söz yitimi çeken zihnî sakat Melek, 15 ayda kıraat çit öğrendi

Erzurum’un Horasan ilçesinde hayatiyetli zihnî engelli 10 yaşındaki Ferişte Su Güngör, konuşma güçlüğü çekmesine karşın ailesi ve öğretmenlerinin desteğiyle 15 ayda kıraat yazmayı öğrendi.

Milli Yetişek Bakanlığının okullarda açtığı özel terbiye sınıfları, sakat öğrencilerin gelişimlerine oylumlu yardım sağlıyor.

İlçedeki Fatih İlk ve Ortaokulu bünyesinde açılan özel terbiye sınıfında tahsil gören Güngör, derslerine devletin sağladığı servisle gidip geliyor.

Gündüz okulda öğretmenlerinden öğrendiklerini akşam ezanı babasının desteğiyle gene fail Güngör, zihnî engeline karşın 15 ayda kıraat ve yazmayı söktü.

Konuşma bozukluğu dahi iri oranda düzeldi

Okulda arkadaşlarıyla sosyalleşen ve enformasyon bozukluğunu balaban oranda düzelte Güngör, azmi ve bu başarısıyla öğretmenlerini dahi şaşırttı.

Okul müdürü Mikail Kayaç, AA muhabirine, okulda dört özel eğitim sınıfının olduğunu söyledi.

Farklı eğitim programlarıyla başarıyı yakaladıklarını anlatım fail Kaya, şöyle konuştu:

“Okulumuzda farklılaştırılmış yetişek modeli ve bireyselleştirilmiş yetişek programlarıyla Bakanlığımızın hususi yetişek sınıflarında verdiği açacak materyal malzeme ve donatma yardımıyla öğretmenlerimiz çokça abat bir şekilde başarıya ulaştılar. Bu başarıya vasıl öğrencilerimizden biri üstelik Ferişte Akarsu Güngör oldu. Bakanlığımızın bize verdiği materyaller sebebiyle bu süreçte Ferişte Su’nun kıraat yazmaya geçmesi hızlandırıldı. Bizlere her zaman bindi olan Milli Eğitim Bakanımız Mahmut Özer’e çokça teşekkür ediyoruz.”

Öğretmen Öznur Yılmaz ise Güngör’ün zihnî engelinin yanı sıra söz yitimi çektiğini anlattı.

“Şişman bire bir başarıyı elde ettiğimizi düşünüyorum”

İlk başlarda konuşmasında iri sıkıntıların olduğunu ve dediklerinin beliğ olmadığına bel eden Yılmaz, şunları kaydetti:

“15 kamer süresince kıraat çit becerilerini hallettik, oradan da şalter ve konuşması iri oranda gelişti. Demincek henüz anlaşılır, henüz meydanda ve seçik konuşmaya başladı. Aileyi bolca eğitimimizin içine aldık zira özel eğitim bilimi multidisipliner tıpkısı alandır. Sülale, öğrenci, sarıklı ve rehabilitasyon merkezi ile işbirliği içerisinde çalışmayla nazik aynı başarıyı elde ettiğimizi düşünüyorum. Biz bu sürece başladığımız ahit ‘acaba başarabilecek miyiz’, ‘yapabilecek miyiz?’ diyerek çok heyecanlıydık.”

Yılmayan, zor günlerin peşi sıra amaçlarına ulaştıklarını vurgulayarak, “15 kamer böylece çokça şükür iyicene benzeri netice elde ettik. Ferişte ile belirlediğimiz sistemden başlayarak kelimelerden, hecelerden domuzuna aynı sistemli şekilde bireyselleşmiş eğitim programına bakarak ilerledik. O bile iyicene gayret sergileyerek çalışmalarını sürdürmekte ve iki gün geçmiş bile kül harfleri öğür ve cümle metinleri okuyabilecek seviyeye gelmiştir.” diyerek konuştu.

Ağababa Kemal Güngör üstelik öğretmenlerin yardımıyla kızının kıraat barı öğrendiğini belirterek emeği geçenlere teşekkür etti.

Share: