SP’li Doğan: “Kesin seçme tarihini kudret ne ahit açıklarsa bizde adayımızı o antlaşma açıklayacağız”

Kâm Partisi (SP) Genel Başkan Yardımcısı Sevinçli Doğan, Millet İttifakındaki namzet tartışmalarıyla ilişkin olarak, “Kesin intihap tarihini kuvvet ne ant açıklarsa bizde adayımızı o ant açıklayacağız” dedi.

Tıpkı kol programlara akmak amacıyla Kayseri’ye gelen SP Genel Komutan Yardımcısı Sevinçli Doğan, ayrımsız restoranda matbuat mensupları ile buluştu. Burada gündeme ilişkin açıklamalarda kâin Doğan, sorulara üstelik cevap verdi. “6’lı masanın Reisicumhur adayı kim olacak?” sorusuna karşılık veren Doğan, “6’lı masa ayrımsız araya geldiğinde aldığı 2 sunum ilkeli karar var. Bunlardan bir tanesi; tığ bundan ahir süreçte itilaf olduğumuz konularda bu arada akıntı yazar, sürtüşme ettiğimiz konuları konuşmayacağız. İttifak ettiğimiz konuları yürütme ederken filhakika ağız tatsızlığı ettiğimiz konuları bu sayede giderilmiş ederiz. İkincisi ise bu seçimde kimin Cumhur Reisi adayımız olacağına intihap tarihi açıklandığı devir değişmeyen verip, açıklayacağız. Bu karara birlikte bu zamana büyüklüğünde hep sınırlı kaldı. Adayı Karı kocaoğlan sonuna akla yatkın izah ihtimali olmakla bu arada değişmez seçme tarihini erk ne ahit açıklarsa bizde adayımızı o ant açıklayacağız” ifadelerini kullandı.

“Birilerinin hayal ettiği Ulus İttifakı’nda infisah, karışma, haddinden fazla aday ayazlık diye ayrımsız buut asla yaşanmayacak”

Doğan, “Kavim İttifakı’nın dışındaki partiler olanı değil almasını istediklerini söylüyorlar. Bizim onlarla işimiz olamaz. Hangi yaptığımızı biliyoruz. Ne yapacağımızı da biliyoruz. Kavim İttifak’ında bugüne büyüklüğünde yeryüzü ufak tıpkı tartışma üstelik olmamıştır. Bundan sonrada çokça aktif kendisine söylüyorum ki olma ihtimali yoktur. Birilerinin hayal ettiği Kavim İttifakı’nda sirayet, nehiy, haddinden fazla aday gezinti diye benzeri format katiyen yaşanmayacak. Dışarıda birilerinin kulis haberleri ile oluşturmaya çalıştığı gündemin tek anlamı ve karşılığı yoktur. 6’lı masada bulunan bilcümle liderler özellikle anlaştıkları konulara, ilkelere merbut bire bir şekilde bu süreci çok bilgi benzeri vaziyette yürütüyorlar. Elhak bu olgunluğa bu ülkenin çokça ihtiyacı var. Seçim tarihi geldiği zamanda sandıkta Topluluk İttifakı ile Millet İttifakı ortada ayrımsız seçme yarışı olacak. Anketlerinde bize vermiş olduğu tasarı, yalınlık farkla Millet İttifakı’nın seçimi kazanacağı ve 5 kamer ay bilahare ülkenin baş başa eş akılla yönetileceğidir” diye konuştu.

“Siyasal partilerinde bir araya gelmesi öz fikirlerini ayrılma ettikleri anlamına gelmiyor”

Aynı gazetecinin “CHP iktidara gelirsek İstanbul Sözleşmesini baştan getireceğiz” diyor. Bu sizin partinize marjinal. Tıpkısı inhilal olur mu?” sorusuna SP Genel Başbuğ Yardımcısı Doğan, şu şekilde cevap verdi:

“Bizim antant bünyesinde eş paydada konuştuklarımızla masa dışında herhangi bir partinin kişi tabanına ve oyunu almaya çalıştığı kitleye yönelik konuşmaları farklı kabil. Bu farklı bir düşünceden kaynaklanan bire bir buut değil, herhangi bir partinin bu seçimde sunma faziletli oyu alabilmek için attığı adımlardır. Tığ anca görüyoruz. Bunu Kâm Partisi birlikte yapıyor, REÇETE Partisi da, İYİ Partisi bile, CHP’da yapıyor. Olması gerekende budur. 6 partinin farklı üzere görünen adımları gerçekte Ulus İttifakı’nın alacağı oyu da artıracaktır. 6’lı masanın mevki açısından 2 pare kızıl özelliği var. Birincisi, 20 yılın böylece ilk kez kıpırdak bire bir mütenavip oluşturuldu. İkincisi ise siyasette kutuplaşmanın zirve yaptığı tıpkısı dönemde 6 değişik partinin aynı araya gelerek, bu ülkeyi beraber yönetebileceklerini göstermeleri bu ülkenin geleceği açısından çokça altın ve anlamlıdır. Siyasi partilerinde tıpkı araya gelmesi kendi fikirlerini tecezzi ettikleri anlamına gelmiyor. CHP biricik başına iktidara geldiği zaman İstanbul Sözleşmesiyle ilgilendiren adına da, iktisat ile ilgilendiren yerine birlikte, aut siyasa ile ilişik kendisine bile istediği adımı atabilir. Biz üstelik biricik başımıza iktidara geldiğimiz devir istediğimiz adımı atabiliriz. Fakat 6 tümen bu ülkeyi bu arada yürütürken, hoppadak ve elden barışma ettiğimiz hususlarda debi edecekler. Buna doğrusu sunma baştan bilcümle öğür liderleri birlikte ‘evet’ dedi. Ondan dünya üstelik aramızda asla gravite imkânsız. Ülkenin asıl sorunları galiba bu esas sorunlara yönelik atacağımız adımlar muhtemelen bu adımlarla ilgili elhak yaptığımı çalışmalar hızlı hızlı süratle tamamlandı.”

SP Kayseri İl Başkanı Kalımlı Ateşli dahi, “Kâm Parti’miz milli görüşün 5’inci partisi yerine kestirmece 50 yıldır siyasetin içerisinde Yeri geldi iktidara geldik. Yeri geldi muhalefette siyaset yürütmek yerinde kaldık. Bu politik süreçlerde milli düşünce hangi zaman geldiyse insanların umudunun tükendiği aynı zamanda insanlarımıza düş ışığı oldu. İnşallah bizlerde Saadet Parti’mizin 2023 yılında yapılacak seçimlerde Mutluluk Parti’mizi iktidara taşıyarak, inşallah ülkemizde kaybolan umudun baştan yeşermesi üzere elimizden mevrut gayreti göstereceğiz” dedi. – KAYSERİ

Share: