Sivaslı Müstahsil, Tarsim’in Zararını Karşılamadığını İddia Etti: “Tarsim Yüzdelik 8’e Kadarlık Hasardan Kendisini Muaf Tutmuş”

Sivaslı üretici İrfan Güç, mısır tarlasına karışık domuzlarının verdiği zararı Ekincilik Sigortaları Havuzu’nun (TARSİM) karşılamadığını gelecek sürdü. Zor, “Yüzde 8’e büyüklüğünde olan hasarda TARSİM kendisini muaf tutmuş. Benim zararım yüzde 10 dahi olsa 20 da olsa TARSİM bunu getirmeyecek, bu anlaşıldı” dedi.

Sivas’ın Gemerek ilçesinde rençperlik eden İrfan Müşkül, aşılanmamış domuzunun darı tarlasına girerek ürünlerine engel verdiğini, fakat TARSİM’in zararını karşılamadığını encam sürdü. Çetince, ZÜMRÜDÜANKA Vukuf Ajansı’na şu açıklamayı yaptı:

“Akdarı tarlamı TARSİM yoluyla sigorta yaptırdım. Domuz mısırıma engel verdi. Tarlamda 20 -30 yere hınzır kötülük verdi. TARSİM bunu hesaplarken yemeden içmeden galerileri hesaplıyor, koridorları hesaplamıyor. Üç öğün TARSİM’den takım geldi. Biri yüzdelik 0 biri, yüzdelik 6 uymazlık, biri yüzdelik 7 zarar verdi. Bu vermiş oldukları raporların dahi çiftçiye ayrımsız faydası bulunmayan. Yüzdelik 8’e kadar olan hasarda TARSİM kendisini muaf tutmuş. Yüzde 8’den fazla uymazlık olursa TARSİM çiftçinin zararını karşılaşacağını söylüyor. Benim zararım yüzdelik 8 da olsa 10 üstelik olsa 20 de olsa TARSİM bunu getirmeyecek, bu anlaşıldı. Ben sigorta yaptırdığım üzere nadim oldum. daha çok dahi sigorta yaptırmayacağım. TARSİM tek şekilde benim derdime tılsım olmadı, çiftçinin derdine de hal olacağını Domuzun vermiş olduğu hasarı beis yerine görmüyorlar.”Share: