“Sürdürülebilir turizm” dönemi başlıyor

Yaşar Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu Turizm Rehberliği Kürsü Başkanı Prof. Dr. Orhan İçöz, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un açıkladığı Sürdürülebilir Turizm Programı’na ilişkin, “Sürdürülebilir turizm ilkesi çabucak doğal, sosyal ve ekonomik ortamların korunması amacına çevrik olmayıp, turistlerin üstelik keyifle katılacakları seyahatleri öngörüyor” dedi.

Hars ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Toptan Sürdürülebilir Turizm Konseyi (GSTC) ile Arsıulusal Sürdürülebilir Turizm Programı imar etmek üzere anlaştıklarını açıklayarak, turizm sektöründe finans veren kuruluşların sertifika alacağını ve rezervasyonlarda bu sertifikalara cemaat tesislerin öncelikli olacağını belirtti. Kültür ve Turizm Bakanlığının açıklamasına bakarak Sürdürülebilir Turizm Programı çerçevesinde 1 Familya 2023 bakımından işletme belgesi kabul etmek isteyenlerin 14 kriterlik birinci aşamayı yerine getirmesi gerekecek. Toplamda 42 kriterin saha aldığı programda, turizm işletmelerinin binalar ve enfrastrüktür, sürdürülebilir çalışmalar ve materyaller, tümce üzere ulaşım, enerji ve su tasarrufu, kirliliğin azaltılması, atılan su, tiran atık, hayvan sağlığı ve refahı konularının vadi aldığı kriterleri yerine getirmesi gerekiyor.

Konuya ait değerlendirmede kâin Yaşar Üniversitesi Kullanışlı Bilimler Yüksekokulu Turizm Rehberliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Orhan İçöz, “Arsıulusal turizm, milyonlarca insanın farklı coğrafyalara seyahatini müstelzim ve bunun sonucunda bile yer üstünde muhteşem benzeri etki oluşturan aynı faaliyettir. Bu nedenle da hele kitlesel turizmin natürel kasaba üzerindeki bu baskısı, turizm destinasyonlarının devir zarfında engel görerek kullanılamaz duruma gelmesi tehlikesini üstelik yanında getiriyor. Bu tehlikenin önüne geçilmesi amacıyla üstelik sürdürülebilir turizm anlayışının turizmin çokça etraflı yıllar varlığını sürdürebilmesi için ana tıpkı prensip namına kabul edilmesi, turizmin geleceği açısından son aşama olumludur. Sürdürülebilir turizm ilkesi hemen saf, toplumsal ve soylu erki ortamların korunması amacına çevrilmiş olmayıp, turistlerin bile keyifle katılacakları seyahatleri öngörüyor” diye konuştu.

“Türkiye çevreye duyarlı ve sürdürülebilir turizm destinasyonu olacak”

Izlence dahilindeki ‘Sürdürülebilir Turizm Uran Kriterleri’nden bahseden Prof. Dr. İçöz, şöyle konuştu:

“Turizm Lansman ve Geliştirme Ajansı tarafından uygulanması öngörülen kriterler, sektörde cıvıltı gösteren işletmelerin bu ölçütlere zaman ortamında adapte olmasını amaçlıyor. Bu aplikasyon, Türkiye’nin arsıulusal alanda çevreye duygulu ve sürdürülebilir turizm anlayışını bizzat uygulamaya geçirmiş tıpkısı destinasyon olarak tanınmasını sağlayacak. Toplanmış 42 maddeden oluşan Sürdürülebilir Turizm Uran Kriterleri; Sürdürülebilir Yönetim, Sosyo-iktisadi Etkiler, Kültürel Etkiler ve Çevresel Etkiler temel başlıkları altında saha alıyor ve bu ölçütleri karşılayan kuruluş ve işletmelerin sertifikalandırılmasını öngörüyor. Fakat, bu kriterler vakit kaybetmeden ticari kuruluşlarla vabeste olmayıp, lehçe hile, bölgesel aktiflik ve turizm varlıkları, evcil paydaş katılımı kabilinden aktörleri da sürece dahil ettiği üzere totaliter bire bir anlayışa dahi cemaat. Bu nedenle dahi hele destinasyonların gelişigüzel unsuru ile sürdürülebilirliği içselleştirmesini öngörüyor.”

“Sürdürülebilir turizm anlayışına sahip turistlerin dirimsel düzeyi faziletli”

Turistlerin bundan sonra seyahatlerinde sürdürülebilir turizm zihniyet ve ilkelerini hazımlı ve çalışarak uygulayıcı işletmeleri rüçhan olarak yeğleme ettiğini tamlayan İçöz, “Sürdürülebilir turizm anlayışına erbap olan turistler, aynı zamanda gelir düzeyi kendisine anadan görme kütle turistlerinden henüz gani durumda oldukları için bu ilkeleri yatkın olan işletmelere daha aşkın ödemeye hazırlar. Sürdürülebilir Turizm Programı ve Sürdürülebilir Turizm Sanayi Kriterleri, ferdî işletmeler ya dahi kuruluşlar temelinde değil, serbest bire bir coğrafi alanı kapsayan destinasyonlar temelinde sürdürülebilir turizm anlayışını uygulamayı hedefleyen tıpkı programdır. Bu nedenle bile bu feraset benzeri taraftan mevki turizminin elan birinci sınıf bir turizm anlayışına makul dönüşümünü sağlarken, farklı taraftan üstelik öz doğal, toplumsal ve kazançlı yer unsurlarını koruma altına alarak teferruatlı yıllar süresince ve gelecek nesillerin de bu varlıklardan yararlanmasını güvence algı tıpkı yaklaşımı öngörüyor. Türkiye turizminin bu aplikasyon ile arsıulusal alanda kazanacağı prestij birlikte programın maddi olmayan balaban ayrımsız sonucu olacaktır. Sürdürülebilir turizm başarıya ulaştığında kebir ölçüde yerel kalkınmaya de bu sükse yansıyacağı için tıpkısı anlamda sürdürülebilir kalkınmanın anne hedeflerinden olan mıntıka toplumunun iktisadi gelişmesine birlikte yetişkin katkılar sağlayacağı bariz” sözlerine meydan verdi. – İZMİR

Share: