“Somali Kartalları” Mogadişu’daki Anadolu Kışlası’nda yetiştiriliyor

Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) Somali Türk Görev Kuvveti Komutanlığı (STGK), Somali’nin nitelikli askeri personel ihtiyacının karşılanmasına ağır katkı sağlıyor.

Türkiye ile Somali arasında 2010’dahi imzalanan askeri alanda terbiye, maharet ve ilmî hareket birliğine yönelik çerçeve anlaşmadan itibaren başlayan süreçte, iki mutluluk ilişkileri Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın 19 Ağustos 2011’bile ülkeyi ziyaretiyle hızlandı.

Devamında imzalanan uyuşma, tören düzeni ve Hükûmet kararının peşi sıra STGK, 2017’birlikte Somali’ye ulaştı. Komutanlığın halen görev yaptığı Rum Kışlası, 30 Ilkgüz 2017’birlikte dönemin Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar yoluyla açıldı.

Hint Okyanusu kıyısındaki kışlada Somali düzenlilik kuvvetlerinin kurum, yetişek-tedrisat, askeri altyapı ve lojistik sistemlerine müteveccih iyileştirme, destek ve arkalama faaliyetleri sürdürülüyor.

Ayrıca Somali Silahlı Kuvvetlerinin yeniden yapılandırılmasına bindi amacıyla Somali Defans Bakanlığı, Erkânıharbiyeiumumiye Başkanlığı ile Esmer, Deniz ve Gelgel Kuvvetleri Komutanlıklarına danışmanlık yapılıyor.

Ülkenin subay ve astsubayları burada yetişiyor

STGK bünyesindeki Askeri Okul Komutanlığı, Somali’deki subay ve gedikli ihtiyacının karşılanmasına yönelik büyük cafcaf üstleniyor.

Lise öğrenimlerini bütünleyen Somalililerden afiyet, fiziki ehliyet, imtihan ve mülakat aşamalarını geçenler uyum eğitimlerinin bitmesiyle askeri öğrenci yerine bu okula başlıyor.

Subay ve gedikli öğrenciler okulda evvel 6 kamer hızlandırılmış Türki eğitimi alıyor. Peşi Sıra astsubaylara bir, subaylara iki yıl terbiye veriliyor. Öğrencilere fizik, kimya, aritmetik, bilgisayar, askeri devir, askeri coğrafya, harekat yönetimi, duyu kabil derslerin yanında yanaşık düzen, mekanik, nişancılık ve atış, muharebe düzenleri eğitimleri kullanışlı veriliyor.

Yıl sonunda de askeri yetişek kampı ve Somali birliklerinde kıta staj eğitimleri gerçekleştiriliyor.

Eğitimler Türk askeri personel ve Türki alim Somalili askerlerce veriliyor.

Faaliyetlerini 2017’den beri sürdüren Meslek Komutanlığından zabitan “teğmen”, astsubaylar “astsubay çavuş” rütbesiyle mezun oluyor. Gelecek yıldan itibaren Türkçe tedbir sınıfının faaliyete geçmesiyle yetişek astsubaylar amacıyla iki, subaylar amacıyla üç yıl olacak.

Mezun olan öğrencilerden Bahir ve Gelgel Kuvvetleri Komutanlığına ayrılanlara birlikte bilek anlayışı ve duygu eğitimi veriliyor. Mezunlar, bir sonraki aşamada, iki talih arasındaki inikat mucibince Türkiye’birlikte dershane okulu eğitimlerine alınıyor.

Kışladaki etap binalarında Somalili askerlere silahların, teçhizatın ve askeri araçların hizmet ve onarımına müteveccih eğitimler dahi veriliyor.

Saz eşliğinde “Çanakkale Türküsü”

Yersiz zamanlarında satranç oynayan subay ve gedikli eğitimindeki öğrenciler, Türki bilgilerini imar etmek amacıyla kelime oyunu scrabble ile mesafelik geçirebiliyor.

Öğrencilere Türkçe dersi, Yunus Emre Enstitüsünün görevlendirdiği öğretmen eliyle veriliyor.

Öğrenciler bu derslerde arada bir, öğretmenin çaldığı rabıt eşliğinde derslerde öğrendikleri “Çanakkale Türküsü”ne birlikte haremlik ediyor.

Komandolardan oluşan “Kartal Taburları”

İlk mezunlarını 2018’bile veren STGK Kontak Eğitim Bilimi Kadro Komutanlığında ise efrat 3 ay süreyle Türk askeri personel ve elan geçmiş STGK bünyesindeki askeri okullardan mezun olan Somalili askerlerden asıl askeri terbiye alıyor.

Eğitimlerini başarıyla mütemmim erbaş ve erler Isparta’birlikte 10 hafta komando er eğitimine alınıyor ve kudretli olanlar, komando brövesiyle ödüllendirilerek Somali Ulusal Ordusunda göreve başlıyor. Cebe, açkı ve teçhizatları üstelik Türkiye yoluyla sağlanıyor.

Bu askerlerin oluşturduğu ve Türkçesi “kartal” anlamına gelen “Gorgor Taburları”, ülkede güvenliğin sağlanmasında şanlı fariza üstleniyor.

Ülkedeki TSK personeli, bu taburların faaliyetlerini sonraki aşamada üstelik izliyor. Türk askerlerinin strateji ettiği taburlara gerekseme halinde tecdit eğitimleri veriliyor.

“Dost ve cömert Somali halkı ile Somali Silahlı Kuvvetlerinin değme antlaşma yanındayız”

STGK Komutanı Liva Melik Dinçer, AA’ya yaptığı açıklamada, komutanlığın Türkiye ve Somali ortada imzalanan düet anlaşmalar kapsamında 30 Eylül 2017’de Rum Kışlası’nda faaliyete başladığını belirtti.

Görevlerinin, Somali Silahlı Kuvvetlerinin düzenleme, eğitim-talim, askeri enfrastrüktür ve lojistik desteğini temin etmek, ıslah etmek ve yardım etmek olduğunu anlatan Dinçer, şöyle konuştu:

“STGK’üstelik, Somali’bile aşina adıyla TÜRKSOM’dahi Somali Silahlı Kuvvetleri personeliyle gelişigüzel Askeri Okul Komutanlığında subay ve gedikli, Angajman Eğitim Bilimi Komutanlığında ise komando taburları yetiştirilmektedir. Buradan çıkışlı olan subay ve astsubaylar Türkiye’deki dershane okulları ve terbiye merkezi komutanlıklarında eğitimlerine bitmeme etmekte, müteakiben Somali’ye dönerek yeni birliklerinde görevlerine başlamaktadır. Ilişki eğitimi kapsamında ise anne askerlik eğitimini bütünler komando er taburları, komando er eğitimi üzere Isparta’ya gönderilmekte, eğitimlerini müteakip, Somali Silahlı Kuvvetleri saflarına katılmaktadır. Bu eğitimler dışında, eğitimini tamamlayarak kıtalarda fariza yapan bağlanak ve personele icap Küçük Asya Kışlası’nda icap değişik kışlalarda tecdit eğitimleri yaptırılmakta, arttırma eğitim ihtiyacı ortaya çıktığında Somali’birlikte veya Türkiye’dahi eğitim bilimi ve kurslar verilmektedir.”

Dinçer, antrparantez Somali Savunma Bakanlığına, Erkânıharbiyeiumumiye Başkanlığına, bukağılık komutanlıklarına ve eğitimini tamamlayarak ülkedeki silahlı kuvvetlere katılan birliklere üstelik danışmanlık yaptıklarını rapor etti.

Dinçer, “7 iklim, 3 kıtaya barış, huzur ve adaleti getiren atalarımızdan aldığımız sabah yeli, yüreğimizdeki cesaret ve yiğitlik ateşiyle, kibar Türk milletinin çelik pençeleri, aslanları bizler, bacanak ve ahi Somali halkı ile Somali Silahlı Kuvvetlerinin herhangi bir zaman yanındayız.” dedi.

Anadolu Kışlası Esenlik Merkezi

Küçük Asya Kışlası’ndaki Sağlık Merkezi, sadece birlikteki Türk askerlere değil, burada eğitimlerini sürdüren Askeri Meslek Komutanlığı ve Ilişki Eğitim Bilimi Kadro Komutanlığındaki askeri öğrencilere dahi keyif hizmeti sunuyor.

Acil müdahale odası, tıbbi müşahede odası, laboratuvar, otacı odası ve eczanenin bulunduğu revirde; otacı, dişçi, afiyet personelinin ortada bulunduğu 12 personel görev alıyor.

Türkiye’ye gönderilecek askerlerin sarılık, menenjit, suçiçeği, tetanos aşıları birlikte burada yapılıyor.

Esenlik Merkezi Amiri Ehlihibre Doktor Miralay Rabıta Iye, Rum Kışlası’nda fariza işleyen Somali Türk Silahlı Kuvvetleri personeline; subay, astsubay ve erlerine, Askeri Meslek Komutanlığında tahsil gören Somalili öğrencilere, TSK personeline ve buradaki sivil çalışanlara istikşaf, tedavi, koruyucu esenlik, tıbbi laboratuvar ve görüntüleme hizmeti verdiklerini, ayrıca diş polikliniğinde kavşak ve aut sağlığı hizmeti sunduklarını anlattı.

AA, “Kartal Taburları”nın tecdit eğitimlerini görüntüledi

Rum Kışlası’ndaki eğitimlerini tamamlayarak Somali Silahlı Kuvvetlerine karışma olan “Kartal Taburları”na sabık günlerde Türk askeri personel aracılığıyla sunulan tecdit eğitimlerini AA ekibi birlikte strateji etti.

Eğitim kapsamında bu taburlarda memur askerler, meskun mahallerde muharebe, sızdırılmış parkurundan geçiş, pusu ve pusudan kurtulma, açacak inme binme, tüfeğe hakimiyetin esasları, mekanik, nişancılık ve atış ile silah sıfırlama kabil eğitimlerden geçirildi.

Meskun mahalde savaşma eğitimi sırasında patlayıcılar ve sis bombaları kullanıldı. Türk askerlerin nezaretindeki yetişek sırasında hedefin içeride bulunduğu varsayılan habbe kapısının patlayıcıyla iptal edilmesinin ardından askerler, hedefin atıl ağıl getirilmesine müteveccih tatbikat gerçekleştirdi.

Ayrıca Türk sıhhiye personeli, savaşma şartlarında gaileli kişinin hayatını kurtaracak sıhhi imdat müdahalelerini maket üzerinde gösterdi.

Türk askerinin tatbikatları

AA ekibinin antrparantez bulunduğu tam Türk askerleri da bazen tatbikatlar gerçekleştirdi.

Türk Silahlı Kuvvetleri Güçlendirme Vakfının iştiraki ASELSAN eliyle, yerel ve milli imkanlarla üretilen seyyar havan tayin radarı SERHAT’ın konuşlu bulunduğu başkaca, beklenen havan topu saldırısına müteveccih tatbikat yapıldı.

Havan tayin radarının uyarısıyla alarmın verilmesi, saldırının geldiği kavuşum koordinatının tespiti ve imhasına yönelik tatbikatın dışında, komutanlıktaki şakkadak engelleme mangasının alarm durumundaki harekatına ait birlikte tatbikat gerçekleştirildi.

Share: