Soma ve Amasra’da yardıma koşan madenciler Osmaniye’dahi da bire bir umutla çalışıyor

Manisa’nın Soma ilçesi ve Bartın’ın Amasra ilçesinde yaşanan beyaz zehir facialarında, İzmir depreminde fariza yapıp düş olan madenci arama kurtarma ekibi, “asrın felaketi” namına nitelenen Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen Osmaniye’deki enkazlarda tıpkı umutla çalışmaya bitmeme ediyor.

Soma’bile 13 Mayıs 2014’te, Amasra’birlikte 14 Ekim 2022’deki beyaz zehir facialarında bölgeye revan taharri kurtarma ekiplerinden İzmir’deki hususi aynı maden ocağının arama kurtarma ekibi, kalıp üssü Pazarcık ve Elbistan ilçeleri olan, 10 ili etkileyen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerden sonra Osmaniye’ye geldi.

Rahime Eş Mahallesi’nde kâin 5 kıvrım apartmanın enkazında çalışmaya başlayan 27 nefis kadro, depremzedelere da umut kalkmak için çalışıyor.

Arama kurtarma ekibinin sorumlusu Ercan Küçükali, AA muhabirine, Osmaniye’ye gelir gelmez kendilerine gösterilen enkazlarda çalışmaya başladıklarını söyledi.

Soma ve Amasra’nın yanında 30 Teşrinievvel 2020’deki İzmir depreminde üstelik fariza yaptıklarını tamlayan Küçükali şöyle bitmeme etti:

“33 yıldır bu görevi yapıyorum. Nerede bize ihtiyaç olduğunda ahit, saat, meydanlık ayırt etmeden bire bir zaman önceki görüngü mahalline profesyonel ekibimizle akıntı ediyoruz. Bizim asıl profesyonelliğimiz bittabi ki meydan altı taharri kurtarma ama bölgesel yerine akıbet zamanlarda apayrı kurtarma çalışmalarında, depremlerde, genelde yardımcı personel, maden facialarında ise profesyonel personel adına parçalanmamış kurtarma çalışmalarına katılıyoruz. Depremlerde yardımcı personeli namına katılıyoruz ama madenci gücü henüz kol ve faal.”

“Rüya sonsuz”

Ekibin doktoru Rıfat Serttaş ise 3 yıldır kontrol kurtarmada çalıştığını, daha öncede farklı ekiplerle görevlerde bulunduğunu dile getirdi.

Osmaniye’dahi yaşadıklarının kelimelerle anlatılamayacağını dile getiren Serttaş, “Nakletmek henüz de acıları artırıyor ancak düş bitmeyen. en üst emanet çıkana kadar biz buradayız.” dedi.

Serttaş, herkesin yakınının iyi çıkmasını beklediğini anlatım ederek, eyyam sonraları insanların enkazdan kurtulabileceğini, bu konuda umutlarını yaşayan tuttuklarını belirtti.

Hayatta sabah akşam mucizelerin olduğuna değinen Serttaş, “O nedenle biz buradayız. Umarım en son artan iyi çıkar, biz üstelik görevimize gideriz. Şeb önce çıkartılan vakadan sonraları uyuyamayan ihvan var, toparlayamayanlar var. Sıkıntılı olabiliyor tabii ki ama gene bile görevimize devam ediyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Ekip üyesi Ayar Felek de 3 gündür enkazda canla başla çalıştıklarını söyledi.

Amasra ve İzmir’deki arama istirdat faaliyetlerine katıldığını anlatan Felek, ” Allah’ım bir elan da yaşatmasın hakeza bir olayları. Yaşamayalım kim gitmeyelim. Tanrı kimsenin başına vermesin.” ifadesini kullandı.

Share: