toplanır ve olağanüstü umumi asamble lüzum. Burada bazı kalemlerden artırım temenni edilir. Söz Temsili sitede 50 personel var 30 olsun, bahçıvan hizmeti seçme kamer değil galiba aylarda olsun, istekli dümen şirketi namına sitemizi tığ yönetelim diyebilirler…

YÜZDE 113’Ü BULAN ARTIŞ

Dolgun dirim alanlarındaki yöneticiler, sakinler ve üye işyerleri için geliştirilmiş sentetik zeka tabanlı online benzeri kucak olan Apti’nin kurucu ortağı Mehabetli Emre Erişen, yeni yıldaki ödenti zamlarını araştırdıklarını söyledi. Erişen, “Aidat zamlarında zir limitin yüzdelik 46 olduğunu gördük, bazı sitelerde ise yüzdelik 113’e varan artışlar oldu. Birtakım siteler ise zamları belirleme aşamasında” dedi. Artışların nedenine değinen Erişen, “Şehir yönetimlerinde personellerin nazik çoğunluğu Asgari Ecir ile çalışıyor ve sitelerin bütçelerinin yüzde 60-65 oranını personel giderleri oluşturuyor. Bu nedenle minimal ücrete mevrut artma koca bire bir aktif oldu. Antrparantez 2021 yılı ortamında doğalgaz, canlılık ve akarsu kullanımlarına yapılan zamlarda ayn önüne alındığında bu faktörlerin bütünü 2022 yılı bütçelerinde bunaltıcı artışlara misil açtı” dedi. Averaj aidatlar üzerine hikmet veren Erişen, şunları söyledi: “İstanbul’de sabık sene averaj kesenek 648 lirayken bu yıl 1.024 liralık oldu. Ankara’dahi 551 liradan 887 liraya, İzmir’birlikte 455 liradan, 723 liraya geldi.”

‘YÖNETİM OTURMUŞ REMIKS YAPAMAZ’

Sitelerde yönetim kurulunun aidat artışı etme hakkı olmadığına ilgi calip Avukat Kiraz, “Yönetim Kurulu intaç malikleri umumi kurulundan almadığı bir yetkiliyi kullanamaz, özlük başına zam yapamaz. Remiks yapılması zorunlu olsa birlikte becerikli alışılmadık genel oturmuş toplar ve ekleme bütçe gerek. Yoksa kent yönetimi ‘bu büyüklüğünde bindirim yaptım’ diyemez, derse yolsuzluk yapmış peki” ifadelerini kullandı. Bu durumda maliklerin evet bile kiracının hakimden kayyum isteyebileceğini belirten Kiraz, “Atanan kayyum yönetime sağlık, inceleme yapar ve aşkın harcamaları fesih şayan” diyerek konuştu.

BAZI GİDERLERİ KİRACI ÖDEMEZ

Çoğu kiracı giderleri incelemediği üzere yaptığı ödemenin nerede kullanıldığını birlikte bilmiyor. Sitelerde bazı giderlerden kiracının, bazılarından ise mal sahiplerinin mesul olduğuna aksan özne Kiraz, “İşletme bütçesi ve envestisman bütçesi diye ayrım yapılır. İşletme bütçesi taşınmazın kullanımından kaynaklı giderdir ve müstecir katlanır. Esas harcamalar ve demirbaş kalacak kalemlerde ise mal sahibi mesul. Söz Gelişi asansör bakımı kiracıya ait, amma asansör değişecekse servet sahibi öder. Binada yalınç tıpkı tadilatın masrafını kiracı karşılar ama dış alnaç boyama evet de yapı güçlendirme faturasını ev sahibi öder. Apartman görevlisinin maaşı kiracının sorumluluğunda olsa birlikte bayrılık ihbar tazminatını servet sahibi karşılar” dedi.

Kiraz, boş daireler için da sahiplerince kesenek ödenmesi gerektiğini, bu evlerin aidatının değişik maliklere yansıtılamayacağını ekledi.

Faziletkâr kesenek mağduru olmamak için kent toplantılarına ortaklık yiyecek

 

Altının gözü para şişkinliği verilerinde

 

Share: