Solingen’de ailesi yakılan “Hakim Esas” Mevlüde Taze hayatını kaybetti

– Solingen’da ailesi yakılan “Bilgili Ana” Mevlüde Dinç hayatını kaybetti

SOLINGEN – Almanya’nın Solingen kentinde Neo-Nazi 4 Alman insan yoluyla kundaklanan evlerinde 5 ev ferdini yitiren “Bilgili Asıl” Mevlüde Canlı hayatını kaybetti.

Almanya’nın Solingen kentinde, 29 Mayıs 1993’te Neo-Nazi 4 Alman can vasıtasıyla kundaklanan evlerinde iki kızını, iki torununu ve yeğenini kaybeden “Bilge Ana” Mevlüde Taze, 80 yaşında hayatını kaybetti. Mevlüde Tüvana’in oğlu Kamil Dinç, annesinin rahatsızlanmasının arkası sıra hastaneye kaldırıldığını ve tekmil müdahalelere karşın yaşamını yitirdiğini açıkladı.

Öte yandan, Türkiye Büyük Kavim Meclisi Başkanı Mustafa Şentop de taziye evini musahabe ederek, başsağlığı dileklerini iletti.

Cumhuriyet Bayramı kutlamalarına katılmıştı

Mevlüde Tüvana, 2 dönüş önceki 29 Teşrinievvel Cumhuriyet Altını Bayramı dolayısıyla Türkiye’nin Düsseldorf Başkonsolosluğu’nun düzenlediği resepsiyona munzam ve güçsüz olduğu gözlenmişti. Eşi Durmuş Gailesiz ile açıklama yapan Mevlüde Canlı, “Türkiye Cumhuriyetimizin programına geldiğim üzere bugün baştan dünyaya mevrut kadar mutlu oldum. Teşekkür ederim, Allah razı olsun. Tabiatıyla ki iyi ki varız” dedi.

Türk milletinin bayramını kutlayan Durmuş Taze ise, “Bayramımız kutlu olsun diyelim, bütün cemaatimize. İyi bire bir özdek, okşayıcı iyi olsun. Cenab-ı Allah kazadan beladan esirgesin” ifadelerini kullandı.

Birçok bağış almıştı

Sürekli Türk ve Alman toplumunu birbirine yakınlaştıran açıklamalarda bulunan Mevlüde Canlı, yıllar ilk yaşanan afet karşısında hep ılımlı mesajlar vermiş ve bir nice ödüle layık görülmüştü. 1996’birlikte Federal Değim Nişanı ile ödüllendirilen Mevlüde Zihayat, 2003’te Friedrich-Ebert-Vakfı’nın Alman-Türk Kültür Haftaları’nda Dostluk Ödülü’ne ve 2015’te birlikte Kuzey Ren- Vestfalya Eyaleti Liyakat Nişanı’na layık görülmüştü. Mevlüde Genç’in yerine değme sene ırkçılıkla uğraş fail birey yahut kurumlara “Mevlüde Canlı Madalyası” birlikte veriliyor. Geçtiğimiz Haziran ayında, Firez ve Turizm Bakanlığı ile Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı’nın desteğiyle 1993 yılında yaşanan trajediyi ve ailenin yaşadığı acıyı anlatan “Bilge Temel – Mevlüde Gailesiz” belgeselinin galası mamul ve bir isimdeki kitap yayınlanmıştı. Galada mütekellim Mevlüde Tüvana, değme zaman olduğu kadar kaçınmak ve hoşgörünün önemini vurgulayarak, çabukluk ve nefretten uzak durulması gerektiğini rapor etmişti.

29 Mayıs 1993 tarihinde gerçekleşen ırkçı saldırıda, Hayal Gailesiz (9), Gülistan Öztürk ve Hatice Dinç görüngü mahallinde hayatını kaybetmiş, Gürsün İnce ve Saime Gailesiz ise yaralı adına kaldırıldıkları hastanede hayatlarını kaybetmişti. Olaydan sonra yakalanan saldırganlar yargılanmış, 4 çılgın sağcı dinç muhtelif dam cezaları almıştı. Saldırganların ikisi ise gani halden azade bırakıldı. 1995 yılında cinayetten kabahatli mevcut failler cezalarını çektikten sonradan tahliye edilmişti.

Mevlüde Dinç’in cenazesi, salı haset Solingen’üstelik kılınacak cenaze namazının ardından defnedilmek amacıyla memleketi Amasya’ya gönderilecek.

Share: