Sosyal konut projesinin temeli 25 Ekim’de atılacak! İşte heyecanın tavan yaptığı 17 el

Cumhur Reisi Erdoğan geçtiğimiz haftalarda 81 ilde toplumsal ev projesinin başlatıldığını duyurmuştu. Vatandaşlar üstelik uygun fiyatlarda hem arsa hem dahi basamak sahibi olabilmek amacıyla projeye iri bağ göstermişti. Belde, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı bile eski dönem “İlk Evim İlk İş Yerim Projesi” kapsamında yaklaşık 5 milyon vatandaşın projeye başvuruda bulunduğunu açıklamıştı.

İLK ESAS 25 EKİM’DE ATILACAK

Içtimai konut projesine başvurular 31 Ilk Teşrin’e büyüklüğünde devam edecek. Konuya ait ise eskimemiş detaylar ortaya daha çok. Çevre, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanı Erek Çekicilik, Cumhuriyet Altını tarihinin genişlik şişman toplumsal ev hamlesi kapsamında 5 bin konutun temelinin 25 Teşrinievvel’dahi Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla atılacağını bildirdi.

17 İL BELLİ OLDU

Proje kapsamında 5 bin konutun temel atma törenlerinin gerçekleşeceği 17 devlet ise anlaşılan oldu. Ankara, Afyon, Amasya, Görgülü, Bolu, Diyarbakır, Elazığ, Erzurum, Kahramanmaraş, Kırşehir, Konya, Manisa, Muğla, Tunceli, Uşak, Yozgat ve Zonguldak atılmak için bu illeri sıralayan Bakan Gurur, şu ifadeleri kullandı: “Aylardır bu projeye hazırlık içerisindeyiz. 31 Ilk Teşrin’e büyüklüğünde başvuru süresi var. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın bile teşrifleriyle 5 bin konutun temelini şişman ayrımsız coşkuyla atacağız.”

Vekillik marifetiyle projeyle ilgilendiren yeni görseller dahi paylaşıldı:

NASIL VE NEREDEN BAŞVURULABİLİR?

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın detaylarını açıkladığı ve adı “İlk Evim, İlk İş Yerim” adına belirlenen kampanyaya başvurular, proje ilindeki Ekincilik Bankası ve Ahali Bankasının yetkili şubeleri ve e-Ihtişam aracılığı ile yapılacak. Bankalar eliyle yapılacak başvurular, 14 Ilkgüz- 31 Ilk Teşrin 2022 tarihleri ortada kabul edilecek. e-Ululuk başvuruları ise 28 Ekim’de sona erecek. Bölük tipi 2+1 ve 3+1 ayrımı olmadan, proje bazında müracaat yapılacak. Hak sahiplerinin bölük tipleri, tenkis yapıldıktan sonra “göz belirleme kurası” ile belirlenecek ve referans bedeli 500 lira olacak.

Başvurular “Martir Aileleri, Terör, Harp ve Vazife Malulleri”, “Yer beş altı yüzde 40 mânialı vatandaşlar”, “emekliler”, “18-30 gözyaşı arasındaki çoluk çocuk” ve “Sair azrail adayları” gayrimümkün için 5 kategoride kabul edilecek. Tam talebin oluşmaması veya zorlayıcı nedenler nedeniyle projenin gerçekleştirilememesi halinde müracaat sahiplerine bilgelik verilecek. Başvurusu toplanacak konutların, skor, brüt metrekare, kemiksiz metrekare ve şerefiyeli as fiyatları, ihalesi yapıldıktan sonraları belirlenecek. Konutların satışı, yüzde 10 önceden, 240 kamer vadeli ve taksit başlangıçları göz teslimlerini strateji eden kamer itibarıyla başlayacak şekilde yapılacak. Türe sahiplerinin konutlarına ilgili mütezayit namus borcu bakiyesi ve aylık taksitleri gelişigüzel yılın sülale ve orak ayı aylarında doğmak amacıyla yılda 2 sefer, bir önceki 6 aylık dönemdeki vazifeli aylık çoğalma oranı dikkate alınarak İdarece tespit edilen oranda artırılacak.

KİMLER BAŞVURU YAPABİLECEK?

TOKİ eliyle mensur edilecek konutlara, proje ili sınırları içerisinde sunu bir iki 1 sene ikamet eden yahut proje iklim nüfusuna kayıtlı, kendisi, eşi ve velayeti altındaki çocukları üstüne talih sınırları içre tapuda mukayyet konutları namevcut, elan evvel TOKİ vasıtasıyla eş satın almamış 18 yaşını doldurmuş Türk vatandaşları başvurabilecek.Referans sahipleri nüfus cüzdanı ile projenin bulunduğu ildeki mezun banka şubelerinde “Müracaat ve Satın Alma Taahhütnamesi” imzalayacak.Içtimai konutlar amacıyla tıpkısı haneden tek müracaat alınabilecek, anide çok referans yapılması durumunda başvurular batıl sayılacak.Şehit aileleri, harp ve fariza malulleri ile bunların dul ve yetimleri dünya başvuruda bulunacaklarda, aylık sekmen halkı gelirinin referans tarihi itibarıya azık, sefer herhangi bir soy aldıkları yardımlar karışma kalkışmak amacıyla İstanbul amacıyla en çok açık 18 bin liralık, daraç genelinde ise yeryüzü çok 16 bin lira olması şartı aranacak.”Taze” kategorisine 14 Ilkgüz 1992’den sonradan doğanlar müracaat edebilecek.”Şehit aileleri, yıldırı, savaş ve yer malulleri” kategorisine, TOKİ ve Içtimai Asayiş Kurumu sisteminden “Adalet Sahipliği” onaylananlar müracaat yapabilecek. Bu gruptaki başvurular hemen vezneci şubelerinden alınacak, e-Izzet üzerinden müracaat yapılamayacak. Konvansiyon aşamasında, hane başvurusu yapılan ülke sınırları içerisinde son 3 yıldır oturuyor olduklarına dayalı adrese dayalı erkek pusat sisteminden alacakları doküman yahut müracaat yapılan diyar nüfusuna mukayyet olduklarına ilişik vesika istenecek.”Emekliler”, SGK’dan alınan zahmetli hüviyet cüzdanı veya emekli olduğunu gösteren vesika ile başvuru yapabilecek. Ebedî Uyku eden emeklinin zahmetli olmayan eşi dahi başvurabilecek. Ancak ebedî uyku eden emeklinin aylık maaşını kayran kızları dünya, e-Fehamet üzerinden başvurulanlar kavil aşamasında ibraz edecek.Özürlü vatandaşlar, Engelli ve Buğulanmış Hizmetleri Umumi Müdürlüğünce verilen kimlik kartının fotokopisi veya tam teşekküllü bire bir cesamet hastanesinden alınmış arz beş altı yüzde 40 özürlü olduğuna dair makbul afiyet gök bilimi raporuna ilişik vesika ile başvurabilecek. e-Azamet üzerinden başvuranlar üzeri fotokopisi yahut belgeyi barışma aşamasında ibraz edecek.18 yaşından alelade özürlü çocuğu olan anne yahut baba kişi namına “mânialı” kategorisinden başvuru yapabilecek.

KİMLER YARARLANABİLECEK?

Referans sahipleri arasında “Hak Sahibi Tayin Kurası”, noter nezdinde, TOKİ yetkilileri denetiminde çekilecek. Şehit aileleri, yıldırı, savaş ve işlev malulleri ile sunma az yüzde 40 özürlü vatandaşlara ayrı ayrı göz sayısının yüzdelik 5’i kadar, emeklilere ve gençlere ise ayrı ayrı, hane sayısının yüzdelik 20’si büyüklüğünde kontenjan ayrılacak. Kontenjan dahası müracaat olması halinde doğruluk sahipleri ad çekme ile belirlenecek. Kura sonucu bu kategoride aile sahibi olmaya doğruluk kazanamayanlar, “farklı alıcılar” kategorisindeki referans sahipleri için yapılacak kuraya karışma edilecek.

“Değişik alıcılar” kategorisindeki adalet sahipleri üstelik kura ile belirlenecek. Kura yeri ve programı elan sonra TOKİ’nin internet sayfasında açıklanacak. Eneze, hak sahibi olamayanlar referans bedellerini, kura keşide tarihinden itibaren 5 çalışma günü sonrasında başvuru yapılan bankanın çıkışlı şubeleri ve ATM’lerinden düşüncesiz alabilecek. Türe sahibi olan ve elan bilahare inikat imzalayanlar konutlarını borçları bitene büyüklüğünde devredemeyecek, Taşınmazlar Mir İşlemleri Hususi Hukuk Hükümlerine tabi olacak.Share: