Söylence futbolcu Pele’nin ardından

Brezilya milli takımı formasıyla 3 Dünya kupası kazanan ve cemaziyelevvel tedavi gördüğü Albert Einstein Hastanesi’nde 82 yaşında yaşama vefat eden Pele’nin ardından Brezilya’dahi 3 günce matem ilan edildi. Pele’nin ardından eski BENDE Başkanı Barack Obama “Pele, bu güzelce oyunu oynayan gelmiş eski yer şişman oyunculardan biriydi” açıklaması yaparken Victory filmindeki çalım arkadaşı ve star Sylvester Stallone, “Takatli Pele. Sağlık süresince yat. Bu gani tıpkı adamdı” dedi.

Pele ismiyle tanınan Edson Arantes do Nascimento, 2021’dahi sütun tümörü aldırmış ve afiyet durumunun kötüleşmesi nedeniyle Kasım ayında Sao Paulo’daki Albert Einstein hastanesine baştan yatırılmıştı. Evvel gece Pele’nin kızı Kelly Chirstina Nascimento, “Cemaat olduğumuz seçkin madde senin sayende. Seni sonsuza kadar seveceğiz. Varlık içre yat” mesajıyla babasının yaşamını yitirdiğini duyurdu. Pele’nin ölümüyle ilişik hastaneden yapılan açıklamada “Eski klinik durumuyla ilişkili kolon kanserinin ilerlemesinin benzeri sonucu namına şappadak çok organın yetmezliği” ifadeleri meydan aldı.

LULA: PELE’Yİ OYNARKEN İZLEME ŞANSINA SAHİP OLDUMBrezilya Fehamet Başkanı Luiz Inacio Lula üstelik Silva, Pele’nin ardından “Henüz dinç Brezilyalıların sahip olmadığı ayrıcalığa sahiptim: Pele’yi etkin yerine Pacaembu ve Morumbi’birlikte oynarken izledim. Kundaklamak değil, Pele’nin tezahürat yaptığını gördüm. Çünkü tamamı aldığında herhangi bir antlaşma hususi ayrımsız öz yaptı ve bu genellikle golle sonuçlandı” ifadelerini kullandı.GELMİŞ GEÇMİŞ YERYÜZÜ NAZIK OYUNCUEski ABD Başkanı Barack Obama “Pele, bu güzel oyunu oynayan mevrut eski bildirme büyük oyunculardan biriydi. ve dünyanın yer tanınmış sporcularından biri kendisine, sporun insanları benzeri araya getirme gücünü anladı. Düşüncelerimiz ailesi ve onu muhip ve takdir fail herkesle birlikte” dedi.4 ACUN KUPASINDA GOL ATAN ÜÇLÜDEN BİRİBrezilya milli takımı formasıyla 1958, 1962 ve 1970 yıllarında Acun Kupası’nı kazanan Pele, 1977’deki emekliliğine kadar 1.363 maçta 1.281 gol attı. ‘Siyah İnci’ yahut ‘Kral’ lakaplarıyla bilinen Pele, dört Acun Kupası’nda gol atan üç oyuncudan biridir.WEMBLEY BREZİLYA BAYRAĞI RENKLERİNDE AYDINLATILDIPele’nin peşi sıra Brezilya hükümeti, üç günlük matem ilan etti ve Rio dahi Janerio kentindeki İsa Heykeli, Brezilya bayrağının renkleriyle aydınlatıldı. İngiltere’deki Wembley Stadyumu’nda kâin kemer, gene Pele’nin anısına Brezilya bayrağının renkleriyle aydınlatıldı ve yapılan açıklamada “Bu şeb kemeri Pele’nin onuruna aydınlatacağız. Nazirsiz yeteneği ayak topu oyununu aydınlattı ve dünyaya esin verdi” denildi.İngiltere Milli Takımı ise iki ülkenin oynadığı benzeri maçtan tıpkı kare foto paylaşarak “Güzelce oyunu süsleyen en büyüklerden biri. Elveda Pele. Katiyen unutulmayacaksın” mesajını yayınladı.SYLVESTER STALLONE İLE MİCHAEL CANE İLE ÇALIM ALDIPele, 1981 yılında 2. Acun Savaşı’nda bağlaşık uğraş esirlerinin Nazi işgali altındaki Paris’te Alman Milli Takımı’na karşı oynanacak benzeri futbol maçında kaçış planlarını bahis düz Zafere Kaçış (Victory) filminde dünyaca ünlü Sylvester Stallone ile Michael Cane ile alım çalım aldı. Filmde Pele’nin beraberinde İngiliz Bobby Moore, Arjantinli Osvaldo Ardiles kadar dönemin bir nice ünlü futbolcuları alengir aldı. Sylvester Stallone Pele’nin ardından “Takatli Pele. Yaşayış içre yat. Bu dolgunca ayrımsız adamdı” dedi.

Share: