Son an haberi! Karaman’da yanlışlık örgütlerine müteveccih operasyonda 14 sevimli tutuklandı

KARAMAN’da ‘Suç hizmet etmek üzere silahlı teşekkül kurma’ suçlamasıyla iki farklı guruba yönelik 500 polisin katılımı ile yapılan ‘Son nokta’ adı sunulan operasyonda gözaltına alınan 37 kişiden 14’ü tutuklandı, 10 kişiye ise aile hapsi verildi.

Karaman Cumhuriyet Başsavcılığı marifetiyle ‘Küçükbingöl’ ve ‘Ülküsever’ isimli iki kol karşı kentte akıbet 1 sene içre ‘Kasten kanlı ve yaralama’, ‘Yağma’, ‘Genel güvenliği bile bile tehlikeye sokmak’, ‘Tefecilik’, ‘Mala uymazlık verme’, ‘Silahlı yıldırma ve hakaret’ üzere suçlara karıştıkları gerekçesiyle anket başlatıldı. Sormaca kapsamında Karaman İl Güven Müdürlüğü Organize Suçlarla Mücadele Şubesi ekipleri, maharet ve fiziki izleme başlattı. Tahminî 6 ay süren çalışmaların peşi sıra 52 can karşı ‘suç hizmet etmek amacıyla silahlı teşekkül kurma’ suçlamasıyla yakalama kararı çıkarıldı.

Şüphelilerin yakalanmasına yönelik 18 Ekim günü başlangıçta belirlenen 65 adrese şafak vakti özel harekat ekiplerinin üstelik desteğiyle 500 polisle cerrahi müdahale düzenlendi. ‘Son nokta’ adı verilen operasyonda, şüphelilerden 32’si gözaltına alındı. Aynı anket kapsamında 2 aktarılma sonra yapılan operasyonda ise 5 hayat yakalandı. Şüphelilerin adreslerinde yapılan aramada 12 tabanca, 12 tüfek, 612 kurşun, 15 (kılıç, kama, balta türü) kesici cihaz, 532 sentetik komprime ile çok sayıda çek ve senet ele geçirildi. Haklarında yakalama kararı bulunan şüphelilerden 13’nün çeşitli suçlardan cezaevinde tutuklu bulunduğu belirtildi.Kombinasyon Suçlarla Savaş Şubesi’ndeki işlemleri tamamlanan şüpheliler, adliyeye atıf edildi. Mahkemeye çıkarılan şüphelilerden 14’ü tutuklandı, 10 kişiye ev hapsi verildi. 12 sakil adli kontrol, 1 berbat ise az dışına yokuş yasağı konularak başıboş bırakıldı.

Anket kapsamında 2 kişinin arandığı bildirildi.

Share: