“Sülale Okulu Projesi” kapsamında 6 bin aileye yetişek verildi

Ailelerin ayrımlı eğitimlerle haddinden fazla cepheli desteklenmesi için Milli Yetişek Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Umumi Müdürlüğünce hayata geçirilen “Karı Okula Projesi” kapsamında Hakkari’de 6 bin aileye eğitim verildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayesinde 81 ilde uygulanan proje kapsamında öğretmenler, okullarda ailelere, aile içi iletişim, uygulayım bilimi kullanımı, sosyal, can ustalık gelişimi, aktöresel aksiyon, ruhsal gerilim yönetimi, metin beslenme, mekân, ilk yardım üzere konularda hikmet veriyor.

İl Milli Yetişek Müdürü Bilal Iyi, Bölüm Müdürleri Oktay Kızılkaya ve Erol Hanlıgil ile Karşıyaka İlk ve Ortaokulunu görüşme etti, eğitime katılan velilerle bir araya geldi.

Projenin önemine değinen Iyi, AA muhabirine, kentte 654 öğretmen eliyle 334 kursta 6 bin 3 aileye ulaşıldığını söyledi.

Okulda velilerle kardeş kardeş ika imkanı bulduklarını anlatan Bereketli, şöyle konuştu:

“Ayrımsız annenin söylediği sözler beni çok mutlu etti. ‘Önceden çocuğumla pekâlâ bildirişim kuracağımı bilmiyordum. Şunu öğrendim. Analık yemeden içmeden çocuğun beslenmesini hazırlayıp okula göndermek değildir. Gerçekte onunla iletişim kurabilmektir. Ben bu eğitimler sonucunda bunu öğrendim.’ sözü haddizatında yaptığımızı çalışmaların tamamının gelişmemiş benzeri özetidir. İlimizde bile bati aynı sayıya ulaştık. İnanıyorum bu aynı sene böylece 7 binin konusunda çıkacak. Temel hedefimiz, velilerimizin tamamına ulaşmamızdır ve hepsine farkındalık yaratacak eğitimler vermektir. Zaman çokça bahtiyar olduğum tıpkı düzlem var. Bire Bir taraftan anneler, tıpkısı taraftan babalar yanlarında birlikte ayrıntılar. Aynı bina altında anneyi, babayı ve çocuğu bir araya getirmişiz. Bahtiyar oldum. Hepsine teşekkür ederim. Sunma kızıl varlıklarımız çocuklarımızdır. Çocuklarımızın başarısı üzere aynı araya geliyoruz. inanıyorum ki geleceğin dinç Türkiye’sine Hakkari’den hayat dolu tıpkı iştirak sağlayacağız, yaşayan tıpkısı gürültülü vereceğiz.”

Eğitime katılan Cemile Budun üstelik ağırşak yardımıyla daha bilinçli temel, cet olmayı öğrendiklerini rapor ederek, “Eğitimlerde anne, baba adına çocuklara cebin müspet şekilperest sergilemeyi öğrendim. Tıpkısı buut olduğunda çocuğumla oturup konuşarak hallediyorum. Çocuğumla elan dimdik iletişim kurmayı, ona bağırmadan yaklaşmayı öğrendik.” dedi.

Kadri Alay de eğitimler yardımıyla çocuklarıyla alay malay etkinliklere katıldıklarını dile getirerek, “Can ve toplumsal sorumluluktan iletişime, zorbalıktan bağımlılığa büyüklüğünde bir nice konuda biz bile eğitime tabi tutuluyoruz. Yavru büyütmenin, onları yetiştirmenin önemini kavradık. Bu eğitimlerle kendimizi üstelik yetiştiriyoruz. Hepsine çokça teşekkürname ediyorum.” diye konuştu.

Share: