Son dakika haberleri | Türkiye’de 8 ayda 1469 dirilik, gidiş geliş kazalarında öldü

EMNİYET Umumi Müdürlüğü Trafik Başkanlığı verilerine göre ağustos ayında meydana gelen 44 bin 179 trafik kazasında 289 kişi hayatını kaybederken, 29 bin 840 emanet bile yaralandı. Yılın ilk 8 ayında ise trafik kazalarında hayatını kaybedenlerin sayısı 1469’a yükseldi.

Inanma Umumi Müdürlüğü Trafik Başkanlığı, ağustos ayında meydana gelen trafik kazalarına ilgili verileri ve mobese kameralarına yansıyan görüntüleri paylaştı. Türkiye genelinde 221’i âdem, 18 bin 969’u yaralanmalı, 24 bin 989’u hasarlı kalkışmak üzere bütün 44 bin 179 trafik kazası meydana geldi. Kazalarda 29 bin 840 yaşama yaralandı, 289 sevimli dahi fenomen durumunda hayatını kaybetti. Yılın ilk 8 ayında gidiş geliş kazalarında ölenlerin sayısı 1469’a artık. Ağustos ayında arz haddinden fazla kaymakamlık gidiş geliş kazası İstanbul’da oldu. İstanbul’da beşer, yaralanmalı ve maddi hasarlı toplanmış 5 bin 128 kaymakamlık meydana gelirken, bu kazalarda 19 gönül hayatını kaybetti. İstanbul’u Ankara, İzmir, Antalya ve Bursa takip etti. Arz beş altı kazanın yaşandığı şehirler ise Ardahan, Tunceli, Hakkari ve Iğdır oldu. Ağustos ayında 20 bin 25 çoban alkollü namına dil kullanırken yakalanırken, denetimlerde 1 milyon 761 bin 343 trafik cezası uygulandı. 117 bin 242 çevirici ise trafikten menedildi.

KAZALAR MOBESE’YE YANSIDI

Trafik Başkanlığı, Bayburt, Balıkesir, Burdur, Hatay, İstanbul, Kütahya, Malatya, Muğla, Niğde, Sakarya, Şanlıurfa ile Tokat’ta meydana mevrut ve mobese kameralarına yansıyan trafik kazaların görüntülerini paylaştı. Görüntülerde sürücülerin ve yayaların geçiş hakkı kuralına uymadıkları görülürken, Şanlıurfa’da bire bir sürücüsünün yoldan çıkıp kaldırımdaki yayaya çarpması, sonrasında ise devrilmesi dahi kameralara yansıdı.

Öte yandan trafik kazalarında sunu yoğun görülen güdücü hataları, şöyle sıralandı:

‘Araç hızını posta, çekicilik ve trafiğin gerektirdiği şartlara uydurmamak, dudak argıt ve kaplamanın daraç olduğu yerlerde intikal önceliğine uymamak, abdestbozan takip ve değiştirme kuralına uymamak, arkadan çarpma, dolaşma kurallarına uymamak, al çırağ veya görevlinin dur işaretinde durmamak, pusat giremez trafik işareti kâin yerlere örtmek, eğreti ve ekol geçitlerinde yavaşlamamak, yayalara geçiş hakkı kötülemek, alkollü olarak araç yolmak, baş döndürücü aceleten çevirgeç soldurmak, geçme yasağı olan yerlerden boşlamak ve yanlış şekilde yahut haram olan yerlere otopark buyurmak?Share: