Son dakika haberleri | Musa Anter davasında, ‘zaman aşımı’ kararı verildi

Musa Anter davasında, ‘süre aşımı’ kararı verildi

YAZAR Musa Anter’in 1992’dahi Diyarbakır’üstelik öldürülmesi ve SELIM Öğür MKYK Üyesi Orhan Miroğlu’nun yaralanmasına, Ayten Öztürk’ün 1992 yılında Elazığ’da öldürülmesine ilgili davada, süre aşımı nedeniyle davanın düşmesine karar verildi. Mahkeme, tıpkı dosya ile birleşen aralarında ‘Yeşil’ kod ünlü Mahmut Yıldırım’ın üstelik bulunduğu JİTEM davasında ise yargılamanın devamına hükmetti.

2015 yılında güvenlik gerekçesiyle Ankara’ya nakledilen Musa Anter davası, Yargıtay’ın kararı ile 2016’birlikte JİTEM davası ve 2018’de bile Ayten Öztürk’ün öldürülmesine ilgilendiren sav ile birleşti. Birleşen dosyalarla çoğu firari 18 sanıklı davanın görülmesine, Ankara 6’ncı Çetin Ceza Mahkemesi’nde devam edildi. Duruşmada bayram düzlük canip vekilleri ile Musa Anter’in oğlu Dicle Anter, dosyanın süre aşımı dolayısıyla düşürülmemesini, ‘insanlığa alın işlenen suç’ kapsamında yargılamanın bitmeme etmesini temenni etti. Bazı avukatlar birlikte firari maznun Aziz Turan’ın ifadelerinin istinabe yoluyla dosyaya kazandırılması gerektiğini, daha önceki basına mütekellim bu sanığın ifadelerinin dosyaya kazandırılmadan düşme kararı verilmemesini istedi.MAHKEME 2 DOSYADA SUKUT KARARI VERDİAvukat beyanlarının arkası sıra saraka sunulan Cumhuriyet Savcısı, TCK’nın ilişkin maddeleri gereği, Musa Anter’in 1992’üstelik Diyarbakır’bile öldürülmesi, Orhan Miroğlu’nun yaralanması ile Ayten Öztürk’ün 1992 yılında Elazığ’da işkence yapılarak öldürülmesi olaylarıyla ilişkin sanıklar yönünden düşme kararı; 2013’birlikte Diyarbakır’bile aniden fazla herif katil, kundaklama ve bombalama eylemleri nedeniyle açılan davanın zaman aşımı kapsamında olmaması dolayısıyla ayrı bir asıl numarası verilerek yargılamanın sürmesini kâm etti.Ara Sıra sanık avukatları da mahkemenin savcının mütalaasın doğrultusunda karar vermesini istek etti.ANTER DAVASINDA ‘ZAMAN AŞIMI’ KARARI

Beyanların ardından kararını açıklayan mahkeme, Musa Anter ve Ayten Öztürk davası kapsamında yargılanan sanıklar yönünden düşme kararı verdi. JİTEM davasında yargılamanın devamına hükmeden murafaa, gelişigüzel 3 dosyada birlikte yargılanan sanıklar yönünden yakalama kararının devamına, hemen Musa Anter dosyasında yargılanan tutuklanmadan maznun Hamit Saika ile ait adli kontrol şartının kaldırılmasına değişmeyen verdi.

Haber:  ?Özkan ASLAN/ ANKARA, –

Share: