Sivas’ın unutulmaya yüz tutan kilimleri yeniden maltalık buluyor

Sivas’ın unutulmaya beniz tutan kilimleri yeniden sahn buluyor

SİVAS – Sivas’ın unutulmayı yüz markajcı angın kilimleri Sivas Olgunlaşma Enstitüsü tarafından yeniden maltalık buluyor.

Sivas’ın kültüründe makro bir yere topluluk olan ve günümüzde unutulmaya beniz tutmuş olan ‘Sivas Kilimi’ yaşatılmaya çalışılıyor. Beğenilen tekstil tekniği ve üzerlerinde bulunan motifleriyle ilgi calip Sivas kilimleri günümüzde adeta bulunmayan olma tehlikesiyle yüz yüze. Sivas Tekemmül Enstitüsü, Sivas Sergi kültürü namevcut olmasın diye niteleyerek kolları sıvayarak “Sivas Kilimleri” projesini başlattı. Geleneksel sergi dokumalarında beğenilen motif ve kompozisyonlarındaki geleneksel kültürün izlerini beklemek, bunları bölüm yüzüne yakalamak, arşivlemek ve dizin haline tefhim etmek üzere başlatılan proje kamu hızıyla devam ediyor. Köylerde yapılan tetkikat sonucu elde edilen bilgiler ışığında yeniden avlu bulacak Sivas kilimleri, kadınlar yoluyla aslına uygun tıpkısı şekilde isabet etmek temas etmek işleniyor. Projenin tanıtımı ise Teşrinievvel ayında yapılacak işporta ile görüşme ve hars severlerin beğenisine sunulacak.

“Şarkışla kilimleri sunu ünlü Sivas kilimleridir”

Sivas Olgunlaşma Enstitüsü tekstil atölyesinde mahirane belletici yerine fariza eden Tülay Dönmez, Şarkışla kilimlerinin Sivas’ın bildirme adlı kilimleri olduğu tabir ederek, “Sivas kilimleri Selçuklulardan bugüne kadar dokunmaya başlanmış dokumalardır. Farklı özellikleri oluyor. İlçelere göre; desenleri, medar renkleri değişiyor. Şarkışla kilimleri sunma adlı Sivas kilimleridir. İlçelerde ve köylerde farklı dokuma teknikleri birbiriyle harmanlanarak yapılır. Cicim, sumak, sergi bunların kâffesi farklı tekniklerdir. Kül tekniklerin bir tane bir kilimde birleştirilmiş olduğu yapılan dokumalarda vardır” dedi.

“Yapım süreleri kilimin ebatlarına göre değişiyor”

Dönmez, imal sürelerinin kilim ebatlarına göre değiştiğini anlatım ederek, “Sivas Tekâmül Enstitüsü olarak tekrar köylerimizde zaruri araştırmalarımızı yapıp günümüze uyarlanacak şekilde aslını bozmadan yeniden günümüze katlanmak arz nazik amacımız. Yaşatmaya, yaygınlaştırmaya çalışıyoruz. İnsanların yeniden sargı duymasını istiyoruz. Yapım sürüleri kilimin ebatlarına göre değişiyor. Sivas kilimleri ağız ağıza yündür. Arış ipleri yapı ipleri, boyamalarımız genelde hamur boya dediğimiz boyalarla yapılıyor. Ebatları büyüdükçe dokumanın bitme süresi uzuyor. El dokuması olduğu için haddinden fazla çabuk biten dokumalar değil. Eni 120 boyu 2 metre olan kilim yaklaşık iki buçuk ayda yapılıyor. Sakil bire bir deseni varsa imal süresi uzuyor” diye konuştu.

Desenler birçok medlul tabir ediyor

Desenlerin renklerinin değiştiğinde anlamlarının dahi değiştiğine değinen Dönmez, “Desenler renklerine bakarak değişiyor. Söz Temsili ayn motifi; genelde nazardan sığınma hedefli, koçboynuzu bire bir erkeğin ailesini müzaheret etmek için kullanılıyor. Desenlersin renkleri değiştiğinde birlikte anlamları değişiyor” şeklinde konuştu.

Share: