Slovenya’dan Türkiye’ye hububat teşekkürü

Slovenya Reisicumhur Borut Pahor, Türkiye’nin Ukrayna tahılının dünya pazarına taşınmasındaki çabalarına ilişkin “Ukrayna tahılının acun pazarlarına götürülmesi konusunda ülkenizin çabalarını takdirle karşılıyoruz ve teşekkürname ediyoruz” dedi.

Reisicumhur Pahor, Ankara’de 13’üncü Büyükelçiler Konferansı’nda katılımcılara hitap etti.

Türkiye’nin Ukrayna ile Rusya arasındaki arabuluculuk çabaları ve Ukrayna tahılının acun pazarına götürülmesindeki rolüne değinen Pahor, “Sizin ülkenizin (Türkiye) arabuluculuk çabalarını nazikâne selamlıyorum, takdir ediyorum. Ukrayna tahılının acun pazarlarına götürülmesi üzerine ülkenizin çabalarını takdirle karşılıyoruz ve teşekkür ediyoruz” diyerek konuştu.

Pahor, Türkiye’nin İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya üyeliği üstüne imzaladığı anlaşmayı dahi ölçüm ettiklerini vurgulayarak geçim sayesinde söz konusu iki ülkenin NATO’ya uzuv olabileceğine işaret etti.

“İki büyüklük ilişkileri temas yıl güçlenerek artmaya devam ediyor”

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan ile tafsilatlı süredir birbirlerini tanıdıklarını ve sıklıkla görüştüklerini belirten Pahor, Erdoğan ile 11 sene önce Türkiye-Slovenya ciddi iş birliği anlaşması imzaladıklarını anımsattı.

Pahor, “Slovenya esasında böyle anlaşmaları çok çok ülkeyle imzalamaz. Dolayısıyla bu Slovanya’nın sizin adamakıllı ülkenize vermiş olduğu önemin bile ayrımsız göstergesidir. İki ülke arasındaki münasebat seçme yıl daha da zihayat şekilde artmaya bitmeme ediyor” dedi.

Cumhurbaşkanı Pahor, iki ülke ortada kâh konularda rey farklılıkları olsa de çokça özden ve muhik ayrımsız diyalog bulunduğunu ifade etti.

“Putin’in Ukrayna’ya saldırma kararı benim amacıyla sürprizdi”

Slovenya-Rusya ilişkilerine değinen Pahor, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Ukrayna’ya tasallut kararının kendisi açısından hem sürpriz hem de hayalet kırıklığı olduğunu dile getirdi.

Pahor “Sürprizdi çünkü bütün mantık çıkarımlar bu kararın karşısındaydı.” diyerek, Slovenya ile Rusya ortada savaştan ilk haddinden fazla şümullü ve güzel olan ilişkilerin süreçle bozulduğunu, ülkesinin Rusya’ya karşı bakış açısının üstelik savaşla değiştiğini kaydetti.

Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısının, Rusya ile Avrupa’nın doğrusu kırılgan ilişkisini kökünden sarstığına dikkati calip Pahor, güvensizliğin ortadan kaldırılması amacıyla Ukrayna’dahi barışın yapı edilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Pahor şöyle devam etti:

Gelecekte Günindi ile Rusya beyninde akva hamaset inşa etmek istiyorsak bunun Moskova’nın politikalarında akva değişimle benzer olacağını öngörüyoruz. Ukrayna’daki çarpışma hem Avrupa’birlikte hem dünyada iki blok ortaya çıkardı. Bu iki bloklu yapının benim açımdan yeniden bozuk haline dönmesi kabil görünmüyor. İşte bu nedenle belki üstelik Ukrayna’daki kavga bitmeme ediyor. Şayet Putin’in amacı Rusya’nın kazanç alanını genişletmek ise o ant ülkelerin NATO’ya ve Avrupa Birliği’ne (DENIZ) girmemesi amaçlanıyorsa bu filhakika olabilir değildir.

“Bosna’daki sorunu anlamalı ve çözmeliyiz”

İki bloklu yapının Günindi Balkanlarda bile kendini gösterdiğine dikkati calip Pahor, burada hazar ve muvazene açısından cevaplanması gereken çokça heybetli soruların olduğunu duyurdu.

Pahor, Rusya’nın baskı alanının genişlemesi durumunda Mağrip Balkanlarda jeopolitik bölünmenin meydana geleceğini bu durumda ise buradaki ülkelerin NATO ve SU üyesi olmalarının olanaklı olamayacağını kaydetti.

AKARSU’nin yıllardır genişleme sürecini desteklediği anımsatan Pahor, Günindi Balkanlarda güvenlik riski olmadan bölünmenin tür olmayacağını ve Bosna Hersek’teki riskin bibi geçerli olduğunu, Gün Batısı Balkan ülkelerinin DENIZ veya NATO’ya alınması üzere birlikte elinden mevrut gayreti gösterdiğini anlatım etti.

Pahor, “Bosna’daki milletler arasındaki güvensizlik artarsa bu, bu büyüklük için oylumlu ayrımsız düzenlilik sorunu peki. Bu, kesim üzere bile Avrupa’nın geneli üzere üstelik benzeri asayiş sorunu peki. Zımnında bu problemi anlamalı ve çözmeliyiz.” değerlendirmesinde bulundu.

“Avrupa Ukrayna’daki krizi fasletmek amacıyla hamle atmalı”

Ukrayna’daki uğraş ve dünyayı etkisi altına kayran KOVID-19 salgınıyla ortaya çıkan sorunlara değinen Pahor şu ifadeleri kullandı:

Besin fiyatları arttı. Nekahet kadar ülkelerin refahını etkileyen problemler önümüzde. Faziletli enerji ve besin fiyatları var. Erdemli fiyatların yanı sıra bunların kıtlığı da var. Kül bunlar üstelik politik, soylu erki ve sosyal hayata hem Avrupa’da hem de Avrupa’nın ötesinde etki ediyor. Şu üstelik haddinden fazla balaban ehemmiyet taşımaktadır ki hele AB ve genelde Batı, Ukrayna’daki savaşın yükünü taşımalı ve bu problemleri fasletmek için etap atmalı.

 

BM’den Türkiye’ye ‘mülteci’ teşekkürü

 

ABD’den Erdoğan’a ‘tahıl koridoru’ teşekkürü

 

Lübnan tahıl iki canlı gemiyi reddetti

 

Hububat gemilerinin korunmasına müteveccih itilaf sağlandı

 

Share: