Slovenya Cumhurbaşkanı Pahor: “Günindi, Ukrayna’daki savaşın yükünü taşımalı”

Slovenya Reisicumhur Borut Pahor, “Özellikle Avrupa Birliği ve genelde Batı, Ukrayna’daki savaşın yükünü taşımalı ve bu problemleri halletmek amacıyla adım atmalı” dedi.

Reisicumhur Pahor, Ankara’birlikte planlı 13’üncü Büyükelçiler Konferansı’nda konuştu. Türkiye’nin Ukrayna ile Rusya arasındaki arabuluculuk çabaları ve Ukrayna tahılının acun pazarına götürülmesindeki rolüne ilgilendiren açıklamalarda mevcut Pahor, “Türkiye arabuluculuk çabalarını saygıyla selamlıyorum, takdir ediyorum. Ukrayna tahılının dünya pazarlarına götürülmesi konusunda ülkenizin çabalarını takdirle karşılıyoruz ve teşekkür ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Pahor, Türkiye’nin İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya üyeliği konusunda imzaladığı anlaşmayı hatırlatarak, kavil sebebiyle söz konusu iki ülkenin NATO’ya örgen olabileceğine belirtti. İki devlet arasında (Türkiye- Slovenya) kâh konularda fikir farklılıkların olmasına dikkati calip Pahor, fikir ayrılıklarına karşın gönülden benzeri diyaloğun olduğunu üstelik dile getirdi.

“Ülkelerin NATO’ya ve AKARSU’ye girmemesi amaçlanıyorsa bu mümkün değildir”

Rusya’nın Ukrayna’ya müteveccih saldırısının kendisi üzere şaşırtı olduğuna değinen Cumhur Reisi Pahor, şunları kaydetti:

“Gelecekte Günindi ile Rusya ortada kuvvetli cesaret sağlamak istiyorsak bunun Moskova’nın politikalarında akva değişimle tür olacağını öngörüyoruz. Ukrayna’daki savaş hem Avrupa’birlikte hem dünyada iki blok ortaya çıkardı. Bu iki bloklu yapının benim açımdan gene eski haline dönmesi olabilir görünmüyor. İşte bu nedenle ihtimal dahi Ukrayna’daki çarpışma bitmeme ediyor. Eğer Putin’in amacı Rusya’nın kazanç alanını genişletmek ise o zaman ülkelerin NATO’ya ve SUTAŞ’ye girmemesi amaçlanıyorsa bu filhakika mümkün değildir.”

“Avrupa Ukrayna’daki krizi fora etmek için etap atmalı”

Ukrayna’daki uğraş ve dünyayı etkisi altına düz Covid-19 salgınıyla ortaya sâdır sorunlara ilişik de mütekellim Reisicumhur Pahor şu ifadeleri kullandı:

“Gıda fiyatları arttı. Resesyon kadar ülkelerin refahını etkileyen problemler önümüzde. Faziletli erke ve azık fiyatları var. Erdemli fiyatların yanında bunların kıtlığı da var. Birlik bunlar birlikte siyasi, ekonomik ve toplumsal hayata hem Avrupa’üstelik hem de Avrupa’nın ötesinde sorumluluk ediyor. Şu dahi çok iri ehemmiyet taşımaktadır ki özellikle SU ve genelde Batı, Ukrayna’daki savaşın yükünü taşımalı ve bu problemleri fasletmek için hamle atmalı.” – ANKARAShare: