Son zaman haberi! Nazır Karaismailoğlu: “20 yılda ülkemizin ulaşım ve danışma sektörüne 1 trilyon 631 bilyon 580 milyon lira yatırım yaptık”

Iblağ ve Altyapı Bakanı Adaletli Karaismailoğlu, birbirine entegre iblağ ve altyapı sistemleriyle Türkiye’yi adeta yeniden başa ördüklerini, 20 yılda ülkenin muvasala ve tanıtma sektörüne 1 trilyon 631 bilyon 580 milyon liralık envestisman yaptıklarını belirtti.

Programlara gelmek üzere Bitlis’e mevrut Icra Vekili Karaismailoğlu, Bitlis Çayı Viyadüğü şantiyesini musahabe etti, incelemelerde bulundu.

Daha sonradan Bitlis- Baykan arası Viyadük Organize Segmenti Nesep Töreni’ne katılan Karaismailoğlu, ulaştırma ve enfrastrüktür yatırımlarının kıvrak devam ettiğini söyledi.

Yatırımlarla ülkenin dört bir köşesini entegre benzeri altyapıyla birbirine bağladıklarını anlatan Karaismailoğlu, coğrafi avantajları kullanarak Türkiye’yi acun tecim yollarının hakimi konumuna yükselttiklerini vurguladı.

Ülkenin farklı illerinde birçok envestisman ve hizmeti devreye aldıklarını tamlayan Karaismailoğlu, şöyle konuştu:

“Vakit Kaybetmeden ekimde İstanbul’da Pendik Sabiha Gökçen Hava Meydanı metro hattını hizmete aldık. 11 Teşrinievvel Salı günü Çanakkale’birlikte Asos ve Troya tünellerini ortamında barındıran Ayvacık Küçükkuyu yolu ile 50 dakikalık yolu 5 dakikaya düşürerek Hıyar Dağları’na zaman aldırdık. Cumartesi haset hep 104 kilometre uzunluğa eş, içre 14 köprü ve 8 tünel kâin, Malatya’yı Sivas’a bağlayan, yolculuk süresini 35 an kısaltan Malatya- Hekimhan yolunu, ilişki günü birlikte bütün 30 kilometrelik uzunluğa ehil, Diyarbakır’ı bölgenin arz mefret muvasala akslarına bağlayan, seyahat süresini 40 dakikadan 15 dakikaya indiren Diyarbakır Kasaba Yolu’nu milletimizin hizmetine sunduk.”

“Ülkeyi şarki-batı diye niteleyerek ayırmadan benzeri hep kendisine ele alıyoruz”

Ürün ve bakım şölenlerinin sürekli devam edeceğini aktaran Karaismailoğlu, “Ne bahtiyar bizlere ki sizlerle seçkin görüşmemizde binlerce yıllık kadim medeniyetin izlerini haiz Bitlis’e kullanılmamış bire bir hizmetimiz oluyor.” dedi.

Karaismailoğlu, 20 almanak hükümetleri döneminde, ülkeyi şark-batı diye ayırmadan bir bütün namına ele aldıklarını kaydederek, şunları söyledi:

“Birbirine entegre iblağ ve enfrastrüktür sistemleriyle Türkiye’mizi adeta baştan başa örüyoruz. 20 yılda ülkemizin ulaşım ve danışma sektörüne 1 trilyon 631 bilyon 580 milyon liralık envestisman yaptık. Ülkemizdeki mukassem defa uzunluğunu 6 bin 100 kilometreden aldık, 5 katına çıkararak 28 bin 770 kilometreye ulaştırdık. Kişmiri yollarımızdaki tünel uzunluğu yalnızca 50 kilometreydi, bunu 13 katına, 663 kilometreye çıkardık. Köprü ve viyadük uzunluğunu 311 kilometreden alıp 732 kilometreye yükseltiyoruz. Hükümetlerimiz döneminde büyüklük genelinde yaptığımız muhteşem yatırımlardan nasıl Bitlis dahi adalet ettiği payı almakta. Bugüne kadar Bitlis’in erişim ve iletişim yatırımları üzere 12 bilyon 520 milyon liraya yakın harcama yaptık. Hükümetlerimiz döneminde Bitlis genelindeki bölünmüş defa uzunluğunu 19 kilometreden alıp 302 kilometreye çıkararak 15 katına yükselttik. Hükümetlerimiz döneminde Bitlis’e ayrılan ulaştırma bütçesini kestirmece 40 mezuniyet artırdık. Sonuç 20 yılda Bitlis’te, 359 kilometrelik tek kat yapım ve iyileştirmesi gerçekleştirdik. 2 yegâne tüp, 3 bile çift tuluk tevessül etmek amacıyla mecmu uzunluğu 5 bin 850 kilometreye varan 5 tünel düz yazı ettik. Tarihi Gazi Koca, Ulucami, Edvar, Vakur Hamamı, Şerefiye 1 ve 2, Pamukçular, Hatuniye ve Alemdar köprülerinin restorasyonları devam ediyor. Bu restorasyonları yıl sonunda bitireceğiz. Bitlis’te yapımı devam eden 10 ayrı esmer yolunun mecmu proje bedeli 5 bilyon 720 milyon liradır.”

“Burada geçer çelik ile 2 Eyfel Kulesi yapılabilirdi”

Bitlis-Baykan ortada yapımı süren viyadüğün önemine değinen Karaismailoğlu, “Bitlis Çayı Viyadüğü, bölgemizdeki Yıldız-Cenup aksını oluşturan, Habur, Esendere, Gürbulak, Kapıköy cızık kapıları ile alay malay, şarki illerinin güney illerine ulaşımını sağlayan tıpkı kavşaktadır. Tarihi İpek Yolu konumunda olan Bitlis-Baykan yolu güzergahında. Bitlis Çayı Viyadüğü 900 metre ve 2 bin 100 metrelik bağlantı yollarının yapılması sebebiyle kesintisiz, tehlikesiz ve konforlu seyahat ika imkanına kavuşacağız. Projemiz bire bir zamanda bölgenin ekincilik ve hayvancılığı ile birlikte sosyoekonomik gelişimine bile ağır katkılar sağlayacak.” değerlendirmesinde bulundu.

Bitlis Çayı Viyadüğü’nün “arz”lerin projesi olduğuna dikkati calip Karaismailoğlu, şöyle devam etti:

“Köprümüz, güçlendirilmiş kutu kiriş tipteki polat tabliyeli teknolojik köprüdür. Tıpkısı zamanda ilk defa, yüzdelik 3,82 eğimde, terviç-sürme yöntemi ile gerçekleştirilen 904 metre uzunluğunda, 15 bin 600 ton çelik makbul tek parça köprüdür. Burada geçer çelik ile 2 Eyfel Kulesi yapılabilirdi. Bugün esas törenini gerçekleştirdiğimiz köprümüz, yerli mühendislik, dizayn ve yapımıyla yüzdelik 100 yerli ve millidir. Bu yanıyla birlikte hepimiz üzere, Bitlis’imiz için ayrı aynı kurum kaynağıdır. Ulaşım ve danışma yatırımlarımızda maşrık-gün batısı ayrımı yoktur. Önceliklerimiz ihtiyaç ve kalkınmadır. Kömürhan, Ağın ve Nissibi köprüleriyle gelişigüzel, Bitlis Çayı Viyadüğü’nü de teknolojik köprüler sınıfında düz yazı ettik. 2020 yılında Türkiye’nin sunma faziletkâr köprüsü olan Beğendik, Botan Köprüsü’nü da içre barındıran Küçüksu-Hizan- Pervari yolunu hizmete açmıştık. Bu şeklide Bitlis, Siirt ve Van illerimiz ilkin oluşmak amacıyla ülkemiz namına haddinden fazla koca benzeri muvasala projesini hayata geçirdik. Hizmete girdiği günden bu yana, Botan Köprüsü’nden 1 milyon 587 bin çevirici geçiş yaptı. Aynı Botan Köprüsü ve bağlantı yolları kabil Bitlis’te yaptığımız bölünmüş yollar sebebiyle, sıla ve sevdiklerimize daha çok abat, emniyetli ve hızlı tıpkısı şekilde kavuşuyoruz. Hangi bahtiyar ki sizlere adalet ettiğiniz hizmetleri arz etmek bizlere talih oldu.”

Konuşmanın peşi sıra, Vekil Karaismailoğlu, Bitlis Valisi Oktay Çağatay, Karayolları Umumi Müdürü Abdulkadir Uraloğlu, Bitlis Şehremini Nesrullah Tanğlay, AK Fırka Bitlis milletvekilleri Cemal Taşar, Birim Kiler ve gelgel amirleri ile alay malay Bitlis-Baykan arası Viyadük Birleştirme Segmenti’nin kaynağını yaptı.

Share: